250 ezer forintra büntette a Micsoda család! című könyv forgalmazóját a Pest Megyei Kormányhivatal – jelentette be Tarnai Richárd kormánymegbízott, a Pest Megyei Kormányhivatal vezetője a Fidesz-közeli Hír TV Magyarország élőben című műsorában.
A politikus által ismertetett indoklás szerint a szivárványos családokról szóló könyv megtévesztő helyen volt a könyvesboltokban, amely így a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmáról szóló törvénybe ütközött. Szerinte a terjesztő nem vette figyelembe a jogszabályt, miszerint
külön fel kellett volna tüntetni, hogy a szokványostól eltérő tartalommal rendelkezik ez a könyv.
Tarnai Richárd szerint mivel a szivárványcsaládos mesekönyv a klasszikus mesék között volt található a polcokon, egy vásárlónak első ránézésre akár fel sem tűnt, hogy a tartalom más, mint a többi könyvé, így megtévesztették a vevőket.
A büntetésre a Szivárványcsaládokért Alapítvány – a könyv kiadója – hosszú Facebook-bejegyzésben reagált. Ebben egyebek között azt írták, hogy a szivárványcsaládok hétköznapi családok, a mesekönyv pedig
egyszerű, mindennapos történéseket mutat be, a szülők szexualitása nem is téma benne.
Hozzátették, hogy a borítón, a könyv bemutatásából kiderül, hogy szivárványcsaládok szerepelnek benne, s hogy a kötet egyébként nem kötelező olvasmány. Úgy vélték továbbá, hogy „nagyon sok családnak jelentett nagyon sokat, hogy van egy olyan mesekönyv, ami róluk szól,” s hogy emiatt egy piaci rést fed le.
Tarnai Richárd a Hír TV műsorában azt is kifejtette, hogy a szivárványcsaládokat támogató cégeknek és könyvkiadóknak érdemesebb lenne Ázsiában és Afrikában „érzékenyíteni”, ahol súlyosan, akár börtönnel vagy halállal is büntetik a homoszexualitást. Úgy érvelt, hogy az ezen a terepen aktív, nagy cégek a profit érdekében ott nem emelnek szót az emberi jogokért.
Valóban meg kell védeni a nők, a kiskorúak és a homoszexuálisok érdekét ott, ahol ez veszélyeztetve van, de ez nem Magyarország
– fogalmazott. A Szivárványcsaládokért Alapítvány erre úgy reagált, nem értenek egyet Tarnai Richárddal, ugyanis
az LMBTQ közösséghez tartozó magyar gyerekek, felnőttek és szivárványcsaládok jogaiért hazánkban is sok a tennivaló.
Példaként egyebek között azt említették, hogy „egy család hétköznapjait bemutató mesekönyvért ne járjon 250 ezer forintos büntetés.” Azt is írták, fontos lenne, hogy a magyar kormány azon dolgozzon, hogy minden gyerek családban tudjon felnőni, és ne azon, hogy az egyedülállókat, valamint a meleg párokat kizárja az örökbefogadásból, „ezzel sok száz gyereket fosztva meg a család lehetőségétől.”
Emlékeztettek továbbá, hogy az alapítvány tavaly ősszel párbeszédet indított, mert abban hisznek, hogy minden gyereknek az a legjobb, ha családban nőhet fel és abban, hogy a családok sokfélék.