Ezzel a Bob Marley dallal lett vége a bulinak a Keletinél. Már bontják a színpadot, a közönség és a zenészek nagy része a Főzdefeszt felé vette útját...
A Jobbik tüntetést tart a belvárosban, több szónokkal, néhány száz szimpatizánssal. És vajon ki a legfőbb ellenség Toroczkai László szerint a menekültek kérdésében? Természetesen Gyurcsány Ferenc, a pár százalékos DK elnöke, aki menekülteket fogadott be a házába, közben pedig nem veszi észre, hogy agresszió éri őt. És a hazát.
Meg egyébként is, háború van.
Szombaton 15 óra körül az osztrák oldalról váratlanul lezárták a Fertő-tó mellett fekvő jánossomorjai határátkelőt is. Olvasónk jelzése szerint a lezárás egyirányú, Magyarországról nem lehet Ausztriába menni. Az autóforgalmat Szlovákia felé terelik a magyar rendőrök.
Közben azonban a földeken keresztül már Jánossomorja határában is megjelentek a gyalogló menekültek csoportjai, kérdés, hogy őket átengedik-e majd.
A Vámosszabadiból indult csoport most Lébény határában pihent meg, néhány kisgyermekes család akár kilométerekre is leszakadt, de a többiek együtt vannak.
Sokan kijöttek ide segíteni, vizet, ételt osztanak, a csoportnak már sokkal több babakocsija is van. Továbbra is egy motoros rendőr kíséri őket, és vannak önkéntesek is a csoporttal. Úgy tudjuk, Kimlére tartanak, ahol kisebb menekültcsoportokat is várnak.
Lengyelország a menekültek számának drámai emelkedése ellenére sem fogad be több migránst az eredetileg tervezett kétezernél a miniszterelnök szombati kijelentése alapján. Ewa Kopacz a varsó válságstáb ülése után közölte: nem hagy jóvá olyan intézkedést, „amely veszélyeztetné az életünket, az ország és az emberek gazdasági és szociális biztonságát”.
A lengyel kormány a menekültek igazságosabb elosztását célzó európai kvótarendszer bevezetését is ellenzi. Az ellenzék viszont természetesen elítéli a hivatalos irányvonalat, a Gazeta Wyborcza című balliberális újság szombati kommentárjában szégyenteljesnek nevezte az ország menekültekhez való hozzáállását.
Közben Csehországban Václav Klaus volt köztársasági elnök írt egy petíciót, melyben azt állítja: a menekültek befogadása veszélyekkel járhatna az ország belső biztonságára.
Elment a hegyeshalmi vonat is a Keletiből, annyian voltak rajta, mint egy átlagos szombat délután, köztük nagyjából száz menekült. 20-30-an az utolsó pillanatban rohantak a vonathoz, még sikerült felszállniuk.
A rendőrök a kalauzok szerepét is átvéve próbálják terelgetni az embereket, de leginkább kézjelekkel. A pályaudvaron továbbra is sok az ember, pedig már szombaton is rengetegen vonatra ültek, de folyamatosan érkeznek is.
A Bicskéről elindult menekülteket az 1-es útról is leterelték a rendőrök, most Tatabányán mennek egy párhuzamos úton. Az M1 szerint azt mondták, nem szállnának fel buszra akkor sem, ha érkezne, mert attól félnek, visszavinné őket a bicskei táborba. Viszont többeknél van érvényes vonatjegy Münchenig is, most a közel kétszáz fős csoportot először a helyi pályaudvarra kísérik, ahol megnézik, kik szállhatnak fel vonatra.
Elindult egy újabb vonat menekültekkel tele, ezúttal Sopron a végállomás. Bent áll egy másik is, ami Hegyeshalomig megy, de ez szinte üres még, pedig negyedórán belül indul elvileg. A vágányok végében feltehetően aktivisták arabul is kiírták papírokra, mikor indulnak Hegyeshalomba és Sopronba vonatok, a legtöbben ezekből orientálódhatnak.
