Átmeneti trend az emberek jobboldal felé sodródása, a sok távolmaradó pedig a választók kiábrándultságát, útkeresését mutatja, mondta Balogh András, az MSZP elnökhelyettese, a párt korábbi államfőjelöltje. Balogh megerősítette, hogy a vasárnap délután óta ülésező elnökség a párt ideológiai megújulásának és gyakorlati átalakításának részleteiről tárgyalt. Balogh elmondta, hogy az MSZP-nek meg kell szólítania a kiábrándult választókat, de ezt csak akkor tudja sikeresen megtenni, ha a párt radikálisan megreformálja magát. Az MSZP-nek igazi baloldali, népi, demokratikus politikát kell folytatni. Emlékeztetett arra, hogy az MSZP legutóbbi kongresszusa már döntött arról, hogy szükség van a változásra. „Sokkal markánsabb, világosabb baloldali politikát akarunk, ennek része, hogy elhatárolódunk azoktól a jelenségektől, amelyek elfogadhatatlanok voltak az elmúlt években.” Balogh leszögezte, akkor van esélyük, ha az emberek elhiszik nekik, hogy elkötelezetten, őszintén és tisztességesen képviselik őket, ha nem, akkor az MSZP el fog tűnni. (MTI)
Tittmann János, az MSZP jelöltje a szavazatok 66,88 százalékát szerezte meg Dorogon, így ő lesz a város polgármestere. A fideszes Merényi Tamás 28,33 százalékot, az MSZDP-s Csuha József 4,79 százalékot szerzett. A szavazatok feldolgozottsága százszázalékos.
A Jobbik több száz képviselője lehet jelen a választások után az önkormányzatokban, mondta Vona Gábor, a párt elnöke. Hangsúlyozta, hogy pártja 2009-ben az EP-választásokon berobbant a magyar politikába, tavasszal 47 képviselőt küldtek az Országgyűlésbe, és a mostani eredménnyel véglegesen megkérdőjelezhetetlen és megkerülhetetlen erővé vált. Köszönetet mondott választóknak, és azt mondta, az eredményeket úgy sikerült elérni, hogy mind az MSZP, mind a Fidesz részéről törekedtek ellehetetlenítésükre.
A párt polgármesterjelöltje nyert Tiszavasváriban, és úgy tűnik, a város képviselő-testületében is jobbikos többség lehet. Vona szerint így lehetőséget nyertek arra, hogy megmutassák milyen, ha egy várost a Jobbik irányít. „Mmintavárossá fogjuk tenni Tiszavasvárit.” A párt képviselőinek Vona három fő feladatot emelt ki: az elszámoltatást és a korrupció elleni küzdelmet, a munkahelyteremtést és a magyar emberek egzisztenciális biztonságának védelmét, végül a közbiztonság védelmét.
85 százaléknál behozhatatlan előnnyel, csaknem 67%-kal áll a második, MSZP-s Molnár Zsolt (22%), és az LMP-s Kovács Márton (11%) előtt. Jobbikos jelölt nem volt.
A végső adatok szerint a Fidesz huszonegy helyből tizenhármat szerzett meg az önkormányzatban, a polgármesterjelölt Kovács Ferenc csak a szavazatok ötven százalékát kapta meg. Az MSZP-s Nagy László a szavazatok 34,24 százalékát vitte, de a párt a közgyűlésben csak négy helyet kap. A jobbikos Dr. Gyüre Csaba 15,76 százalékon áll, pártja két helyet szerzett a testületben.
Veszprém megye nagyobb városaiban, Tapolcán, Veszprémben, Pápán a fideszes jelölt nyert magabiztosan, de Ajkán szocialista polgármester fogja vezetni a várost. A szavazatok teljes feldolgozottságánál az MSZP-s Schwartz Béla 49,02 százalékkal veri a Fidesz–KDNP jelöltjét, Ékes József Lászlót, aki 45,7 százalékot hozott össze. Harmadik a jobbikos Kovács Attila 5,28 százalékkal.
