Az MSZP elnöksége szünetet tart a reggel 9 óta tartó tárgyalásában. A tanácskozásról távozott Veres János pénzügyminiszter, elnökségi tag és Tukacs István, a párt pénzügyi ellenőrző bizottságának vezetője is, de egyikük sem nyilatkozott. (MTI)
Az MDF ifjúsági szervezete, az IDF közleményben tiltakozik anyapártja ellen. A szöveg így kezdődik: „Bokros Lajos és Dávid Ibolya hajója kakukktojás az MDF flottájában. Amennyire illenek, ők egymáshoz, annyira idegen szellemiségük az MDF eredeti céljaitól, ezért nem lehet más a sorsuk, mint a bukás.”
Később ez olvasható: Kettejük és a mögöttük álló erők hajója idegen az MDF jobboldali szellemiségétől, ezért bár ideig-óráig úgy tűnhet, hogy a Soros cirkáló az MDF vezérhajója, de végső sorsa a Titanicé.”
Az SZDSZ egyelőre nem kívánja kommentálni a Bokros Lajos döntése nyomán kialakult helyzetet, arról csak később nyilatkoznak, közölte a párt sajtóosztálya. Bokros Lajos, a Horn-kormány pénzügyminisztere, akit az SZDSZ javasolt kormányfőjelöltnek, szombaton az MDF kampánynyitó rendezvényén jelentette be, hogy nem vállalja a miniszterelnök-jelöltséget. „Szóba sem kerül még annak a megfontolása sem, hogy én ezt az ajánlatot elfogadjam – mondta Bokros. – Sértő még a gondolata is annak, hogy a hírnevemet, hitelességemet odaadjam egy olyan programhoz, amelynek a sikerében nem bízom, márpedig a szocialista párt mereven elzárkózik az én programomtól.”
Az önkormányzati miniszterhez fordult panasszal 306 balatonvilágosi lakos, levélben kérve a helyi képviselő-testület feloszlatását a megyeváltásról szóló népszavazás meghiúsítása miatt. A Veszprém megyéhez tartozó Balatonvilágos ugyanis mára gyakorlatilag összeépült a Somogy megyéhez tartozó Siófokkal. Balatonvilágoson népszavazással kívántak dönteni a megyeváltásról, de a kiírást a képviselő-testület ez év elején leszavazta (a többség attól tartott, hogy ha egy megyébe tartoznának Siófokkal, akkor az a jövőben könnyen bekebelezhetné Balatonvilágos szomszédos településrészét egy átszavazással).
Miután a község önkormányzata elállt a megyeváltás szándékától, a siófoki kistérségi társulás a napokban felmondta az oktatásban és az egészségügyben vállalt közös önkormányzati feladatellátást. Fekete Barnabás, a település független polgármestere szerint ez tizennégymillió forintnyi többletkiadást okoz a községnek, ráadásul ezek után nem a tizenöt kilométerre lévő Siófok, hanem a huszonöt kilométerre lévő Balatonalmádi adja majd az orvosi ügyeletüket. (MTI)
A Gyurcsány Ferenc által kormányfő- és pártelnöknek javasolt Gráf József nem vállalja a felkérést. Azt már korábban is jelezte, hogy meglepte őt a jelölés, nem is keresték meg előtte az ötlettel. (Index)
A Nap-keltének nyilatkozva Glatz Ferenc, az MTA volt elnöke azt mondta, hogy levélben kérte Gyurcsány Ferenctől, hogy vegyék le őt a kormányfőjelöltek listájáról. Glatz Ferenc korábban még elképzelhetőnek tartotta, hogy elvállalja a jelölést, de szerinte nincs meg az ehhez szükséges társadalmi és politikai egyetértés, ezért írt levelet a miniszterelnöknek. Sajtóhírek szerint Glatz Ferenc neve a tegnapi sikertelen egyeztetés után ismét napirendre került a szocialistáknál. (Napi)
Néhány száz ember vonult a Miniszterelnöki Hivatal épületéhez, a Parlament közelébe, hogy a Jobbik által szervezett tüntetésen előre hozott választást követeljenek. Tudósítónk szerint a szónok Soros Györgyöt szidja.
Az MSZP elnöksége szünetet tart a reggel 9 óta tartó tárgyalásában. A tanácskozásról távozott Veres János pénzügyminiszter, elnökségi tag és Tukacs István, a párt pénzügyi ellenőrző bizottságának vezetője is, de egyikük sem nyilatkozott. (MTI)
Gráf visszalépése után úgy tűnik, hogy az MSZP elnöksége hajlik a miniszterelnöki és a pártelnöki poszt kettéválasztására. Előbbire Kiss Péter, utóbbira Szekeres Imre esélyes, legalább is két órakor. Kiss Péter viszont egyáltalán nem biztos, hogy elvállalná a kormány vezetését.
