Index Vakbarát Hírportál

Tíz kiló vörös nyakkendő és texasi kalap – így kampányol a belvárosban Schmuck Andor

2024. május 2., csütörtök 11:44 | aznap frissítve

A belvárosban, ezúttal saját civil szervezete jelöltjeként indul a polgármesteri székért az idősek szószólójaként ismert politikus és celebritás, aki mára kiábrándult a pártokból, de van egy-két ügy, amelyet mindenképpen átvinne a városvezetésen. Mivel senki sem volt partner ötletei felkarolásában, saját kezébe vette a folyamatok irányítását. Az V. kerületben kampányoló Schmuck Andort választásról, házasságról, esélyekről és a kalapjáról is kérdeztük.

„Ha már eljöttetek, várjatok meg, át kell mennem még az önkormányzat épületébe, gyorsan leadom az összegyűjtött ajánlásaimat, aztán beszélgethetünk” – adja meg az alaphangot a tétlenséggel nemigen vádolható Schmuck Andor, aki ezúttal a Miénk a Belváros Egyesület jelöltjeként indul Belváros-Lipótváros polgármesteri tisztségéért. A zebra előtt megálló Skodából kiintegetnek, a vezetőt 5 másodperc alatt igazítja el a politikus, hová vigye a további összegyűjtött ajánlóíveket.

A Tisztelet Társasága Sas utcai főhadiszállásán szépkorú hölgyek nyitnak ajtót, a kedélyesen rendetlen közegben pillantásunk megakad a plakátokról már jól ismert fehér kalapon. 

Vodicskáné ajándéka volt, akinek megígértem, hogy hordani fogom. Ő pedig majd mindennap meg is nézi, hogy az aznapi posztomban látható-e, így már több mint fél éve hordom. Azért hozta, hogy ne legyek szomorú, amiért elváltam. Azért remélem, előbb vagy utóbb történik majd valami visszavonhatatlan ezzel a fejfedővel.

Az amerikai fazonra utalva hozzáteszi, hogy miután Vecsésen találtak olajat, lehet, hogy ez lesz az új népviselet. Addig is arra használja, hogy adott esetben a tisztelet jeleként megemelje.

Schmuck már 2019-ben is indult a belvárosi polgármesterségért, a valasztas.hu hivatalos oldalán egy 4 éves kori fotóval azonosítva magát. Az akkori lazaság nem termett babérokat, Szentgyörgyvölgyi Péter lett a befutó.

Az V. kerületi önkormányzat 50 milliárdos költségvetéssel rendelkezik, ebből nagyságrendileg 10 milliárd folyik be teraszengedélyekből, ingatlanhasznosításból, közterület-használati engedélyekből. Erre építette „A fele jár Önnek” névre keresztelt választási üzenetét. Az adott társasháznál folyó kereskedelmi tevékenységből bejövő pénz felét visszaadná a társasházaknak, amelyek arra költhetnék, amire szükségét érzik. A koncepciót a pártoknak is beajánlotta, de mivel nem mutattak nyitottságot, képviseletére saját civil szervezetet hozott létre Miénk a Belváros Egyesület néven. 

A polgármesterjelölt mellett nyolc képviselő-aspiránst indítanak a kerületben, és kompenzációs listát is állítanak, mivel azt vallják, hogy ha nem ülsz ott az asztalnál, nem hallgatnak rád.

A Fővárosi Önkormányzattól államosítással elvett, majd az V. kerületnek átadott közterületekről (ilyen pl. a Kossuth Lajos utca, de a Vörösmarty tér is) azt mondja, bár az ügyet lehetett volna konszenzusos alapon is rendezni, az biztos, hogy amióta a kerület a fenntartója, sokkal tisztábbak és rendezettebbek ezek a helyek, mint voltak korábban. A tulajdonosváltás nyomán egyébként a kormányközeli nagyvállalkozó Ádvent Bazilika Kft.-je 90 százalékos kedvezménnyel kapott a jelenlegi fideszes városvezetéstől közterület-használati engedélyt, és szervezhette meg az ádventi vásárt a Vörösmarty téren. Bár programjának egyik sarokkövét érinti, Schmuck Andor nem akart a kedvezmények esetleges eltörléséről részletekbe bocsátkozni, mivel – mint mondta – nem ismeri a részleteket.

Bejutunk, megnézzük, kielemezzük

– ígérte a hivatkozott szerződéssel kapcsolatban, mert lehet, hogy vannak olyan részletei, amelyek kedvezőek lehetnek a kerület egészére nézve. 

Az előválasztásra csak pártok képviselőit hívták (ezen Kovács Alexszel szemben Juhász Péter nyert), ezért akart egyfajta görbe tükröt tartani azzal, hogy saját civil szervezetén belül tartott alternatív előválasztást, amelyen kiemelkedő győzelmet aratott. Juhásznak oda is szúrt egyet, amikor úgy fogalmazott:

Mennyire lehet komolyan venni az előválasztás győztesét, aki már egyszer kapott a választóktól bizalmat, de lemondott a helyi képviselőségről, mert fontosabb volt neki a pártja? Most meg, hogy nincs pártja, keresett magának többet is.

