Ferencet 2013. március 13-án választották pápává. Első útja – bár Olaszországhoz tartozik – a Földközi-tengeren a Málta és Tunézia között fekvő Lampedusa szigetére vezetett, ahova már akkor is több ezer migráns próbált a szegénység és a háborús konfliktusok elől különböző lélekvesztőkön a szebb élet reményében eljutni.
Elmúlt tíz évében – amellett, hogy a Vatikánban is fogad állam- és kormányfőket – összesen negyven hivatalos látogatáson vett részt összesen hatvan országban; mostani budapesti útja lesz a 41.
Orbán Viktor, Szijjártó Péter és Kövér László lovas huszárok és katonai tiszteletadás mellett fogadta Ferenc pápát a budai Várban, a Szent György téren. Novák Katalin államfő a pápa mellett külön erre az alkalomra – egy magyar asztalos által – készített széken foglalt helyet.
Felhangzott a vatikáni és a magyar nyelvű himnusz is, ugyanis Ferenc pápa nemcsak egyházfői, hanem államfői tisztségben is érkezett. Az ünnepélyes fogadáson a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia és a kormány delegáltjai is részt vettek.
Ferenc pápa konvoja 11 óra után néhány perccel érkezett meg a Sándor-palotához a Szent György térre. Helyszínen tartózkodó kollégánk videót is készített az egyházfő érkezéséről.
Ferenc pápa konvojára egyelőre várni kell.
Tudósítónk jelentése szerint még meg sem érkezett a pápa a Sándor-palotába, de már kisebb tömeg várja őt a budai Várban. A Tóth Árpád sétány le nem zárt szakaszán telefonokkal, fényképezőgépekkel várják a konvoj érkezését. A rendőrök kordonok felállításával néhány száz méterrel kifelé terelik az embereket.
Kaszás Tamás, az Index fotóriportere a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren örökítette meg Ferenc pápa érkezését Budapesten. Nézze meg fotógalériánkat!
A páncélozott, golyóálló üveggel felszerelt pápamobilt egy svájci gárdista vezeti, a konvojjal együtt több útvonalopció szerint közelítik meg a Budai Várat. Három katonai helikopter biztosítja a légteret az egyházfő és kísérete felett.
Mint korábban megírtuk, az útvonalakat a biztonsági szakemberek tüzetesen átvizsgálták, a csatornafedeleket lehegesztették. Ferenc pápának korábban egy Lamborghinit és egy Chryslert is felajánlottak, de ő visszautasította ezeket, mondván, hogy olyan autóval szeretne közlekedni, amit egy átlagember is megengedhet magának.
A pápalátogatás előtt az Index vendége volt a Központi Papnevelő Intézet rektora, a Magyar Katolikus Egyház püspöke, Martos Levente Balázs.
A Konkrétan legújabb adásában Rónai Egon arról is beszélgetett többek közt Martos Levente Balázzsal, hogy:
Az idős egyházfő lassan, botjára támaszkodva szállt ki Budapesten a repülőgépből, majd végigsétált a kigördített vörös szőnyegen. Ferenc pápa fogadta a magyar egyházi delegáltak és kormánytagok köszöntését. Végül beszállt a világos Fiat anyósülésére. Egytucatnyi jármű kíséretében hagyta el a repülőteret. Irány a Sándor-palota.
Adását megszakítva, rendkívüli hírben számolt be Ferenc pápa Magyarországra érkezéséről a brit közszolgálati csatorna, a BBC.
Megérkezett Budapestre Ferenc pápa gépe, a kormányzati delegáció tagjai között Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is jelen van.
A miniszter közösségi-oldalán jelentkezett be a Liszt Ferenc Repülőtérről:
„ebben a rendkívül nehéz időszakban különösen felértékelődik az apostoli látogatás. Imádkozunk, hogy a béke hangja minél messzebbre, minél erősebben elhallatszódjon” – írta Szijjártó Péter.
Budapesten a Liszt Ferenc repülőtéren 9:50 perckor landolt Ferenc pápa gépe.
Ferihegyen Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes köszönti elsőként a szentatyát, a reptéren a fogadó kormányzati delegáció tagjai között Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter és Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója is jelen van.
A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia fogadóbizottsága és Erdő Péter bíboros esztergom–budapesti érsek az elsők között üdvözli Magyarországon a katolikus egyházfőt.
Az apostoli nuncius és a protokoll főnök felment a repülőgépre, míg a hátsó lépcsőn a 70 fős kíséret, valamint újságírók hagyták el a gépet. Kinyílt a repülő első ajtaja, ahol a szentatya elhagyta a gépet. A repülőtéren a hivatalos fogadó bizottságon kívül gyerekek is üdvözlik a pápát.