Sólyom László köztársasági elnök a belpolitikai helyzetre tekintettel vasárnaptól keddig tervezett látogatását a Balaton-felvidéki Nemzeti Parkba egy későbbi időpontra halasztotta, tájékoztatott közleményben a Köztársasági Elnöki Hivatal. Egyetlen programra azonban változtatás nélkül sor kerül, az államfő vasárnap felkeresi Bakonyszücsön a Daganatos Betegek Rehabilitációs és Lelki Otthonát. (FH)
Gyurcsány Ferenc lemondana a pártelnökségről, de az MSZP vezetői szerint most nem aktuális erről beszélni. Ezt Nyakó István, a párt szóvivője jelentette be az elnökségi ülés szünetében tartott sajtótájékoztatóján.
Nyakó szerint Gyurcsány azt mondta, hogy ha a pártból jelölnek új miniszterelnököt, akkor nem célszerű, hogy két hatalmi centrum, pártelnöki és miniszterelnöki is legyen. Ezért Gyurcsány azt mondta, úgy helyes, ha lemond a pártelnöki posztról. Az MSZP elnöksége azonban erre úgy reagált, hogy ennek megvitatása most nem aktuális.
21 éve alakult a Fidesz, a párt vasárnap délelőtt a Bibó István Szakkollégiumban ünnepel. A tavalyi ünnepségen euforikus volt a hangulat, mert éppen akkor veszett össze az MSZP és az SZDSZ a reformblablán, és győzött az úgynevezett szociális népszavazás:
„Az MSZP-nek az a célja, hogy szélesebb politikai támogatással rendelkező kormány alakuljon” – mondta Nyakó István szombat kora délután, Budapesten. (MTI)
Békésen befejeződött a Jobbik tüntetése a Miniszterelnöki Hivatal épülete előtt. A demonstrálók előre hozott választást követeltek.
Az Ifjúsági Konzervatív Unió (IQ) szerint az Ifjúsági Demokrata Fórum (IDF) egyértelművé tette: a programtalanság és a könnyű álmok útját választja az MDF őszinte politikája helyett. (MTI - OS)
Legfrissebb információink szerint négy lehetséges miniszterelnök-jelöltről tárgyalt részletesen szombat délelőtt az MSZP vezetése. A névsor: Gráf József, Vértes András, Takács János és Bajnai Gordon. Gráf nem vállalta, Vértesre és Takácsra már nemet mondott az SZDSZ, maradt tehát esélyesnek a gazdasági miniszter, Bajnai Gordon.
Az MSZP abban bízik, hogy Kóka János meg tud győzni legalább néhány szabad demokratát, hogy támogassák Bajnait. Kóka ugyanis az üzlettársa volt, és a szocialisták szerint ezért biztosan támogatná őt. Ha Bajnai fut be, akkor Gyurcsánynak sem kéne távoznia az MSZP éléről, mert így nem pártpolitikusé lenne a kormányfői poszt.
Úgy tudjuk, hogy az MSZP-n belül komolyan lobbiznak Kiss Péter jelöléséért is, ami viszont Gyurcsány távozását jelentené.A délután Budapestre érkező megyei elnökök nem szeretik Bajnait, de félnek az előre hozott választástól.
„A Fidelitas Győri szervezete megdöbbenve tapasztalja az egy hete tartó folyamatokat, mely Gyurcsány Ferenc miniszterelnök távozási szándékát bejelentően követően kialakult.” (MTI-OS)
Egyes forgatókönyvek szerint nem elképzelhetetlen, hogy kiszivárogtatott hírek alapján megszűnt az MSZP és az SZDSZ.
Fodor Gábor a Gödörben ünnepli az Ellenzéki Kerekasztal megalakulásának huszadik évfordulóját. A kormányválságról nem kívánt szót ejteni. „Most más rendezvényre érkeztem” – mondta. (FH)
Szombat délután annyit mondott Horn Gábor, az SZDSZ ügyvivője, hogy pénteken megtették a maguk javaslatát, és ennél több mondanivalójuk jelenleg nincs. Az SZDSZ pénteki három jelöltjéből három utasította vissza a lehetőséget (Surányi György, Békesi László és Bokros Lajos). (FH)
A Fodor Gáborral közösen ünneplő Kóka János röviden értékelte a helyzetet: „A szocialista pártnál a helyzet óráról órára változik, de Magyarországnak megoldásra van szüksége, mert a válság egyre mélyül.”
Bármilyen hihetetlen, de van újabb, persze nem hivatalos jelölt. A pártházba megérkezett megyei elnöknek Bajnai Gordont mutatták be miniszterelnök-jelöltként. Érte Gyurcsány Ferenc lobbizott. Ha Bajnai átmenne, az egyben azt is jelentené, hogy Gyurcsány pártelnök marad. Hiszen az volt a kormány-pártelnök logikája, hogy ha MSZP-s a miniszterelnök, akkor legyen egyben pártelnök is. Nos, Bajnai nem MSZP-s, így nem is lehet pártelnök. Bajnai már meg is érkezett az MSZP székházába.
