Íme:
Továbbra is szól a zene, a színpadról üzenik, hogy "vidáman is lehet rendszert váltani, ezt csináljuk éppen". Azt hihetnénk, hogy két óra után, igazi beszédek nélkül, a tér végétől már elmentek az emberek, de nem, egészen sokan vannak ott is.
Hallani lehetett élő közvetítésünkben is, hogy néhány ellentüntető a felszólalókhoz beszélt, miközben ők szónokoltak, Borsos Luca beszéde alatt például valaki azt kiabálta neki, hogy "szánalmas vagy".
A tömeg elejében egy kisebb konfliktus is volt pár résztvevő közt, a szervezők most megkérték az embereket, hogy őrizzék meg az esemény békés jellegét.
Ezt üzeni a ligetvédő Gregory G Ras, akinek köszönhetően egy kendermagtüntetés, a ligetvédés és egy majális sajátos keverékévé vált az esemény.
Két szám között a zenész-aktivista arról beszélt, hogy húsvétkor nem szódával vagy kölnivel megy majd locsolni, hanem narancssárga festékkel, a középületekre.
Aztán az Hasta la vista Mr nekiáll a második dalnak, mert "annyira felbaszta magát, hogy tegnap este írt egy magyar nyelvű rapszámot."
Zeneileg az egyetlen pozitívum eddig, hogy G Ras "elvesztette közpénzjellgét" refrénű számot énekel, ez csal egy kis mosoly t a sok zenétől befáradt tüntetők arcára.
Viccestől dühösig, a mai találkozóra is rengeteg új ötlettel készültek a tüntetők.
A fehér tulipán a szimbólumává vált a Sándor-palota előtti tüntetés éjszakájának.
A feltartott középső ujj diszkógömb-verziója után most itt a transzparens transzparens, a transzparencia nevében!
A sok zenei betét elég nagy öngólnak tűnik egyelőre: sokan elmennek, igaz, sokan is jönnek. Mindenesetre az érződik, hogy az emberek nem zenét hallgatni és bulizni jöttek, hanem a kormány ellen demonstrálni.
A szervezők is érzik, hogy a langyos hiphop zenétől elalszanak az emberek, ezért időnként a műsorvezető bemondta, hogy fújja meg mindenki, amit hozott, hátha ezzel sikerül kicsit hangulatban tartani a tömeget.
Természetesen kilátogatott a tüntetésre több baloldali politikus is, tudósítóink az MSZP-ből Kunhalmi Ágnest és Heringes Anitát látták, a DK-ból Vágó Istvánt. Celebfigyelőnk Puzsér Róbertet is felfedezte a tömegben. És Fábián Tomi előbb arról számolt be, hogy Mécs Imrét is megtekintette.
Mire elkezdték a felkonferálásokat, a tér megtelt. Az emberek minden irányból jönnek.
A tüntetés a címéhez híven valóban hangosra sikerült, jól működik a hangosítás, még a tér végén, az október 6. utca elején is tökéletesen hallani a beszédet. Emiatt az egész téren fújolnak, fütyülnek, amikor felháborítót monda szónok, pl. legutóbb: 600 millió forintot adott Brüsszel a felcsúti kisvasútra.
A következő felszólaló eljátssza a Brian élete híres "Mit adtak nekünk a rómaiak?" jelenetét átköltve, természetesen Brüsszelre kihegyezve. A "Mit adtak nekünk a brüsszeliek?" kérdésre a következőket válaszolja:
Nagy a nevetés a téren. Itt az eredeti:
Szabó Simon színész, rendező a következő felszólaló, aki bejelenti, hogy "több mint egymillióan vagyunk a Szabadság téren". De mivel nem elég hangosak, ezért zajongásra kéri a közönséget. Nagy kiabálás, dudálás kezdődik.
"Ma senki sem hallgathat, senki sem hallgathat el minket" - mondja a színész, aki azt ígéri, hogy nem az lesz a mostani tüntetések forgatókönyve, hogy "hazamegyünk és csókolom". Mert ők fiatalok, demokraták, kitartóak, és "nem lehet elhallgattatni a magyar embereket a saját hazájukban".
Bár a felkonferálásban a rendezvény békés mivoltát, az európai értékek melletti kiállást hangsúlyozták, eléggé felpaprikázta az embereket a Fidesz-szülinapi Orbán-beszéd, amit lejátszottak előbb. Végig ment alatta a fújolás, utána pedig az "Orbán Viktor orosz csicska, hej, hej" skandálás.
Sok emberen ilyen matricákat látni.
Pontosabban a miniszterelnök hangja. Egy tíz évvel ezelőtti beszédét vették elő, amelyben ilyeneket mondott Orbán:
Egyszerre van nagy üdvrivalgás és fújolás a téren.
"Akkor, amikor a hatalom sorozatosa lépi át a kritikus határokat, amikor módszeresen tiporja az értékeket, amelyeket magunkénak tudunk, a felelős állampolgárok nem maradhatnak csendben" - ezzel az üzenettel kezdődik az első beszéd színpadon.
Egyszerűen nem maradhatunk csendben
A zene és a "békés közönség" erejével hallatják a hangjukat. "Hajrá Magyarország, hajrá magyarok!" - mondja a fellépő.
A tévészékház lépcsőjén is sokan ülnek. Ha valaki nem tudja miről van szó, a hangos zene miatt könnyen hiheti, hogy a belvárosi fesztivál 0. napjára jött. A tüntetők vegyes életkorúak, de azért többségben vannak a fiatalok.
Háromnegyed hatra félig megtelt a Szabadság tér, pár ezer ember lehet, de még folyamatosan érkeznek. A beszédek csak hatkor kezdődnek, most a zene szól a színpadról.
Látványos és cseppet sem megdöbbentő gif mutatja be, hogyan foglalkoztak az április 12-i és 13-i tüntetésekkel egyes portálok. Az animáció készítője óránként készített screenshotot hat portál címlapjáról. De minek szövegelek, megírt ő mindent, amit tudni érdemes a projektről.
Több emberen látni a CEU-s kitűzőt, de érezhetően ez a mostani tüntetés már csak nyomokban szól a CEU-ról, mint inkább az Orban-kormánnyal szembeni elégedetlenségről.
A tüntetésen magyar és EU-s zászlót is árulnak, a magyar 1000, az uniós 1500 forint.
Természetesen nem a mostani, hanem a tíz évvel ezelőtti, az akkor ellenzékben lévő Orbán Viktor. Aki a Fidesz 19. születésnapján olyasmikről beszélt, hogy
A teljes videó itt van, nem hosszú:
A Facebookon legalábbis ezt közölték:
A Szabadság téren több mint tíz fellépő lesz, beszédek és zenészek váltják egymást. A kötött program itt este tízig tart, de a szervezők azt írják, amikor vége lesz a programnak, akkor sem maradnak csendben.
Az esemény iránt a Facebook szerint nagyjából húszezren érdeklődnek vagy jelezték részvételi szándékukat.
Vasárnap óta ez hatodik demonstráció Budapesten, a péntek estét leszámítva mindennap volt kisebb vagy nagyobb, spontán vagy előre szervezett tüntetés a fővárosban. Tüntettek a CEU-törvény és annak államfői aláírása ellen, a civiltörvény ellen, valamint a két politikai aktivista, Gulyás Márton és Varga Gergő elfogása és később elítélése ellen. Az eddigi megmozdulások általában kormányellenes demonstrációvá váltak és azzal értek véget, hogy a tiltakozók végigjárták Budapest több pontját, leggyakrabban az Oktogonhoz vonultak.