A fideszes politikus a szavazatok 79%-ánál behozhatatlanul, csaknem 61 százalékos eredménnyel vezet az MSZP-s Dávid Klára (20%), az LMP-s Váradiné Naszályi Márta (12%) és a jobbikos Miseje Balázs (7%) előtt.
Mesterházy Attila gratulált az MSZP-s jelölteknek és a velük együttműködő civileknek a jó szerepléséért. Azt mondta, az MSZP a vártnál jobb eredményt ért el. „Ez a választás bebizonyította, hogy az MSZP az ország második legerősebb pártja, az ellenzék legerősebb pártja.” Többek között Szeged, Ajka, Makó, Polgár, Ercsi és Celldömölk MSZP-s polgármestereit választották újra, „nekik lehetőségük lesz bemutatni azt, hogy van alternatíva, hogy lehet a választók bizalmával felelősen élni”.
Horváth Csaba, az MSZP főpolgármester-jelöltje szerint Budapesten a párt sok polgármesterjelöltje sikeresen szerepelt, de a pontos eredményekről majd később tartanak sajtótájékoztatót. Horváth gratulált Tarlós Istvánnak, aki Budapest főpolgármestere lesz. „Azt ígérem a budapesti polgároknak, hogy minden olyan kérdésben együtt fogunk működni a Fidesszel, amit a programunkban fontosnak tartottunk.” (m1)
„Bíztunk a választók józanságában, mérlegelő képességében, és reméltük, hogy sikerül meglepetést okoznunk. Nekem ez már sikerült nyilatkozta Seres Mária, a Civil Mozgalom vezetője, Mátraverebély polgármestere. – Jelöltjeink saját pénzükön, idejüket, energiájukat nem kímélve dolgozták végig a kampányt. Az országos média nem segített bennünket, annak ellenére, hogy a jelöltállítás alapján az ötödik legjelentősebb szervezet vagyunk, előttünk már csak a parlamenti pártok voltak. A leglelkesebb és legtisztességesebb választáson induló csapat a Civil Mozgalom közössége volt, és büszke vagyok arra is, annak ellenére, hogy a Fidesz várható nagyarányú győzelme miatt sokan értelmetlennek gondolták az indulást, mi bebizonyítottuk, hogy van helyünk az önkormányzatokban is.”
Már az első adatokból látszott, hogy Páva Zsolt lesz a győztes. Teljes feldolgozottságnál, a fideszes jelölt 68,59 százalékot szerzett, pártja az önkormányzatban 19 helyet foglal el. Az MSZP tíz emberrel, a Jobbik és az LMP két-két emberrel vehet részt a testület munkájában.
Mindössze 85 szavazattal vezet Geiger Ferenc jelenlegi polgármester Egresi Antal, a Fidesz jelöltje előtt a XXIII. kerületben. A Civil Egyesület színeiben indult Geiger 45,74 százalékon áll, Egresi Antal eddig 44,57 százalékot szerzett 80 százalékos feldolgozottság mellett. Geigert eddig sohasem szorongatták meg, eddig minden választáson huszonöt-harminc százalékkal verte ellenfelét.
A volt MDF-es Juhász Béla Róbert fölényesen megverte a fidesz jelöltjét Bábiné Szottfried Gabriellát Sződligeten. Juhász a szavazatok 41,48 százalékát kapta, míg ellenfele csak 29,26 százalékot.
