Az első két "ellenőrző pontnál" Somogy megyében volt a legmagasabb a részvételi adat, 11 órára azonban Heves és Nógrád megye részvételi száma is túlszárnyalta a somogyiakét. Hevesben 19,83 százalékos a részvétel. (OVI)
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 197,70 pontos emelkedéssel, 23 243,65 ponton nyitott hétfőn. Ez 0,86 százalékos erősödés a pénteki záró értékéhez képest. (MTI)
Az MSZP gratulál Tarlós Istvánnak és a Fidesz-KDNP-nek a győzelméhez, de visszautasítja a kirekesztő gondolkodást. Az ellenzéki párt Orbán Viktor vasárnapi beszédére reagált, amelyben a miniszterelnök úgy fogalmazott, hogy "mától Budapest ismét a nemzet fővárosa".
Véget ért a 2010-es választási kampány, de a mostani újabb nagyarányú győzelem után sem dőlhet hátra a kormány, hiszen két hét múlva már arról a 2011-es költségvetésről tárgyal első olvasatban, amelynek tervezési köriratát csak ma kapják meg a minisztériumok, emellett a Nemzeti Eszközkezelő Társaság felállításának menetrendjéről is október közepére ígért részleteket a kormány. (portfolio.hu)
Nem valószínű a tárgyalások újrakezdése a Nemzetközi Valutalap (IMF) és a magyar kormány között a vasárnapi önkormányzati választások után sem, ezért a piac hétfőtől a költségvetéssel kapcsolatos további kormányzati retorikára, illetve a jövő évi államháztartási tervek részleteire összpontosítja figyelmét - vélekedtek hétvégi értékeléseikben vezető londoni befektetési intézetek és elemző házak felzárkózó piaci szakértői. (MTI)
A főpolgármester-választáson 29 százalékot szerző Horváth Csaba nem elégedett az eredménnyel, viszont azt kiemelte, hogy a párt a parlamenti választáshoz képest jóval nagyobb bizalmat szerzett. Arra a kérdésre, hogy ha a szocialisták vezérkara teljes mellszélességgel kiállt volna mellette, akkor sikeresebben szerepelt volna-e, azt felelte, "valószínűleg igen". (Mokka, Tv2)
Jogosulatlanul szerepelt az egyik jelölt a berceli cigány kisebbségi önkormányzati választáson, emiatt várhatóan nem alakulhat kisebbségi önkormányzat a cserháti településen. Bercelen négy főt jelöltek, csakhogy a szavazás közben kiderült, egyikőjük jogosulatlanul szerepelt a listán, három képviselő pedig nem alakíthat önkormányzatot. (FH)
A kormányzó jobbközép Fidesz megerősítette hatalmát az önkormányzati választásokon aratott elsöprő győzelmével, amelynek nyomán világosabb kép alakulhat ki a kormány költségvetési szándékairól, írta hétfői értékelésében a Financial Times. A londoni gazdasági-politikai napilap szerint a vasárnapi győzelem mértékét jelzik a Budapesten elért eredmények, a fővárosban ugyanis 1989 óta először választották meg főpolgármesternek a Fidesz jelöltjét. (MTI)
Kilenc időközi polgármester-választást kell tartani, ennyi településen alakult ki szavazategyenlőség, mondta sajtótájékoztatóján Sári Miklós, az Országos Választási Iroda vezetője. Az OVI szerint szavazategyenlőség alakult ki a polgármesterjelöltek között a Békés megyei Köröstarcsán, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Tiszavalkon, a Somogy megye Libickozma és Varászló településeken, a Tolna megyei Grábócon, a Vas megyei Iklanberényen és Orfalun, a Zala megyei Bödeháza és Csöde településeken. 3176 településen tartottak polgármester-választást.
Az összes szavazatból Spéth Géza 67.22%-ot kapott, egyetlen ellenfele, a fideszes Sohajda István 32.78%-ot vitt.
Schmitt Pál köszönetet mondott mindenkinek, aki segített a választás lebonyolításában. „Gratuálok mindenkinek, aki nyert, kívánom, hogy éljenek a lehetőséggel, és sikerrel dolgozzanak hazánk sorsának jobbra fordításán.”
A köztársasági elnök szerint a leadott több mint 3 millió 600 ezer szavazat, bár más-máshová ment, mind erősítette a demokrácia eszményét. Schmitt őszintén reméli, hogy a közös összefogás ideje érkezett el.
Jávor Benedek, az LMP főpolgármester-jelöltje a párt sajtótájékoztatóján gratulált Tarlós Istvánnak. Jávor szerint ugyan a Fidesznek lejtett a pálya, az LMP-s jelöltek mégis képesek lesznek megváltoztatni a politikai kultúrát maguk körül. „Húsz éve jutott be a zöld párt a német parlamentbe, ezzel megváltoztatva a német közéletet és a politikai kultúrát. Az LMP-nek a mostani választással sikerült elérnie, hogy a jövőben is megkerülhetetlen párt maradjon, és ezzel akár az egész magyar közéletet megváltoztathassa.”