Ha Gyurcsány bedobta lemondását, miért ragaszkodik hozzá az MSZP? Úgy tudjuk, annyira nem erős már ez a ragaszkodás, hiába az egy héttel ezelőtti kongresszus 85 százalékos szavazati aránya. Csakhogy az elnökség fontosabbnak tartotta a kormányfőjelölést a pártelnökségnél, így azt vették előbbre. Ha se miniszterelnök-jelölt, se pártelnök, akkor nincs mit mondani arra, hogy miért ne jöjjön előrehozott választás.
Bajnai Gordon és Gyurcsány Ferenc a nyolcvanas évek végén ismerkednek meg, derül ki az érintettek Debreczeni József Az új miniszterelnök című könyvében olvasható nyilatkozataiból. Gyurcsány 1989-ben már a KISZ utódszervezetének szánt Demisz alelnöke, míg Bajnai – aki sosem volt KISZ-alkalmazott, ellenben 1987-ben ő szervezte a közgazdasági egyetemen az akkor elhíresült menzabojkottot – a Független Hallgatói Tagozat elnökeként szintén aktív diákpolitikában. 89 nyarán – amikorról is közös focizásokról, sörözésekről és hosszas esti beszélgetésekről vannak emlékeik – Bajnai is részt vesz a Gyurcsány által a Demisz bezárása után alapított, tiszavirág életűnek bizonyult Új Nemzedék nevű ifjúsági szervezet létrehozásában.
Ezután 1990 januárjától Gyurcsány is a Creditum Pénzügyi Tanácsadó Kft-nél dolgozik, akár csak Bajnai, majd a két részre váló cégből mindketten az – ugyancsak döntően a privatizációhoz kapcsolódó üzleti tanácsadással foglalkozó – Eurocorp Kft.-hez igazolnak. Az üzleti utak 1992-ben válnak ketté, ekkor ugyan a saját cég alapítását elhatározó Gyurcsány kifejezetten próbálja rávenni a társulásra, Bajnai másik utat választ. A HVG-nek nyilatkozva a creditumos időkről Bajnai ezt mondta: „Lehet, hogy találnak cégeket, ahol közösen vagyunk alapítók, mégis azt kell mondanom, hogy komolyabb közös üzleti érdekeltség, amelyben érdemben benne lettem volna, nem volt.”
Bajnai Gordon 41 éves, és volt topmenedzser a Wallisnál. Több életrajzi elemet most nem kezdünk el felsorolni, mert úgysem érnénk a végére, mire miniszterelnök-jelöltsége lekerül a napirendről.
Az SZDSZ-esek az Ellenzéki Kerekasztal megalakulásának 20. évfordulóját ünneplik éppen. Gyurcsány és legújabb jelöltje, régi barátja, Bajnai viszont, legalábbis politikailag, nem emlegetheti szívesen 1989-et. Bajnai alól ekkor szűnt meg az Unió a Demokratikus Szocializmusért szervezet.
Gyurcsány pedig a Demiszből lépett ki, hogy megalakítsa az Új Nemzedéket, ami aztán nagyon gyorsan kimúlt. Erről itt olvashat bővebben, sőt meg is nézheti, hogyan mond le Gyurcsány.
Az MSZP megyei elnökeinek találkozójáról kiszivárgott értesülés szerint Bajnai potenciális miniszterelnök-jelölt pénzügyminisztere Oszkó Péter lenne. Oszkó a Reformszövetség tagja, a Deloitte Magyarország elnök-vezérigazgatója.
Kiss Péter, az MSZP alelnöke a párt elnökségi üléséről távozóban azt mondta a helyszínen várakozó újságíróknak szombat délután, hogy nagyon reméli, hogy az egyeztetések eredményesek lesznek. A politikus nem válaszolt az újságírói kérdésekre, köztük arra sem, hogy vállalná-e a miniszterelnök-jelöltséget. Kiss Péter annyit mondott, hogy a párt elnökségi ülése még tart, egyeztetnek a megyei elnökökkel, és várhatóan a frakció is összeül még ma. (MTI)
Az MSZP megyei elnökei valószínűleg nem olvasnak HVG-t, Oszkó ugyanis éppen a lap legfrisebb számában nyilatkozta, nem valószínű, hogy szerepet vállalna a politikában. „Manapság nehezen tudnám ezt elképzelni. Még nem tettem meg mindent a cégért, így a távozásom cserbenhagyással érne fel. Ráadásul fontosnak tartom a gyerekeim nevelését is; majd ha egyetemisták lesznek, megfontolom.”
Az MSZP elnöksége és a megyei elnökök találkozójáról kiszivárgott információk szerint megállapodtak Bajnai jelölésében. Most Gyurcsány pártelnök sorsa a téma.
A megyei MSZP-elnökök lemondatták Gyurcsány Ferencet. Az április 5-i kongresszuson választanak a szocialisták új pártelnököt.