A választók hülyének nézése volt szerinte a pártlogók elhagyásával, először a Tiéd a Belváros-frakció, majd az ezzel azonos nevű egyesület létrehozása, mert mindkettő a magukat civilnek maszkírozó pártpolitikusok ernyőszervezete.

Miért ne lehetne egy valódi civil szervezetet csinálni, amelyben egyetlen pártpolitikus sincs? Ha ők azt mondják, hogy tiéd a belváros, akkor mi azt, hogy a Miénk a Belváros. Ha nem vállalod fel, hogy ki vagy, miért akarod, hogy bárki is felvállaljon téged?

A névhasonlóságban rejlő politikai haszonszerzés vádja már csak azért sem áll meg szerinte, mert végül a Tiéd a Belváros Egyesület el sem indít jelölteket a választáson. Schmuck Andorék minimumelvárása, hogy körzetből, listáról vagy akár polgármesterként, de valaki bekerüljön az önkormányzat következő testületébe, mert addig a kerületet érintő fontos kérdésekben is „vakon repülnek”.

A közismert celebritás önkormányzati tapasztalatként mindösszesen egyciklusnyi képviselőséget tudhat a háta mögött, azt is 1994 és 98 között abszolválta, méghozzá Újpesten, de volt ügyvezető elnöke a Magyarországi Szociáldemokrata Pártnak (bár elnökségét követően a 120 éves múltra visszatekintő párt megszűnt). Utóbbiról azt mondta, hogy alapvetően mást gondolt már akkor is a politizálás céljáról, így a kampányra kapott pénzt egy egész hónapos ételosztásra használták fel.

A pártnak élni és a pártból megélni két különböző dolog – szögezte le. Ő ügyeket akar képviselni, ezért nem az a kérdés, hogy hányszor bukik el, hanem az, hogy hányszor tud felállni. Az V. kerületben élőknek tud-e valamit adni az önkormányzat a vendéglátással és turizmussal együtt járó zajért és állandó környezeti terhelésért cserébe, ez a fő kérdés. Nem a turizmussal van gondja, hanem a mindezt elviselő helyiek kompenzálásának elmaradásával. Vitézy Dávid főpolgármester-jelölt egyébként a minap épp azzal kampányolt, hogy leállítana minden belvárosi turisztikai célú fejlesztést. Erről azt mondja, szerinte az LMP jelöltje a külvárosban élő tömegek szavazataira hajt. Ez egyszerű matematika: a belvárosban a budapestieknek csupán 20 százaléka él, főpolgármester viszont az lesz, aki a városközponton kívülieket is meg tudja szólítani.

Szentkirályi Alexandra, Karácsony Gergely és Vitézy Dávid főpolgármester-jelöltnek is írásban feltesz egy-egy kérdést, és a beérkező válaszoktól teszi függővé, hogy melyikük neve mellé húzza az x-et.

A celebarcél fenntartására pedig azért van szükség, mert ha például felhívok egy gyárat vagy egy intézményt, hogy a nyugdíjasoknak valamit elintézzek, akkor Nagy Dezsőként bemutatkozva a portásnál tovább nem jutnék. Így legalább el tudom mondani, hogy mit szeretnék.

Szentgyörgyvölgyi Péterrel ritkán találkozik, de a köszönőviszony megvan, azért pedig nagyon hálás a városvezetésnek, hogy a Tisztelet Társasága számára bérbe adják az irodaként használt ingatlant. Saját maga számára (már 15 éve) a József Nádor téren bérel egy 35 négyzetméteres lakást, ami ha épp van feleség, akkor egy kicsit szűkösebb, de mivel már három éve elvált, nincs oka panaszra. Ezzel együtt is várja a harmadik házasságát, mert 

azt mondják, a harmadik házasság a remény diadala a tapasztalat fölött. 

Ez esetében egyébként politikai hitvallásnak sem utolsó, ő mégis optimista a jövőt illetően. Most készült el a Tinder-tündérek című könyve, amelyben 30 történet olvasható azokról, akik ezen a csatornán keresték vele a kapcsolatot.

Nem csak a plakátokon, a hétköznapok döntő többségében is az alapszett része az öltöny, kalap és a vörös nyakkendő. Utóbbiban a magunk részéről a baloldali gyökerek iránti tiszteletet gyanítjuk, de válasza kiábrándít: egy kínai ismerőse felszámolta a boltját, és jelezte, hogy volna 450 egyforma vörös nyakkendő 200 forintos darabáron. 

Mióta 1300 forint egy nyakkendő tisztítása, én mindig a legnagyobb eleganciával bontok ki egy újat, majd néhány nap múlva kidobom. Nem túl környezettudatos, ezt elismerem, de én az egyszerű megoldások embere vagyok.

S hogy milyen a kapcsolata az V. kerület jelenlegi vezetőjével?

„Péter jó polgármester, de én meg tudom mutatni, hogy lehet még nála is jobban csinálni” – foglalta össze ambícióit Schmuck, aki beszélgetésünket követően telefonon még utánunk szól, azt mindenképpen írjuk bele, hogy a helyi választási iroda hitelesítette 309 ajánlását, azaz választási nyilvántartásba vette. Meg azt is, hogy minden segítőjének nagyon köszöni.

(Borítókép: Schmuck Andor. Fotó: Szollár Zsófi / Index)

Rovatok