„Hamarosan a Karmelita kolostorba érkezik a Szentatya” – írta újabb posztjában Orbán Viktor, aki már tegnap délután is posztolt angol nyelven arról, hogy várja a pápa látogatását.
A fotó tanúsága szerint a miniszterelnöki hivatalnál már a vatikáni zászlót is felhúzták.
A Budapesti Liszt Ferenc Repülőtéren lévő kolléganőnk arról számolt be, hogy a Ferenc pápát fogadó delegáció egyelőre nem látható még, de a vörös szőnyeget már kivitték és a sajtó képviselői a helyszínen várakoznak.
A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia kenyérrel és sóval üdvözli az egyházfőt. Mint korábban elmondták, olyan ajándékot kerestek, ami illik Ferenc pápa népszerűségéhez és összetett szimbólumot hordoz. A kenyér és a só az élet örökkévalóságának és folytonosságának szimbólumai. „Aki kenyeret és sót ajándékoz valakinek, az óvni akarja a másik embert a szerencsétlenségtől és a betegségektől. Magyarországon a kenyér a család jólétét, bőségét, termékenységét szimbolizáló és biztosító alapvető táplálék, általában valaminek a kezdetekor kap szerepet” – idézte szavaikat a Magyar Kurír.
Hivatalosan csak 11 órakor érkezik meg Ferenc pápa a Sándor-palotához, de már most több rendőrautóba futott másik kollégánk a Szentháromság tér és a Dísz tér között.
A rendszerváltás turbulens környezetében vállalkozott Szent II. János Pál pápa első apostoli útjára Magyarországra 1991. augusztus 16–20-án. Ezután a katolikus egyházfő másodszor 1996. szeptember 6–7-én járt az országban. A lengyel pápa elnökölt a kommunista rendszer bukása utáni első magyar vértanú boldoggá avatásán is: Apor Vilmos püspökén, akit 1945 nagypéntekén szovjet katonák öltek meg − írja a Vatican News.
A magyar egyház kiemelkedő eseményei közé tartozott a kommunizmus utáni első évtizedben a Magyar Millennium megünneplése 2000–2001-ben, arra emlékezve, hogy Szent István a katolikus hitre térítette az országot. Ennek alkalmából II. János Pál pápa 2001. július 25-én apostoli levelet küldött a magyar katolikusoknak.
Ferenc pápa − szolgálatának kezdete óta tartó szokásához híven − a Santa Maria Maggiore-bazilikába ment el szerdán következő apostoli útja előtt, amely a magyar fővárosba, Budapestre vezet − írta meg a Vatican News.
A látogatás elvezeti őt Európa szívébe, „ahol továbbra is a háború jeges szelei fújnak” − fogalmazott Ferenc pápa.
Azt is megjegyezte, hogy ez az utazás kiegészíti korábbi, 2021. szeptember közepén tett budapesti látogatását, amikor részt vett a városban megrendezésre került Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszuson.
A Szentatya szerdai látogatásán a Santa Maria Maggioréban imádkozott a Salus Populi Romani (A római nép üdvössége) nevű Mária-kép előtt, amely ikon már a rómaiak által is nagy tiszteletnek örvendett.
A Szentszéki sajtóirodája szerint Ferenc pápa a kerekesszékében ülve néhány pillanatig csendben imádkozott a Boldogságos Szűzanya képe előtt. Miután a Szentatya az ő védelmét kérte a közelgő útra, visszatért a Vatikánba.
A hivatalos program szerint szállt fel Ferenc pápa repülőgépe, 8 óra 10 perckor indult el a Fiumicino reptérről Budapestre. A Liszt Ferenc Repülőtéren a Flightradar24 szerint 9 óra 50 perckor fog landolni.
A pápa gépe 9 óra 20 perc körül át is lépte a magyar légteret. Jelenleg Marcali közelében száll a repülőgép.
Pietro Parolin bíboros, a Vatikán külügyminisztere szerint Ferenc pápa háromnapos budapesti látogatása demonstrálja elkötelezettségét egy testvériesebb társadalom építése iránt a háború által megsebzett és „a második világháború óta a legnagyobb menekültválságot” átélő Európában − írja a Vatican News.
Azt mondanám, hogy ez az utazás egy kicsit olyan, mint egy ígéret boldog beteljesülése. Mint tudjuk, a Szentatya másfél évvel ezelőtt, 2021 szeptemberében Budapestre utazott a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus zárórendezvényére; és ennek keretében az ünnepi szentmisén kívül számos találkozóra került sor: magánjelleggel a hatóságokkal, majd a püspökökkel, végül más felekezetű keresztényekkel és a zsidó közösségek képviselőivel. Ezzel az apostoli útjával, amelyet most tesz, a Szentatya mindenekelőtt folytatni kívánja korábbi budapesti látogatását, és ezért az idő nagy részét a magyar nép különböző csoportjaival való találkozásoknak szenteli
− fogalmazott.