A Vámosszabadiból indult csoport már Öttevényt hagyja el, innen még 38,9 km-re van az osztrák határ. Gyerekek is vannak a csoporttal, ezért többször is pihenőt kell tartaniuk, így még akkor is akár több mint tíz óra lehet, amíg elérnek a határig, ha addig nem állnak meg hosszabb időre. Az M1 úgy tudja, hogy Kimlénél felajánlottak nekik szállást éjszakára, azt nem tudni, elfogadják-e.
Tudósítónk szerint megérkezett egy újabb vonat a Keletiből Győrbe, 100-150 menekült utazott rajta. Többségük leszállt, és nagyobb fennakadás nélkül átszállt a rajkai vonatra, ami Hegyeshalomnál is megáll. Angolul és németül is bemondja a hangosbeszélő, hogy a müncheni railjet fél órát késik. Néhányan még arra várnak.
A menedékstátuszra nem jogosultaknak viszont vissza kell menniük a hazájukba - mondta el Angela Merkel egy szombati lapinterjúban.
Németországban rengeteg nyugat-balkáni adja be menedékkérelmét, ezeket azonban 99 százalékban elutasítják – a kancellár valószínűleg főleg rájuk és nem a szírekre vagy afgánokra utalt a menedékstátuszra nem jogosultak alatt.
Indulás előtt sokan kiöntötték a szénsavas vizet, és egy út menti kútból töltötték meg a műanyag flakonokat. A Migration Aid korábban többször felhívta rá a figyelmet, hogy a szénsavas víz a menekültek többségének ismeretlen, és nem fogadják el.
Ha segítene a menekülteken, szénsavmentes vizet vegyen!
Folyamatos a mozgás a Keletinél, 10-20 fős csoportokban érkeznek menekültek. A legtöbben félkész, indulásra kész állapotban várnak. Az aluljáróban, a pályaudvar előtt és a peronon is sokan vannak.
Ezzel a címmel hirdetett tüntetést Juhász Péter, az Együtt alelnöke jövő vasárnapra. Téma: a menekültügy kezelése.
A rendőrök hagyták, hogy megteljen a vonat zömmel menekültekkel. Amikor már az összes ülőhely elfogyott, akkor elzárták az utat.
A budaörsi pihenőhöz viszonylag sok adomány érkezett. Ezek szétosztása nem ment teljesen problémamentesen, de próbáltak figyelni arra, hogy először a gyerekek kapjanak. A menet élén egy fehér baseballsapkás férfi próbálja összefogni a különböző csoportokat, őt érdemes megkeresniük az adománnyal érkezőknek. Egyelőre még nem indult tovább a menet az 1-es úton.
Tudósítónk szerint perceken belül érkeznie kéne a Keletiből egy újabb vonatnak Győrbe, de feltehetően késni fog valamennyit. A rendőrök ott vannak, de nincs különösebb készültség. Menekülteket is látni, vannak, akiknél Münchenbe szóló jegy van. Győrből kisebb csoportokban többen gyalog indultak el Hegyeshalom felé.
Az őket kísérő önkéntesek szerint ételre és vízre várnak még, mielőtt elindulnak.
A menekültek nem akarnak az 1-es útra letérni, mert az szerintük Bicskére, a táborba vinné őket. Tovább akarnak menni az autópályán Bécs felé.
Magyarországon is rengeteg önkéntes segít ezekben a percekben is a menekülteknek, a híradásokban azonban jóval hangsúlyosabbak azok a beszámolók, amelyek a bécsi, müncheni önkéntesek önfeláldozó munkájáról szólnak. Hogy ennek mi az oka, az most mindegy is, de van itt még valami, ami éles kontrasztban áll a magyar viszonyokkal. Este Bécsben is Eb-selejtező lesz, az osztrákok Moldovával játszanak, és itt senkinek sem jut eszébe menekültekre vadászni.
Ehelyett az osztrák vasutak a Facebookon udvariasan arra kéri a vidéki futballszurkolókat, hogy a vonattal a menekülthelyzet miatt ne menjenek be a városközpontban lévő Westbanhofig, hanem szálljanak le már Hütteldorfnál, ahonnan metróval folytathatják útjukat a stadionba. Valami azt súgja, hogy a drukkerek megfogadják a tanácsot, és a menekülteket nem kell rohamrendőröknek védeniük a csőcseléktől.
