Mondja a HírTV helyszíni tudósítója. Ez a lehajtó az 55-ös főútra vezet, 6 km-re van a röszkei felhajtótól.
Egy holland oldal látványos infografikán ábrázolta, hogyan változott az egyes európai országok lakossága a menekültkrízis alatt. A NOS torzított térképe egész pontosan azt ábrázolja, hány menedékkérő jut egymillió lakosra egy-egy országban – bár nem veszi figyelembe az elmúlt néhány nap nagy változásait. Az infografika alapján Magyarország 3322 kérelemmel Európa legnagyobb országa, sőt, "menekültügyi szuperhatalom" lett, amit aztán a Big Think nevű portál írásban is rögzített.
Utánunk, jelentősen lemaradva, Svédország és Ausztria következik, 1184, illetve 1141 menedékkérelemmel. Őket Németország, Málta, Svájc és Ciprus követi, a lista legeslegvégén pedig Szlovákia és Horvátország végzett, mindössze 9-9 kérelemmel, amivel a két ország szinte teljesen eltűnt Európa fiktív térképéről.
Röszkénél, a körforgalomnál lévő menekülteket hangosbemondóval szólítja fel a rendőrség (arabul is), hogy menjenek regisztrálni.
Három szíriai és hat iraki illegális bevándorlót tartóztatott fel a lengyel határőrség a chyznei szlovák-lengyel határátkelő közelében, az érvényes úti okmányokkal nem rendelkező embereket átadták a szlovák hatóságoknak - közölte hétfő délután az onet.pl lengyel hírportál.
A hírportál úgy értesült, hogy az esemény még szombaton történt. A szíriaiak egyike korábban Magyarországon nyújtott be menedékkérelmet, őt a dublini egyezmény értelmében oda irányítják vissza.
A Münchenbe tartó railjeten nagy az öröm. A bécsi Westbahnhofon az önkentesek mindenkit megnyugtattak: a vonat a menekülteknek ingyenes. Mindenki elutazhat vele Németországig.
Hendéhez közzel álló fideszes és minisztériumi forrásaink azt állítják, teljes meglepetésként érte őket a bejelentést, egyelőre ezekben a körökben sem tudják, mi a lemondás pontos oka.
Mit lehet itt és most tenni és segíteni? Európa elkezdte így is nézni a válságot. Későn, de mi még itt se tartunk.
Pár százan az autópályán, szembe a forgalommal mennek Budapest felé Röszkéről, kb. ugyanannyian viszont ott maradtak az autópálya felhajtójánál lévő körforgalomnál.
A bécsi Westbanhofra Budapestről beérkező railjetre piros mellényes önkéntesek ugrottak föl, akik dobozos kínai kaját, gyümölcsöt, nápolyit és csokit osztottak a menekülteknek.
A nagyjából 150-200 menekült megy tovább Budapest felé a szembesávban az M5-ösön.
Hétfő délután 17 óráig 2095 illegális határsértőt fogtak el a rendőrök - ismertette a legfrissebb statisztikai adatokat Balázs László, az Országos Rendőr-főkapitányság határrendészeti főosztályvezetője budapesti sajtótájékoztatóján.
A nap folyamán eddig 10 embercsempésszel szemben intézkedtek, rajtuk kívül az idén már 943 ember ellen indult eljárás emiatt - tette hozzá.
Ismertetése szerint a Nyugati pályaudvaron 70, a Keleti pályaudvaron mintegy 200 illegális bevándorló van.
Keresztbe álltak rendőrautók az M5-ösön, ezzel feltartóztatják a forgalommal szemben haladó menekültcsoportot.
Érkezett egy nagy csoport rendőr, őket meglátva nagyjából kétszáz menekült elkezdett futni Budapest felé a Belgrád felőli oldalon. A gyűjtőpontról elindult csoport másik fele, több százan viszont a körforgalomnál maradtak, ahol a rendőrség lezárta a felhajtót.
Először rossz irányba indultak el a menekültek, a rendőrség le tudta zárni Budapest irányába a felhajtót, viszont a több száz menekültnek sikerült őket kikerülve a Belgrád irányába tartó oldalon feljutni az autópályára. Most a csoport eleje már megy Budapest felé, szembe a forgalommal.
Feltűnt egy csoport rendőr is, futnak az autópályához tartó menekültek után.
A rendőrség nem tudta biztosította a körforgalmat, a tömeg az egyik oldalon megindult, és felment a felüljáróra.
Az M5-öshöz vezető körforgalomnál állt meg a több mint ezer fős tömeg. „Budapest, Budapest" – skandálják, és azokat is visszafordították, akik eredetileg a táborba indultak. Csak kevés rendőrt látni.
Most, hogy a tranzitzónák helye körvonalazódni látszik, elkezdjük kiépíteni az ingyenes wifi szolgáltatást, írja Facebook-oldalán a Telekom.hu. Bíznak benne, hogy a menekültek mihamarabb használatba tudják venni a szolgáltatást, ami hozzásegíti őket a kapcsolattartáshoz, információk eléréséhez. Emellett elosztókat is biztosítanak, hogy a telefonok feltöltése se okozzon nehézséget.