Tarlós István Orbán Viktor beszéde után azzal állt a mikrofon elé, hogy „azt hiszem a legnagyobb áttörést Budapest mondhatja magáénak”. Tarlós többek között köszönetet mondott Orbán Viktornak – „akivel egy mondatokból is megértjük egymást” – és a feleségének, aki 37 éve támogatja.
A főpolgármester szerint a mostani történelmi a pillanat, de nem lesz könnyű dolguk. „Most lesz először olyan, hogy a főváros és a kormány egy hangon tud beszélni, egy srófra jár az agya.” Ígérete szerint szellemiségében változni fog ez a város, a pragmatizmus, az igazságmondás felváltja azt, ami eddig történt. „Másképp kezeljük a közpénzeket, a szabadságértelmezésünk pedig nem az lesz, hogy szabad rabolni.” Azt mondta, úgy tűnik, hogy meglesz a közgyűlési többség, de ők emberszámba és politikusszámba fogják venni az ellenzéket, nem úgy, ahogy ők tették a Fidesszel. „Ha hajlandóak praktikusan gondolkodni, akkor ennek semmi akadálya nem lesz. Budapest életében ma új időszámítás kezdődik.”
Orbán Viktor azt mondta, hogy a választópolgárok a kormány munkájáról is véleményt mondtak. „Azt nyilvánították ki, hogy helyes az irány, így kell menni a dolgoknak.” A miniszterelnök szerint a választók igent mondtak többek között a nemzeti együttműködés rendszerére, az arányos adórendszerre, az új alkotmányra és a magyar érdekek határozott képviseletére.
Nem sikerült polgármestert választani a Békés megyei Köröstarcsán, a nem hivatalos végeredmény szerint a fideszes Smiri László Zoltán és a szocialista Nagy László egyformán 553 szavazatot, 46,01 százalékot kapott. Harmadik helyre 96 szavazattal (7,99 százalék) a függetlenként induló Vigh Lajos futott be. A szavazáson a választópolgárok 55,48 százaléka jelent meg, az érvénytelen szavazatok száma 38. Ha két vagy több polgármesterjelölt azonos számú legtöbb szavazatot kap, időközi választást kell kiírni.
Orbán Viktor szerint ma Magyarország elérte a legnagyobb sikert, képes volt egységesen kifejezni, mit akar. A miniszterelnök úgy értékelte a részvételi arányt, hogy aki nem megy el, az a többiekre bízza a döntést, aki elment, felhatalmazást adott a munkára.
Közölte, a mai nap a nagy történelmi dátumok közé kerül, "1990-et 2010-zel érdemes együtt említeni. Most teljesedett be az, ami akkor nem tudott." Úgy folytatta: húsz éve a magyarok egységesek voltak abban, mit nem akartak, ma arra is választ adtak, mit akarnak. Ez a vita Orbán szerint ma este nyugvópontra jutott. (Index)
„Az LMP célja az volt, hogy a helyi demokráciákban is képviselje a fenntarthatóság, az igazságosság és az átláthatóság eszméit, és ezt sikerült is elérnie” – mondta el a Lehet Más a Politika sajtótájékoztatóján Karácsony Gergely, a párt kampányfőnöke. Karácsony szerint kilencven százalékosan elérték a kitűzött célokat, több száz LMP-s képviseli ezentúl a települések helyi vezetésében a pártnak fontos eszméket és ügyeket. Karácsony szerint ezt úgy sikerült elérniük, hogy az LMP őszi felkészülése volt a magyar demokrácia legszegényebb kampánya.
A szavazatok feldolgozottsága 98,57 százalékos Szombathelyen, gyakorlatilag eldőlt, hogy a fideszes Puskás Tivadar lesz a polgármester. Puskás a szavazatok 51,64 százalékát szerezte meg, a korábbi polgármester, az MSZP-s Ipkovich György csak 39 százalékot. A város önkormányzatába 11 fideszes, öt MSZP-s, és egy-egy LMP-s, illetve jobbikos képviselő ülhet.
Ha egy várost kell mondani, akkor a mai nap nyilván Tiszavasváriról szólt, de a legnagyobb siker összességében mégis az, hogy a Jobbik minden jelentős helyen megvetette a lábát, mondta Novák Előd, a párt országgyűlési képviselője. „Úgy tűnik, nincs olyan közgyűlés, nincs olyan megyei jogú város, ahol ne lenne egy-egy képviselőnk.”
