Nem volt könnyű dolga annak, aki a népszavazás előtti tippversenyben el akarta találni a szavazáson részt vevők arányát: egy héttel a referendum előtt bő tízszázalékos ingadozás volt a közvélemény-kutatók prognózisai között.
Orbán Viktor a népszavazás előtti hetekben bizakodó nyilatkozatokat tett, például szeptember 22-én még azt mondta az Origónak:
Ha eredményes, meggyőző erejű, akkor abból más természetű lépések következnek, mintha satnyább.
Ehhez képest látszólag ugyanolyan természetű dolog következik az érvénytelen népszavazásból is, mintha nemcsak politikailag lett volna érvényes: a kormányfő kezdeményezi az alaptörvény módosítását.
A 444 cikke szerint a miniszterelnök az érvényességre vonatkozó bizakodó nyilatkozatai nemcsak holmi kincstári optimizmuson alapultak, hanem az íróasztalán landolt felméréseken. A portál azt állítja, hogy
A 444 szerint Rogán és munkatársai (Tuzson Bence és Dömötör Csaba) egyszerűen eldugták Orbán elől a Nézőpont Intézet alacsonyabb (40 százalék körüli) felméréseit, így a kormányfő csak a Századvég által készített pozitív prognózisokkal találkozott.
Hogy miért lehetett érdeke Rogánéknak a borús előrejelzések eltitkolása? Például azért, mert a Miniszterelnöki Kabinetiroda volt felelős az egész kampány koordinálásáért, így a kampány sikeréért/sikertelenségéért őket terheli a legnagyobb felelősség. A portál beszámolója szerint a bukott népszavazás miatt nem lesz felelősségre vonás vagy tisztogatás a pártban, „fegyelmezés” viszont igen.