A budapesti víz-világtalálkozó apropóján Orbán Viktor kétoldalú találkozón fogadta Banglades kormányfőjét. A magyar kormányfő és Sejk Haszina beszéde előtt a delegációk három együttműködési szándéknyilatkozatot is aláírtak:
„Létrejött a világtörténelem első magyar–bangladesi csúcstalálkozója” – kezdte beszédét némi iróniával Orbán, aki a bangladesi kormányfő és családja személyes bátorságát méltatta, amellyel hazája és népe fejlődését szolgálta, vállalva az áldozatot és a veszteséget.
Orbán ezután a Magyarországnál csupán másfélszer nagyobb, ám 16-szor népesebb ország eredményeit méltatta:
Orbán egyetlen szóval sem utalt arra, hogy Ázsia egyik legnagyobb munkaerő-kibocsátó országáról van szó. Az EU csak idén 80 ezer olyan bangladesit szeretne hazaszállíttatni, aki illegálisan tartózkodik az unióban.
A magyar kormányfő kiemelte az együttműködés lehetőségeit a vízgazdálkodás területén, hiszen Bangladesben gyakran van árvíz, a nagy népesség miatt kihívást jelent az ivóvízellátás és a szennyvízelvezetés biztosítása, miközben Magyarország „a világ élvonalában jár” ezen a területen.
A high tech területén is komoly együttműködés valósulhat meg, mert
Politikai szempontból a terrorizmus elutasítása lehet közös pont. Nyilatkozatában Orbán lényegében Ferenc pápa állítását erősítette meg, amely szerint az iszlámot nem szabad összekötni a terrorizmussal.
„A terrorizmust nem lehet kötni valláshoz, nemzetiséghez, civilizációhoz, etnikumhoz. Nem lehet egyetlen vallást, nemzetiséget diszkreditálni a terrorizmus vádjával. A terrorizmus az terrorizmus.”
Bangladesben jelenleg elsősorban a Dzsihadista Szövetség (JMB) terroristáival kell megküzdeni, akik szigorú iszlamista törvénykezést vezetnének be, amit Sejk Haszina elutasít.
A bangladesi kormányfő – akinek két gyermeke az Egyesült Államokban és Kanadában él – külön megköszönte az őt és családját méltató szavakat, majd Magyarország dicséretébe fogott, kijelentve, hogy az ország a térség kereskedelmi és gyártóközpontjává nőtte ki magát.
Haszina megismételve a két ország között 1971 óta – az egykori Kelet-Pakisztán függetlenné válása óta – fennálló kapcsolatok fontosságát, kijelentette:
„Bár Banglades messze van, az emberek sok kilométert hajlandók utazni a munkáért” – jelentette ki Haszina, majd meghívta Orbán a világtörténelem második bangladesi–magyar csúcstalálkozójára, ezúttal Bangladesbe.