Szerinte a fővárosban az LMP százalékosan ugyan jobb eredeményt ért el, de nagyságrendileg kiegyenlített az eredmény, három-három képviselőt küldhet mindkét párt a közgyűlésbe. Novák úgy vélte, az MSZP és a Jobbik küzdelme marad a legérdekesebb a politikai erőtérben, a tavaszi választásokon nagyjából hasonló erőt képviselt a két párt, és most csak a vidéken már a jelöltállításban teljesen elbukott LMP szavazóival lehettek erősebbek a szocialisták, akiket azonban a keleti országrészben Borsodban, Szabolcsban, Hajdú-Biharban újra megvert a szerinte már középpárttá vált Jobbik.
„Szeged azt mondta, hogy kiáll saját érdekei mellett, a munka és a teljesítmény értéke mellett, de nemet mondott a felkészületlenségre és a gyűlölködésre – mondta Botka László, újra megválasztott polgármester. – Nemcsak azért nyertünk ma, mert sok beruházást hajtottunk végre az elmúlt években, hanem azért is, mert mi úgy dolgoztunk, hogy a város mind a 170 ezer szegedi otthona legyen. Holnap reggeltől is minden szegedi egyforma, és minden szegedi egyformán fontos lesz, és szövetséget ajánlok minden jóakaratú szegedinek.”
Demszky Gábor, Budapest leköszönő polgármestere gratulált Tarlós Istvánnak, a Fidesz–KDNP jelöltjének, aki várhatóan megnyerte a főpolgármester-választást Budapesten. Demszky közleményében azt írta, Tarlós István személyében olyan vezetője lesz a fővárosnak, aki szereti Budapestet, és képes rá, hogy a pártérdekek fölé helyezze a budapestiek érdekeit. A főpolgármester közleményében gratulált Horváth Csaba szocialista jelöltnek és az LMP-nek, hogy bejutottak a Fővárosi Közgyűlésbe. (MTI)
A legnagyobb megyei jogú városok versenyében lemaradófélben lévő Miskolcon a választás előre nem lefutott meccs volt. A nyolc éve a város élén álló szocialista Káli Sándor és a négy éve egyszer már elvérző kórházigazgató, a fideszes Kriza Ákos küzdött egymással. Végül a fideszes jelölt ötszázalékos előnyt szerzett.
Kriza kicsit sótlan politikus, de a Fideszben a helyi belharcok miatt a négy évvel ezelőtti fiaskó ellenére sem akadt alkalmasabb jelölt. Városszerte azt beszélik róla, hogy évekig súlyos egészségügyi problémákkal küzdött, és emiatt kellett a ciklus közepén a városi közgyűlési mandátumáról is lemondania.
Miként a megyei, a városi közvéleményt is a „cigánykérdés” megoldása foglalkoztatja a legjobban. Káli polgármester maga is tett cigányellenes kijelentéseket, még ha nem is az ebben a műfajban legyőzhetetlen Jobbik színvonalán, a fideszes polgármesterjelölt viszont meglepően visszafogott e téren.
Dr. Kriza Ákos 42,75 százalékot, Káli Sándor 37,85 százalékot kapott. Az önkormányzat 28 helyéből 15-öt szerzett a Fidesz–KDNP, 10-et az MSZP, a Jobbik 3-at. A feldolgozottság állása 96,88 %.
80 százalék feletti feldolgozottságnál Szabolcs Attila 61%-át már nem lehet behozni, az MSZP-s Dankóné Hegedűs Jolán 22%-ot szerzett. A Fideszes, korábbi MDF-es politikus duplázott, összességében harmadszor lett polgármester.
Csorna polgármestere Turi György, a Csornai Polgári Egyesület lesz, mivel a szavazatok 61,75 százalékát szerezte meg (százszázalékos feldolgozottságnál). Ellenfelére, a fideszes Gyopáros Alpárra a szavazók 38,25 százaléka szavazott. A város közgyűlésében is a CSPE van többségben: két helyet szereztek meg, a Fidesz és az MSZP csak egyet-egyet.
Nagyon szoros küzdelemben, de meg tudta tartani polgármesteri székét Geiger Ferenc a XXIII. kerületben. A Civil Egyesület jelöltje a szavazatok 45,63 százalékát kapta, Egresi Antal fideszes ellenfele 44,67 százalékot szerzett. Balog Barna, a Jobbik jelöltje 9,7 százalékot kapott. Az eredmény végleges, a feldolgozottság már elérte a száz százalékot.
A fideszes politikus 85%-os feldolgozottságnál majdnem 68 százalékon áll, Vincze Géza (MSZP, 20%), és Sipos Péter (LMP, 12%) nem hozhatja be.
Bús Balázs újabb négy évre a kerület polgármestere lesz, 85 százaléknál (57%) nagyon vezet az MSZP-s Bihary Gábor (26%) előtt. Az LMP-s és a jobbikos jelölt összesen 15 százalékot szerzett.