A kormány kezdeményezi Magyarország kilépését a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC), jelentette be Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön. Lattmann Tamás nemzetközi jogászt kérdeztük arról, hogy mit is jelent pontosan a kilépés, és milyen következményei lehetnek Magyarországra nézve.
Mint írtuk, Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön bejelentette, hogy Magyarország kilép az ICC-ből. Lattmann Tamás az Index megkeresésére elmondta, az ICC-ből való kilépés egy hosszadalmas, belső jogi folyamat, ami nem tud megtörténni egyik pillanatról a másikra, ugyanis ahhoz, hogy egyáltalán Magyarország hivatalosan is kezdeményezni tudja a kilépést, az Országgyűlés felhatalmazására is szükség van.
Nem igazán tudom, hogy a kormány mit akar ezzel elérni
– fogalmazott a jogász. Elmondása szerint először ahhoz, hogy egyáltalán a kilépéshez való kezdeményezést elkezdjék, szükség van az Országgyűlés felhatalmazására, majd miután ez megtörtént, még egy évig biztosan bent kell maradni a szervezetben, ami alatt a kötelezettségek ugyanúgy fennállnak Magyarországgal szemben.
Lattmann Tamás hozzáteszi, „ez egy kommunikációs ügy”, és Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök Budapestre érkezése – aki ellen az ICC elfogatóparancsot adott ki – egy jó indok lehet a bejelentésre. Hangsúlyozza, szerinte „ennek a lépésnek tartalmi elemei nincsenek”, illetve úgy fogalmaz:
Ez csak egy kifelé kommunikálás, hogy mi szembemegyünk a világrenddel.
A jogász arra is felhívta a figyelmet, hogy ez a döntés ismét kérdéseket vethet majd fel az Európai Unióban, illetve akár újabb eljárás is indulhat Magyarországgal szemben.