Terheléses támadás érte vasárnap kora este a választási tájékoztató rendszert, mondta Vetési Iván, a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatalának (KEK KH) miniszteri biztosa. Mint mondta, fél- és háromnegyed kilenc között észlelték, hogy terheléses támadás érte az informatikai rendszert, emiatt egy ideig lassabban frissült a választási tájékoztató oldal, a www.valasztas.hu. A rendszer azonban negyed 10-re helyreállt. A terheléses támadás nem érte - nem is érhette - el a szavazókörökből érkező adatokat, mivel azokat egy zárt rendszerben gyűjtik és összesítik, és egy úgynevezett lapgenerátor állítja elő ezekből az adatokból a honlapon látható adatokat. A támadás pedig ez ellen a nyilvános honlap ellen irányult. (MTI)
A fideszes politikus a szavazatok 72 százalékánál behozhatatlanul, 61% feletti eredménnyel vezet az MSZP-s Dankóné Hegedűs Jolán előtt (21%). A független Szirtes Edit, és az Ipartestület-jelölt Janzsó János egyearánt 8 százalékon áll.
Az Összefogás Szabolcs-Szatmár-Bereg Megye Felemekedéséért Szövetség két mandátumot szerzett, az MSZP is csak négyet, és a jobboldalé a maradék, ami nem kevés. A megyei közgyűlésben a FIDESZ–KDNP szerzett tizenöt mandátumot, a Jobbik ötöt. Az erőviszonyok tehát nem változtak, hiszen a közgyűlést már 2006-ban megszerezte a Fidesz.
Az OVB egyetlen kampánycsendsértést állapított meg, mondta Bordás Vilmos, a testület elnöke még a nem hivatalos tájékoztató eredmények ismertetése előtt. Bordás szerint megkönnyítette az OVB munkáját, hogy a kampánycsend most első alkalommal csak a szavazás napján, a szavazás befejezéséig volt érvényben. A testület a kuruc.infót marasztalta el kampánycsendsértésért, mert a oldal közzétett vasárnap egy videót Staudt Gáborról, a Jobbik főpolgármester-jelöltjéről. Érkezett egy másik beadvány is, a Népszava online-nal kapcsolatban, de ebben az esetben kiderült, hogy elektronikus hírlevélküldésről van szó, ami nem számít jogszabálysértőnek, mert csak azok kapták meg, akik előre kérték. (MTI)
A szavazatok 64,71 százalékát kapta eddig Dr. Tóth József, az MSZP polgármesterjelöltje a XIII. kerületben, amivel valószínűleg ő fogja nyerni a választást. A fideszes Spaller Endre 35,29 százalékon áll, így hiába a 48,98 százalékos a feldolgozottság, nem valószínű, hogy fordítani tudna a Fidesz jelöltje.
Kétharmados gyözelmet aratott a Fidesz 2000 óta hivatalban lévő polgármesterén Tétényi Éva. Az építész váratlanul nagy támogatottsága ellenére mindenki arra számít, hogy a testületbe a Fidesz jelöltjei kerülnek majd. „Nem félek a puccstól – mondta Tétényi. – Eddig is mindent nyíltan csináltam, az önkorányzati munkáti is élő egyenesben akarom folytatni. Ekkora támogatottság mellett magukat blamálják, ha megpróbálnak megbuktatni.”
A Vas megyei közgyűlésben a 15 mandátumból 11-et a Fidesz szerzett meg, az MSZP-nek kettő, a Szolidaritás A Vidékkel Mozgalomnak egy és a Jobbiknak is egy hely jutott. A szavazatok feldolgozottsága 89,4 százalékos. 2006-2010 között is megvolt a Fidesznek az abszolút többsége: a 40 helyből 25 volt az övék, az MSZP 11, a Polgármesterek Vas Megyéért Egyesület 2, a Vas Megyei Önkormányzatokért Egyesület 2 helyet birtokolt.
A megyei közgyűlésben a FIDESZ–KDNP tizenhét mandátumot szerzett, tehát az MSZP-nek és a Jobbiknak nem sok szava lesz. Ők hét, illetve hat mandátumot szereztek. 66,67 százalékon áll a feldolgozottság.
A Somogy megyei közgyűlésben a feldolgozottság 87,79 százalékos állása szerint a Fidesz 10 helyet kap meg a 16-ból. A Somogyért Egyesület három, az MSZP két, a Jobbik egy mandátumot szerzett. Ezzel felborultak a korábbi kiegyenlített erőviszonyok: bár 2006 és 2010 között a Fidesz 20 helyet szerzett meg a 40-ből, az MSZP–SZDSZ és a Somogyért Egyesület is tíz-tíz helyet kapott.