Ausztria továbbra is támogatja az Európai Bizottság javaslatát a menekültek kötelező befogadási kvótáira - jelentette ki Werner Faymann osztrák kancellár azután, hogy hétfőn Pozsonyban egyeztetett a szlovák és a cseh miniszterelnökkel a migrációs válság kezeléséről.
Bohuslav Sobotka cseh kormányfő viszont arról számolt be a találkozó után, hogy Csehország továbbra is elutasítja a kötelező kvótákat, és azt szeretné, hogy a menekültproblémát összeurópai szinten oldanák meg. Robert Fico hasonló véleményen van, írja az MTI.
Egy fiatal férfi egy idősebb nővel és egy fiatal lánnyal ül a müncheni railjeten. Elmondta, hogy ő már két éve Németországban él, egy hotelben dolgozik. Több éve eljött Szíriából, most azért jött Magyarországra, hogy magával vigye a menekültként érkezett családtagjait is.
Erdő Péter bíboros, magyar katolikus egyházfő levelet írt a pápának, amelyben megköszöni iránymutatását, valamint kijelenti: A menekültek befogadásáról és segítéséről szóló felhívását készséggel és örömmel követjük.
Ez azért fontos, mert korábban a bíboros kijelentette, hogy "embercsempésszé válnánk, ha befogadnánk a menekülteket". Ezt követően az Indexnek adott interjúban azt mondta, hogy kiragadták mondandója nagyobb összefüggéseiből ezt a mondatot. A főpap szerint az egyház készült ingatlanokkal a menekültek fogadására, és emberei is kivették a részüket a Keletinél a segélyezési munkából, csak nem magamutogató stílusban.
Közben Ferenc pápa is megnyilvánult: arra hívta fel a figyelmet, hogy minden európai plébánia fogadjon be egy menekült családot. A bíborosi levél lényegében erre válaszolt.
Gyakorlatilag mindenki hagyja ott a gyűjtőpontot, és indul gyalog a befogadóállomás felé. A tömeg egyébként békésen vonul, sok gyerek is van. Az is látszik, hogy nagyon kevés rendőr volt itt ennyi emberre.
A Münchenbe tartó railjeten ül egy család három gyerekkel. Kobaniból menekültek el, a háborúban mindenüket elveszítették. A szülők mindketten tanárok. Egy évig Törökországban voltak egy menekültáborban és „vidéken”, majd hajóval mentek át Görögországba. Onnan Macedónián és Szerbián át nagyrészt gyalog tették meg az utat, tíz napig az utcán aludtak. Budapestről csak Bécsig tudtak jegyet venni, de Németországba akarnak eljutni. Most amiatt izgulnak, vajon az osztrák kalauzok kiszúrják-e őket. Ahogy kinéz itt a vonaton a helyzet, nem lesz jegyellenőrzés.
A gyűjtőpontnál tapasztalt állapotok:
Abból is látszik, hogy mekkora a fejetlenség, hogy az amúgy sem túl nagy busz, ami az előbb érkezett, most itt áll üresen, a sofőr tehetetlenül telefonál, miközben több százan gyalog indultak el a befogadóállomásra, megunva a türelmes várakozást. A helyszínen a civil segítők is a fejetlenségre panaszkodtak.
Több százan megint nekiindultak a néhány kilométerre lévő tábor felé, a rendőrök annyit tudnak tenni, hogy kísérik őket. Egy pakisztáni férfi azt mondta, hogy így tiltakoznak, ő két kisgyerekkel érkezett reggel, de mások napok óta ott voltak már. A befogadóállomás egyébként zárt tábor lesz.
Miután a busz megint csak kevés embert vitt el, nagyjából kétszáz menekült kitört a gyűjtőpontról, és elindult gyalog a sínek mentén. A rendőrök végül határozottan visszaterelték őket, gumibotok is előkerültek, de nem volt erőszakos jelenet.
Egy pakisztáni férfi azt mondta, teljesen elegük van abból, hogy ignorálják őket a hatóságok. Megmondták a rendőröknek is, hogy táborba akarnak menni. A jelek szerint viszont nincs elég busz, vagy hely, vagy mindkettő, és a helyszínen a segítők sem kaptak bővebb felvilágosítást.
Beszéltünk egy fiatal társasággal a Münchenbe tartó railjeten. Elmondták, hogy a háború, hatalmas robbanások, pusztítás, a terroristák elől menekültek. Van köztük történelemtanár, kémiatanár és óvónő is. Mindenképpen Németországba szeretnének jutni, tudják, hogy egy ideig menekülttáborba kerülnek, de utána meg akarnak tanulni németül, dolgoznának és beilleszkednének. „Van egy angyalunk is, Angela Merkel" – mondták.
Az előbb megérkezett egy busz, odarohantak hozzá emberek, de a rendőrök próbálták terelgetni őket, mert csak kevesen fértek volna fel rá. Egy rendőr a menekülteknek azt mondta, hogy nincs elég busz, de az is lehet, hogy a táborban nincs már elég hely. Többen megelégelték a helyzetet, és közel százan a sínek mentén gyalog indultak el, a rendőrök utánuk szaladtak.
Ezt nyilatkozta a görög bevándorlási miniszter, miután több mint 15-17 ezer többségében szíriai menekült érkezett a 85 ezer lakosú görög szigetre. Az eddigi egy mellé egy másik kikötőt is megnyitnak majd, hogy onnan is továbbszállítsák a menekülteket. (AFP)