Index Vakbarát Hírportál

Bereznay István

Dobrev Klára: a szociáldemokrata-zöld koalíció biztos pont az ellenzéki oldalon Dobrev Klára: a szociáldemokrata-zöld koalíció biztos pont az ellenzéki oldalon

A szociáldemokrata-zöld koalíció biztos pont az ellenzéki oldalon – mondta a DK-s politikus.

14 órája

Szentkirályi Alexandra: Budapesten „létrejött a harmadik Gyurcsány-kormány” Szentkirályi Alexandra: Budapesten „létrejött a harmadik Gyurcsány-kormány”

A Fidesz jelöltje azt ígérte, hogy megszünteti a kifizetőhelyeket.

tegnap, 14:55

Orbán Viktor berúgta a kampányt Orbán Viktor berúgta a kampányt

Nemesgörzsönyből jelentkezett be a miniszterelnök.

tegnap, 13:42

A német kormányzat nyomást gyakorol az Egyesült Államokra, hogy legalább még egy Patriot légvédelmi rendszer adjanak Ukrajnának. Ezenkívül az európai szövetségesektől is azt kérik, hogy küldjenek még több légvédelmi eszközt Ukrajnának – írja a Bloomberg.

A hírügynökségnek több, az ügyre rálátó forrás is beszélt arról, hogy a német kormány „nyomásgyakorló hadjáratot indított, és azon dolgoznak, hogy az ukránok minél több légvédelmi rendszert kapjanak”. A Bloomberg szerint az európai államok közül Franciaországot és Olaszországot is megkeresik ezen a héten, hogy vegyék számba azokat a rendszereket, amiket el tudnának küldeni Ukrajnának.

Hozzátették: az, hogy most Németország ösztönzi fegyverek küldésére a többieket, egyfajta fordulatot jelent,

ugyanis Olaf Scholz kormányát az invázió kezdetén még azzal támadták, hogy nem ad elég fegyvert Ukrajnának.

A német vezető továbbra sem adja át azokat a Taurus rakétákat, amelyet az ukrán fél már régóta kért tőlük, viszont légvédelmi rendszerekből sokat szállítottak az ukránoknak, hogy segítsenek megvédeni az ország lakott területeit és energiainfrastruktúráját.  

A kancellár a múlt héten azt mondta, hogy Németország egy harmadik Patriot-egységet fog küldeni (Németországnak összesen 12 darab van ebből, vagyis azzal együtt a Patriotok negyedét átadják). Scholz azt is bejelentette, hogy hamarosan hat másik EU-tagállamból is várhatnak még hat Patriot-rendszert. Kijev a hónap elején legalább hét további Patriot-rendszert kért a szövetségesektől, de eddig csak a németek két eszközét kapták meg – emlékeztetett a Bloomberg.

Szergej Sojgu védelmi miniszter kedden közölte, hogy az ukrán hadsereg vesztesége  majdnem 500 ezer fő lehet a „különleges katonai művelet”, vagyis az invázió kezdete óta.

A tárcavezető számait független forrásból nem lehet megerősíteni, és szakértők szerint a hadviselő felek által a másikról közölt veszteségi adatok túlzóak lehetnek. Ugyanez igaz a másik oldalon is: az ukránok legutóbb azt írták, hogy több mint 461 ezer főnyi veszteséget szenvedett el az orosz hadsereg. 

Szergej Sojgu hozzátette azt is, hogy „a kijevi rezsim nem tudta elérni céljait a NATO-kiképzők által előkészített [tavaly nyári] ellentámadásban. Katonáink eloszlatták a nyugati fegyverek fölényének mítoszát.

A RIA Novosztyi beszámolója szerint a védelmi miniszter elmondta továbbá, hogy jelenleg szinte az összes frontszakaszon az orosz katonáknál van a kezdeményezés, és állandóan szorongatják az ellenséget. Beszélt arról is, hogy Donyeckben több települést elfoglaltak az orosz katonák. Ezen kívül azt is megjegyezte, hogy a műveleteket folytatják, amíg el nem érik a kitűzött célokat.

Korábban írtunk arról, hogy egy amerikai törvényhozó szerint Ukrajna a vártnál hamarabb megkaphatja az első katonai csomagot azután, hogy a törvényhozás alsóháza a hétvégén elfogadta a 61 milliárd dolláros új támogatást. A Politico most exkluzív részleteket osztott meg arról, hogy mik lehetnek az első csomagban.

A lap – két, anonimitást kérő amerikai tisztviselőre hivatkozva – azt írta, hogy az a pakett a szokásosnál jóval nagyobb mértékű lehet (mivel az Egyesült Államok már hónapok óta nem tudott jelentősebb segítséget adni Ukrajnának a forráshiány miatt). Mint írták, ebben a csomag „a sürgősen szükséges tüzérségi és légvédelmi eszközök mellett páncélozott járműveket is tartalmaz”.

A Politico szerint a Pentagon tisztviselői már az utolsó simításokat végzik, és azt szeretnék, hogy miután a szenátus jóváhagyja,

és Joe Biden elnök is aláírja a 61 milliárd támogatásról szóló törvényt, akkor azonnal meginduljon az eszközök átadása.

Arról, hogy milyen összértékben küldenek eszközöket, egyelőre nincs infó, viszont az egyik tisztviselő és egy harmadik, az ügyre rálátó személy is azt mondta, hogy jóval nagyobb lesz az utolsó, 300 millió dolláros pakettnél. A Politico megkereste ezzel kapcsolatban a Pentagont is, de a védelmi tárca egyelőre nem kívánta kommentálni mindezt.

Rovatok