A XIX. kerületben Gajda Péter (MSZP) vezet a Fidesz-jelölt Tarnai Richárd előtt 44, 83 százalékos feldolgozottságnál. Gajda eddig a szavazatok 50,43 százalékát kapta meg, Tarnai 42,34-en áll.
Békés megyében a közgyűlés több mint hatvan százalékát a Fidesz szerezte meg. A lehetséges 18 mandátumból 11 az övék. Az MSZP négy, a Jobbik három mandátumot szerzett 81,36 százalékos feldolgozottságnál.
A megyei közgyűlésben a FIDESZ–KDNP tizenegye mandátumot, az MSZP négy mandátumot, a Jobbik két mandátumot, a Baranyai Emberek és az LMP egy-egy mandátumot szerzett. A feldolgozás állása 75,12 százalék.
Zala megyében a 40 fős közgyűlés 15 fősre apad, és mivel a Fidesz–KDNP tíz mandátumot szerzett, éppen kétharmados a többsége. Az MSZP három mandátumot szerzett, a Jobbik kettőt, de még nem végleges az eredmény, a feldolgozottság csak 85,92 százalékos. 2006-ban a közgyűlésében 25 széket kapott a Fidesz, az MSZP 11-et, a Szövetség Zaláért Egyesület kettőt, és a Zala-menti PPE is kettőt.
Az MSZP-s polgármester a szavazatok 54 százalékánál 40%-kal második, a fideszes Hoffmann Tamás csaknem 50%-on áll, és vezet.
A Fidesz–KDNP idén először állított vonzó jelöltet, itt a rendszerváltás óta csak az SZDSZ és az MSZP tudott hatalomra kerülni. A XV. kerületben László Tamás a szavazatok 44,54 százalékát szerezte meg, a korábban MSZP-s, most a Rászorulókat Támogatók Egyesület színeiben induló Hajdu László kissé lemaradva, 31,40 százalékon követi. Az MSZP Tóth Imrét indította, 14,56 százalékkal harmadik. A feldolgozás állása 46,05 százalék.
Ughy Attila Fidesz–KDNP-jelölt magabiztosan vezet a szavazatok 53,75 százalékának feldolgozása után. Ughy a szavazatok 52 százalékát szerezte meg eddig, Ternyák András szocialista polgármesterjelölt 30,80 százalékkal áll a második helyen.
Győr-Moson-Sopron megyében a 41 fős megyei közgyűlés 21 fősre csökken. A feldolgozottság 84,84 százalék, ennek alapján a Fidesz 15, az MSZP 4, a Jobbik pedig 2 mandátumot szerzett. A 2006-os önkormányzati választásokon a közgyűlésben 26-ot szerzett meg a Fidesz, 12-t az MSZP, kettőt az MDF és egyet a Nemzeti Fórum.
Ismét Kósa Lajos lesz Debrecen polgármestere, a Fidesz jelöltje 67,2 százalékon áll, az MSZP-s Dr. Zsiros Zsolt a szavazatok 13,21 százalékot szerezte meg. Lecsúszott második helyéről Ágoston Tibor, a Jobbik jelöltje, 11,72 százalékot kapott. A kép valószínűleg már nem fog sokat változni, a feldolgozottság 97,14 százalék.
Komárom-Esztergom megyében az eddigi negyven helyett tizenöt fős lesz a megyei közgyűlés. A 86,17 százalékos feldolgozottság állása szerint a Fidesz kilenc, az MSZP négy, a Jobbik két mandátumot szerez. Korábban is a Fideszé volt a megye, de nem volt ekkora az előnye az MSZP-hez képest: 2006 és 2010 között 21 mandátum volt a Fideszé és 15 az MSZP-é.