„Indulás előtt a pápa a Szent Péter-székesegyház körül élő hajléktalanok egy 15 fős csoportjával találkozott rövid időre a Szent Márta Házban” – írja a Vatikán Twitter-oldalán.
A közlemény szerint az egyházfő az ITA Airways (volt Alitalia) légitársaság A320 neo repülőgén utazik Budapestre. A légitársaság egy korábbi munkatársa elmondta, hogy a pápa utazásakor az ITA Airways mindig két hasonló felszereltségű géppel készül, ha az egyik véletlenül műszaki hiba miatt nem tudna elindulni, akkor a másik azonnal rendelkezésre álljon és időben el tudjanak indulni.
A felvételen látszik, hogy Ferenc pápa a biztonsági személyzet kíséretében maga száll be a gépbe és egy bot segíti a járását.
A miniszterelnök a Twitteren angol nyelven üzent Ferenc pápának és a világnak tegnap este, miszerint várja látogatását. „A miénkhez hasonló zaklatott időkben elengedhetetlen emlékeznünk arra, hogy mi tart össze bennünket, és a hit az az alap, amelyre egy stabil jövőt építhetünk. Isten áldja budapesti utazását” – írta Orbán Viktor.
Ferenc pápa budapesti látogatása miatt számos forgalmi korlátozásra, lezárásra, menetrendváltozásra kell számítani a fővárosban. Ebben a cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat.
Pénteken (április 28-án) ezek a legfontosabb változások.
10 órától 11 óráig lezárják
12 órától 13 óráig
16 óra 30 perctől 18 óra 30 percig
„A katolicizmus Magyarországon igen élénk. Ez egy olyan katolicizmus, amely erősen liturgikus alapokon nyugszik, de olyan katolicizmus is, amelynek nagy a társadalmi kitárulkozása” − mondta el a Vatican Radio-nak adott interjújában az amerikai születésű Michael Wallace Banach érsek, Magyarországra akkreditált apostoli nuncius, aki a nemzetközi jog szerint a pápai állam budapesti nagykövetének számít.
Nyilvánvaló, hogy Ukrajna része a látogatás hátterének, a látogatás előkészítésének. Már csak földrajzi szempontból is, Magyarországnak közös határa van Ukrajnával. A Szent Erzsébet-templomban, úgy tudom, lesz néhány ukrán menekült, akik beszélni fognak Ferenc pápához, de lesznek olyan ukránok is, akik részt vesznek a szentmisén és más eseményeken. Nyilvánvaló, hogy a mi vágyunk a béke. Azt hiszem, ezt mindenki szeretné. Valószínűleg ez is része lesz Ferenc pápa üzenetének itteni látogatásakor
− tette hozzá.
A hivatalos program szerint szállt fel Ferenc pápa repülőgépe, 8 óra 10 perckor indult el a Fiumicino reptérről Budapestre. A Liszt Ferenc Repülőtéren a Flightradar24 szerint 9 óra 50 perckor fog landolni.
Ferenc pápa kíséretében egy ápoló és egy orvos is utazik – áll a Vatican News tájékoztatásában. A delegációban a szokásos tagokon kívül a Keleti Egyházak Kongregációjának prefektusa, Claudio Gugerotti érsek is jelen lesz, valamint a Püspöki Kongregáció prefektusa, Robert Francis Prevost püspök, akik rendhagyó módon csatlakoztak most a pápai úthoz.
Matteo Bruni korábban elmondta, hogy a moszkvai ortodox egyház Budapestre helyezett képviselőivel a tervek szerint nem találkozik a pápa, ugyanakkor nem zárható ki egy ilyen találkozás a különböző eseményeken.
Április 28–30-a között Budapesten találkozik a politikai és vallási vezetőkkel, a papsággal, fiatalokkal, szegényekkel, menekültekkel és az egyetemi élet képviselőivel.
Tisztelt olvasóink!
Ferenc pápa április 28. és április 30. között apostoli látogatást tesz Magyarországon. A látogatás csúcseseménye a budapesti Kossuth téri szentmise lesz, amelyet április 30-án, vasárnap mutat be a szentatya. Részletes programját itt találja.
Ferenc pápa április 28-án 10 órakor érkezik a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérre. Hivatalos fogadtatása nem nyilvános esemény. A pápa ezt követő pénteki programja:
A pápalátogatás legfőbb eseményeit az Index is nyomon követi. Tartsanak velünk, és értesüljenek elsőként a legfontosabb eseményekről!