Április 15-e sorozatban az ötödik olyan kedd lesz, amikor a gyülekezési törvény módosítása ellen demonstrálnak Budapesten. Hadházy Ákosék ezúttal is hídfoglalásra készülnek, viszont a független képviselő tervei szerint célba veszik a Várat is.
Az Országgyűlés többsége március 18-án sürgősségi eljárásban, feszült vita után megszavazta a gyülekezési jogot érintő, a Pride korlátozását, tiltását lehetővé tévő javaslatot. A szavazás botrányba fulladt, amikor momentumos képviselők – valamint Hadházy Ákos – füstgyertyákat gyújtottak az ülésteremben.
A tiltakozás a parlamenten kívül folytatódott:
Hadházy Ákos április 15-re, keddre újra tüntetést hirdetett az Erzsébet hídra. A demonstráció 17 órakor kezdődik, és a tervek szerint átnyúlik szerdára is. A független képviselő az esemény leírásában közölte, hogy kedden a hídon lesznek, ahonnan a Várba mennek, majd másnap visszatérnek a hídra.
Orbán Viktor április 4-i, Kossuth rádiónak adott interjújában bejelentette: „Beadunk egy olyan törvénymódosítást, amely megpróbálja a nem tüntető, tehát az adott demonstrációtól távol maradók jogait is figyelembe venni. Fontos a gyülekezés szabadsága, az a jó, ha mindenki elmondhatja a véleményét, ha akarja, akkor erőteljes formában is, de az nem normális dolog, hogy közben emberek ezrei vagy tízezrei rekednek egy budapesti dugóban, nem tudják élni az életüket, végezni a munkájukat azért, mert néhány száz ember úgy dönt, hogy hidat vagy hidakat zár le. Ezt meg fogjuk akadályozni.”
Gulyás Gergely a legutóbbi Kormányinfón már nem a törvénymódosítás lehetőségéről, hanem arról beszélt, hogy azt szeretnék, ha a Kúria az eddigi ellentmondó döntések után egyértelmű jogi helyzetet teremtene. A kormány véleménye világos: a jelenlegi törvények alapján is jogsértő az, amit a hídfoglalók csinálnak. A miniszter szerint ha valaki Budapesten lezár egy hidat, az azzal jár, hogy a város megbénul, ami „tűrhetetlen, elfogadhatatlan”, és a jelenlegi jogi környezettel is ellentétes.
Az Országgyűlés hétfői ülésén került napirendre az Alaptörvény tizenötödik módosítása, amelynek tartalmáról itt írtunk bővebben. A javaslat érinti a gyermekvédelmet, a kábítószer-ellenes küzdelmet, valamint a kettős állampolgárság felfüggesztésének lehetőségét is.
A Momentum az Alaptörvény-módosításról szóló szavazás előtt próbálta blokád alá vonni a Parlament épületét, de – ahogy arról tudósításunkban beszámoltunk – a rendőrök gyakorlatilag elcipelték az erre készülő képviselőket. A szavazást az ülésteremben molinóval és kürttel zavarták meg, viszont a képviselők többsége így is támogatta az Alaptörvény tizenötödik módosítását, miközben a Kossuth Lajos téren tüntetők gyülekeztek.