Index Vakbarát Hírportál

A következő két évben ez lehet a magyar politika legizgalmasabb hadszíntere

2024. augusztus 2., péntek 06:12

Karácsony Gergely a többkörös jogorvoslat után is megnyerte a 2024. június 9-i főpolgármester-választást, de a közgyűlésben komoly kihívás lesz többséget teremtenie a javaslatai mögött. Az egyeztetések elkezdődtek, az októberben munkába álló új testület pedig minden bizonnyal a magyar közélet egyik legizgalmasabb helyszíne lesz a 2026-os országgyűlési választásokig.

A június 9-i választáson Karácsony Gergely először 324 szavazattal előzte meg Vitézy Dávidot. A főpolgármester előnye az érvénytelen szavazatok újravizsgálása után 41 voksra csökkent, de a történet még ezzel sem ért véget: teljes újraszámlálás következett, a szavazatkülönbség 293-ra nőtt, és ekkor is Karácsony Gergely örülhetett.

A közgyűlési többséggel összefüggésben viszont kevésbé lehet boldog a főpolgármester. A Karácsony Gergely által vezetett párbeszédes, DK-s, MSZP-s lista a harminckettő fős közgyűlésben (plusz a főpolgármester) mindössze hat mandátummal rendelkezik. Az októberben felálló új közgyűlés két domináns ereje a Fidesz–KDNP és a Tisza Párt lesz:

Önállóan egyik politikai erő sem képes irányítani a fővárost, Karácsony Gergelynek tehát szüksége lesz arra, hogy együttműködések, kompromisszumok mentén az általa vezetett lista képviselői mellett további támogatókat szerezzen javaslatai megvalósításához.

Hogyan jön ki a matek?

A főpolgármesternek a saját szavazatával együtt van hét támogatója a harminchárom fős testületben, a többséghez viszont legalább tizenhét voksra lesz szükség egy-egy javaslat elfogadásakor.

Ebből az következik, ha Karácsony Gergely esetleg kiegyezne Vitézy Dáviddal és az LMP-vel, valamint a Magyar Kétfarkú Kutya Párt támogatását is megszerezné, még mindig nem állna össze mögötte a közgyűlési többség.

Ha Karácsony Gergely és a Fidesz–KDNP összeborulásával nem számolunk, akkor a főpolgármesternek szüksége lesz a Tisza Párt támogatására is egy-egy szavazáson. A legvalószínűbb forgatókönyv, hogy ügyek mentén jöhetnek létre alkalmi koalíciók.

Karácsony Gergely helyzetét többek között az nehezítette meg, hogy a Momentum végül hajszállal (4,98 százalék) elhasalt a közgyűlési küszöb előtt, így nem jutottak mandátumhoz. A főpolgármester a választások előtt lapunknak adott interjújában elárulta, „annak örülnék a legjobban, ha az általam vezetett lista és a Momentum listája önmagában többségbe kerülne, mert akkor sokkal egyszerűbben tudnám vállalni a programom végrehajtását. Ha ez a többség létrejön, a közgyűlés semmilyen módon nem tudja akadályozni a programom végrehajtását. Ha bonyolultabb lesz a politikai képlet, akkor is megtaláljuk a megoldást.”

Velem csak az nem tud együttműködni, aki nem akar, én pedig azokkal fogok együtt dolgozni, akiket a budapestiek megválasztanak

– szögezte le akkor a főpolgármester.

Elkezdődtek az egyeztetések

Karácsony Gergely és Magyar Péter csütörtökön találkozott. A Tisza Párt elnöke így számolt be a tárgyalásról:

A mai napon informális egyeztetést folytattam Karácsony Gergely főpolgármester úrral. A Tisza Párt nevében a közeljövőben a többi fővárosi frakció vezetőjével is felveszem a kapcsolatot. Főpolgármester úrral még a nyáron folytatjuk az egyeztetést.

Magyar Péter az ATV Híradónak korábban arról beszélt, hogy a Tisza Párt nem vállal semmilyen hivatalos pozíciót, és hivatalos együttműködést sem köt, valamint nem vállalnak fővárosi cégekben, felügyelőbizottságokban és igazgatóságokban sem munkát. A politikus a választás előtt még valamennyi főpolgármester-jelöltet alkalmatlannak nevezte a tisztségre.

A Főpolgármesteri Hivatal is szűkszavúan fogalmazott:

Karácsony Gergely megkezdte a tárgyalásokat a Fővárosi Közgyűlésbe bekerült pártok vezetőivel. A főpolgármester elsőként Magyar Péterrel, a Tisza Párt elnökével egyeztetett a közgyűlésben tervezett munkáról. Az egyeztetések folytatódnak.

A tárgyalások eredményéről a Városháza a megbeszélések lezárulta után ad tájékoztatást.

(Borítókép: Tóth József, Karácsony Gergely főpolgármester és Számadó Tamás a Fővárosi Közgyűlés ülésén a Városházán 2024. április 24-én. Fotó: Bruzák Noémi / MTI)

Rovatok