Az ÖT YouTube-csatornáján a Ring Gavra Gáborral című műsor első vendége Lázár János volt. Az építési és közlekedési miniszter „mesének” nevezte a kormányközeli oligarcha/nagyvállalkozó közelgő őrizetbe vételéről szóló híreket, ugyanakkor kitart a „kullancsozós” beszédében megfogalmazott kritika mellett.
A politikus felidézte: 2021-ben felvetette a kormányfőnek, hogy „akár a politikát is abbahagyhatná”, mert az „országos politikában olyan irányokat” tapasztalt, amelyek „nem biztos, hogy az ő jelenlétét igénylik”. Már a 2022-es választáson sem akart elindulni egyéni országgyűlési képviselőjelöltként, amikor azonban a hódmezővásárhelyi polgármester, Márki-Zay Péter „lett az első messiás”, akkor „kötelessége volt ringbe szállni” vele szemben a választókerületben. Választási győzelme után kapta az üzenetet Orbán Viktortól, hogy kezdheti „kibontani a vitorlákat”.
Lázár János úgy érzi, nem büntetésből kapta meg tárcáját, mert a miniszterelnökkel „nem olyan viszonyban vannak”. Azt ugyanakkor elismerte, hogy ő rendre „ott üti fel a fejét”, ahol megoldandó gondok vannak, Orbán Viktor pedig azért helyezte őt mostani pozíciójába, mert úgy gondolta, ő alkalmas e problémák megoldására.
Lázár János elmondta: a közlekedésügyet Palkovics László innovációs miniszter 2022. novemberi lemondása és egy „néhány perces beszélgetés” után kapta meg. „Sem ő, sem én nem mértük fel, hogy ez még mekkora csatatérré válhat ’23-ban és ’24-ben” – tette hozzá.
A MÁV körüli megszaporodó problémák egyik okát a miniszter abban látja, hogy „sem az előző, sem a mostani kormányok alatt” a közlekedés és a vasút nem kapott kiemelt figyelmet.
Úgy gondolták, hogy ez a rendszer nagyjából elműködik magától, úgy, ahogy elmegy, nem kell sok energiát beletenni
– fogalmazott. Hozzátette: ezzel szemben ő inspiráló kihívást lát a magyar közlekedés modernizálásában. „De nem abból a szempontból, ami, mondjuk, a liberális világban közlekedésszervezés néven divatos szakma” – szúrt oda a munkáját gyakran kritizáló, hasonló szakterületen mozgó Vitézy Dávidnak.
Lázár János célkitűzése szerint a MÁV-ot tíz év alatt az európai államvasutak „top felső harmadának” szintjére hozzák. A miniszter úgy véli, „most a középmezőnyben vagyunk”. A GYSEV magyar állami felvásárlásáról elmondta, nem tart attól, hogy a magasabb szolgáltatási minőséget képviselő cég színvonala csökkenni fog. Úgy véli, a cégben még vannak tartalékok, amelyeket „most nem Ausztriára, hanem Magyarországra fogunk költeni”.
Március 15-i beszédével kapcsolatban leszögezte: nem az EU-ból való kilépésről beszélt, hanem arról, hogy a 2004-ben az uniónak leadott hatásköröket „vizsgáljuk meg, hogy Brüsszel élt vagy visszaélt” ezekkel.
Még akkor is, hogyha rossz döntések születnek, sokkal jobb, ha Budapesten, mint hogyha Brüsszelben születnének
– fogalmazott.
Kisvárdai „kullancsozós” beszédéről elmondta: a kifejezést nem ő találta ki, a lakossági fórumon egy kérdező jellemezte így a gazdasági lehetőségeikkel visszaélő kormányközeli vállalkozókat.
Ott a helyszínen nagyon megtapsolták, és én is csatlakoztam ehhez a gondolathoz
– tette hozzá. Kritikáját a következők miatt fogalmazta meg: „nagyon szeretnék segíteni abban, hogy a magyar nagytőke fölismerje azt a szükségszerűséget, hogy ahonnan kap, oda vissza is kell juttatnia”.
A Szabad Európa információját, mely szerint egy ismert kormányközeli építőipari nagyvállalkozót hamarosan őrizetbe vesznek, úgy kommentálta:
Mese az egész.
Lázár János szerint az építési vállalkozók nagy többsége tisztességesen dolgozik, „aki magyar szereplője az építőipari szektornak, az tiszteletet érdemel”.
Magyar Péter úgy reagált Lázár János kisvárdai kijelentéseire, hogy ha az általa emlegetettek kullancsok, akkor „gróf batidai Lázár János” egy vámpír. A Tisza Párt elnökének szavait a miniszter „pitiáner szájhősködésnek” nevezte. Megjegyezte: Gulyás Gergely jó helyen tapogatózik, amikor Magyar Péter 2024 előtti tevékenységét „kullancsléthez” hasonlítja. Ezzel kapcsolatban felidézte a bennfentes kereskedelem Magyarral szembeni vádját, mire a műsorvezető emlékeztette Lázárt, hogy ez egyelőre egy nem bizonyított vád a Tisza Párt elnökével szemben.
Lázár János szerint vagyonát „családjának és saját magának köszönheti”. Hozzátette: az ezzel kapcsolatos vádakat „minden négy évben, minden évben, minden hónapban” megkapja, mégis hatszor választották meg egyéni képviselőnek.
A batidai vadászházat „kereskedelmi szálláshelynek” nevezte, amelyben tulajdonrésze van, de nem ott lakik. „Én a hódmezővásárhelyi Zsoldos utca 9. alól jöttem, és oda is megyek haza” – szögezte le. Hozzátette: az általa „networképítésre” használt batidai ingatlannak „nem a részvénykönyve, hanem a vendégkönyve” érdekes, ám azt nem hozza nyilvánosságra. „Szerintem abban is van különbség, hogy az ember az Alföld közepén tölti az idejét, vagy a Karib-tengeren hajókázik” – jegyezte meg.
A Magyar Péter által ígért elszámoltatásról úgy fogalmazott:
Én várom az elszámoltatást, engem el lehet számoltatni, Orbán Viktort is, és bármelyikőnket.
Ugyanakkor hangsúlyozta: a Tiszának jelenleg „az egyetlen programpontja, hogy nem mi, hanem ők”, ami szerinte nem elég az ország felelős vezetéséhez.
Márki-Zay Péter polgármesteri győzelmeiből és az elmúlt évek politikai változásaiból Lázár János azt a következtetést vonta le, hogy „nem felülről és nem a hatalomból lehet választásokat nyerni, hanem alulról”. A miniszter hiányolja a magyar közéletből, hogy legyenek olyan kérdések, amelyekben „akár össze lehet fogni vagy egyet lehet érteni”. „Persze lehet azt mondani, hogy a Fidesz is ilyen, de hát az nyilvánvaló, hogy akik velünk szembejönnek, azok is a megsemmisítésünkre törnek” – tette hozzá.
Azt ugyanakkor kizárta, hogy a kormánypárt és a Tisza a jövőben együttműködjön, „mert ahhoz az ellenzéket komoly és felelős embernek kéne vezetnie”.
Arra a kérdésre, hogy biztosan tartja-e magát ahhoz az elhatározásához, hogy jövőre nem indul egyéni országgyűlési képviselőként a választásokon, azt mondta: már 2021-ben is ez volt a terve, de ezt Márki-Zay Péter országos szerepvállalása felülírta. Most azonban „mindenképpen ki akar tartani” döntése mellett.
Az ÖT és az Index szerkesztősége között együttműködési megállapodás van.