Az Országgyűlés hétfői ülésén tizenötödik alkalommal módosíthatják Magyarország Alaptörvényét. Az előterjesztés rögzítené, hogy az ember vagy férfi vagy nő lehet, valamint alkotmányos szintre emelné a gyermekek testi, szellemi és erkölcsi fejlődésének védelmét. A javaslat az állampolgárság-felfüggesztést, a kábítószerek elleni küzdelmet és a készpénzzel történő fizetés jogát is tartalmazza. A Momentum parlamenti blokáddal akadályozná meg a szavazást.
A magyar parlament a parázs vitáktól, a különböző szemléltető eszközök használatától, vagy akár Orbán Viktor miniszterelnök székének ellenzéki elfoglalásától eddig sem volt mentes. Március 18-án viszont olyan történt, amit a rendszerváltoztatás óta nem láttunk: képviselők füstgyertyákat gyújtottak az ülésteremben. Hétfőn pedig az épületen kívül próbálnák megakadályozni az Alaptörvény tizenötödik módosításáról döntő szavazást.
Az Országgyűlés többsége március 18-án sürgősségi eljárásban, feszült vita után megszavazta a gyülekezési jogot érintő, a Pride korlátozását, tiltását lehetővé tévő javaslatot. A szavazás botrányba fulladt, amikor momentumos képviselők – valamint Hadházy Ákos – füstgyertyákat gyújtottak az ülésteremben.
A tiltakozás a parlamenten kívül folytatódott:
Az Országgyűlés többsége 2024. december 17-én tizennegyedik alkalommal módosította az Alaptörvényt. A változás a legfőbb ügyész megválasztását érintette.
Ahogy korábbi cikkünkben részletesen foglalkoztunk a tartalmával, az előterjesztés szerint az Alaptörvény 29. cikk (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lépett: „A legfőbb ügyészt a köztársasági elnök javaslatára az Országgyűlés választja kilenc évre. A legfőbb ügyész megválasztásához az országgyűlési képviselők kétharmadának szavazata szükséges.” A korábban hatályos szabályozásból ezzel kikerült „az ügyészek közül” kitétel.
A Fidesz és a KDNP frakciói március 11-én nyújtották be az Alaptörvény tizenötödik módosítására irányuló javaslatot. Az előterjesztés alapján az alábbiakkal egészülhet ki az Alaptörvény:
A fentieken túl a tizenötödik módosítással egységessé válik a bírói és az ügyészi korhatár, ami azt jelenti, hogy 2026. január 1-jétől az ügyész szolgálati jogviszonya az általános öregségi nyugdíjkorhatár helyett az ügyész hetvenedik életévének betöltéséig állhat fenn. A javaslat erre vonatkozó részével külön cikkben is foglalkoztunk.
A Momentum az üléstermi füstgyertyázás után – amellyel az épületen belül zavarták meg a gyülekezési törvény módosításáról szóló szavazást – ezúttal az épületen kívülről akadályozná meg az Alaptörvény módosítását.
A párt 15 órára parlamenti blokádot hirdetett, az épület bejáratait vennék blokád alá, így lehetetlenné téve a bejutást. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a legutóbbi Kormányinfón a Momentum tervével kapcsolatban leszögezte: egy népképviseleti szerv működésének ellehetetlenítése bűncselekmény, sőt, már ennek kísérlete is az.
A parlament ülése 13 órakor kezdődik, a Momentum 15 órától vonná blokád alá az épületet, 17 órától pedig a Kossuth Lajos téren demonstrálnak, ahol többek között Karácsony Gergely főpolgármester is felszólal. Az Index folyamatosan beszámol a parlamenten belüli és azon kívüli eseményekről is.
(Borítókép: Országgyűlési ülés 2025. február 24-én. Fotó: Szollár Zsófi / Index)