A pályaudvaron az M1 szerint most is legalább százan várakoznak, de a korábbi vonatokkal is már több mint ezren mentek át Budapestre. A legutóbbi vonathoz két külön kocsit is felkapcsoltak. Folyamatosan érkeznek a befogadóállomás felől a pályaudvarra.
Szijjártó Péter külügyminiszter az EU külügyminisztereinek luxemburgi informális tanácskozása után elmondta, hogy az összes kollégája szerint a mostani az egyik legsúlyosabb probléma, amellyel Európának valaha szembe kellett néznie, és közös megoldásra van szükség. Szerinte összesen hat pontban értenek egyet.
A miniszterek állítólag egyhangúlag elismerték, hogy Magyarország páratlanul nehéz helyzetben van, és abban is egyetértettek, hogy a megoldásba be kell vonni a kiindulási és a tranzitországokat is. A találkozón Szijjártó szerint abban is egyetértettek, hogy hatékonyabbá kell tenni az unión kívüli országokkal kötött visszafogadási megállapodásokat, és meg kell különböztetni a menekülteket és a gazdasági bevándorlóktól.
Az M1 szerint Röszkéről is elindult menekültek egy csoportja, 60-70 fő tart Budapest felé az M5-ösön.
Öttevényen mennek át éppen a Vámosszabadiból indult menekültek, a kétszáz fős csoportban sok a gyerek. Vannak több helyen civil segítők az út mentén, akik adnak nekik inni és enni, de babakocsik, zárt cipők és esőkabátok is láthatóan jól jönnének nekik. A csoport mellett nincs rendőri kíséret, de nem is akadályozzák a forgalmat.
Ez a csoport is része volt azoknak, akiket buszokkal vittek hajnalban a magyar-osztrák határra. (Reuters)
Kb 30 rendőrt vezényeltek ki a vonalhoz. Kezdetben nem engedtek leszállni senkit, aztán valamiert mindenkit leszállítottak. A MigrationAid egyik aktivistája segítségével átszállították őket a Hegyeshalom fele közlekedő vonatra.
Pillanatok alatt eltűnnek az út mentén hagyott adományok. A ma reggel útra kelt menekülteknél kevés a tartalék, az út mentén több helyen kínálják őket önkéntesek ivóvízzel és élelmiszerrel.
Ijesztő is lehet, ha megindulnak valaki felé a menekültek. Ha ételt vagy italt vinne nekik, de fél egy hasonló jelenettől, hagyja nyugodtan az út szélén, rendesen becsomagolva.
A bécsi menetben vonuló egyik szír férfi azt állítja: el van törve a csuklója, de nem adtak neki gyógyszert a budapesti gyógyszertárban, ahol próbálkozott, mivel az vényköteles lett volna. Valamilyen antibiotikumot, például Augmentint szeretne, ha valaki segítene neki, akkor ezt juttassa el hozzá. A férfi nem engedte, hogy lefotózzuk, mert félti a családját. Onnan lehet felismerni, hogy a negyvenes éveiben jár, nyaka körül egy piros törölközőt visel és fásli van a kezén.
Néhány afgán villanyszerelő rákötött egy elosztót az egyik lámpára a Keletinél, úgy töltötték fel éjjel a telefonjaikat.
Olvasónk, Gábor kétszáz menekülttel találkozott Ásotthalomnál. A csoport szörnyű állapotban van, elbeszélésük alapján teljesen eláztak, napok óta nem ettek és egy hete nem aludtak rendesen. A menekültek között nagy a szórás, sokféle ország és társadalmi réteg képviselői vannak köztük, olvasónk többek között afgán pásztorral és iraki fogorvossal is találkozott. A határőrök nem engedik őket tovább menni, ezért tüntetni kezdtek, szeretnék ha a sajtó tudomást szerezne róluk. Valószínűleg hamarosan elviszik őket Röszkére regisztrálni.
Prőhle Gergely nemzetközi és európai uniós ügyekért felelős helyettes államtitkár szerint:
A magyar társadalom óriási szolidaritást mutat a menekültek iránt. Ha a plakátkampánynak érdemi hatása lett volna a magyar társadalomra, akkor ez most nem így lenne.
(via 7/24)