A Billnitzer-per: Bill apó, aki részt vett az 1945. február 11-i kitörési kísérletben
Billnitzer Ernő kitüntetés helyett háromévi szovjet hadifogságot, majd nyolcévi fegyházat kapott háborús bűnök elkövetéséért.
Billnitzer Ernő kitüntetés helyett háromévi szovjet hadifogságot, majd nyolcévi fegyházat kapott háborús bűnök elkövetéséért.
A Vörös Hadsereg fényképészei 75 évvel ezelőtt hihetetlen alapossággal dokumentálták fegyverzetük hatékonyságát és támadásaik eredményét. A Fortepan nemrég jutott hozzá az elképesztően gazdag képanyaghoz, amelyekből Ungváry Krisztián válogatott.
Új orosz levéltári forrásokat mutattak be Budapest 75 évvel ezelőtt véget ért ostromáról. Sztálin is le akarta rombolni az összes hidat, kemény parancsokat adtak ki a fosztogató és erőszakoskodó szovjet katonák miatt.
Az I., II. és XII. kerület elfogadhatatlannak tartja, hogy önkényuralmi jelképekkel bárki meggyalázza az áldozatok emlékét.
Budapest ostromát is végigfotózta, Jevgenyij Haldej, majd a szovjet hadsereggel Berlinig nyomulva elkészítette a II. világháború leghíresebb képét. Sosem tagadta, hogy néha kilépett a tudósító szerepéből.
Budapest német-magyar védőit egyre többen vélik „Európa hőseinek”. Pedig nagyon vegyes társaság tört ki sikeresen az ostromgyűrűből, voltak köztük olyanok, akiket később háborús bűncselekmények miatt ítéltek el.
1945-ben a budai Várnegyedet felülről bombák, lentről nyilas razziák fenyegették, de most ezekről a napokról is előkerültek családi negatívok. A kivételes képeken a régi budai polgárság élete Horthytól a kommunizmusig: Fortepan, nagykép.
1945. február 13-án fejeződött be a második Sztálingrád. Szerencsém volt, hogy gyerekként nem a halálra gondoltam – mondja Vitray Tamás, akit egy pesti bérház pincerekeszében ért az ostrom vége.