Index Vakbarát Hírportál

Orbán Viktor politikai igazgatója elmagyarázta, hogy mi áll a kormány döntésének hátterében

2025. április 3., csütörtök 16:10

„A Nemzetközi Büntetőbíróság jelenlegi működése nem illeszkedik többé Magyarország békestratégiájába” – közölte Orbán Balázs. A miniszterelnök politikai igazgatója kifejtette, hogy miért döntöttek úgy, kiléptetik Magyarországot a Nemzetközi Büntetőbíróságból.

Gulyás Gergely csütörtökön jelentette be, hogy a kormány kezdeményezi Magyarország kilépését a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC). A Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint a testület az eredeti céljától eltérve politikai szervezetté vált, amit jól példáz a Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök elleni vádemelés. A kormány elfogadhatatlannak tartja ezt a folyamatot, ezért nem kíván tovább részt venni a bíróság munkájában. Az izraeli kormányfő csütörtökön tárgyalt Orbán Viktor miniszterelnökkel a Karmelita kolostorban. A történtek után több ellenzéki párt és politikus is megszólalt már.

Orbán Balázs a Facebook-oldalán emlékeztetett: „Az emberiesség elleni bűncselekményekkel foglalkozó Nemzetközi Büntetőbíróságot (ICC) azért hozták létre, hogy háborús helyzetek után igazságot szolgáltasson, biztosítsa azok tartós rendezését, és hozzájáruljon a békéhez. Az ICC azonban az elmúlt években több esetben is olyan döntést hozott, amellyel lezáratlan, folyamatban lévő konfliktusokba avatkozott be, megnehezítve ezzel a békét és a tartós lezárás lehetőségét – ezáltal pedig többek szerint visszaélt a tagállamok által belévetett bizalommal. Ha folyamatban lévő háborús konfliktusokban részt vevő államok vezetőit elfogatóparanccsal sújtják, jogosan merül fel a kérdés, hogy azután miként lesz lehetőség a tárgyalásra és a tartós rendezésre.”

A miniszterelnök politikai igazgatója ezután pontokba szedve fejtette ki álláspontját:

Orbán Balázs végül leszögezte: „A Nemzetközi Büntetőbíróság jelenlegi működése nem illeszkedik többé Magyarország békestratégiájába. A nemzetközi szervezeti tagságunknak csak akkor van értelme, ha az a világban zajló háborús konfliktusok békés lezárásán dolgozik. Sajnálatos módon az ICC esetében ez már nem biztosított.”

Rovatok