Az Alkotmánybíróság megsemmisítette azt a rendelkezését, amely lehetővé tette a gyermekvédelmi dolgozók végkielégítés nélküli elbocsátását. Mindezt a bicskei gyermekotthonban történt események után vezették be.
Május 15-i döntésében Alaptörvény-ellenesnek nyilvánította és megsemmisítette az Alkotmánybíróság (AB) a gyermekvédelmi törvény azon rendelkezését, amely a gyermekvédelmi dolgozók végkielégítés nélküli elbocsátását tette lehetővé, amennyiben nem feleltek meg a kifogástalan életvitel feltételének.
Ezt a szabályozást a bicskei gyermekotthonban történt pedofilbotrány után vezették be, hogy szigorítsák a gyermekvédelmi dolgozók életvitelének ellenőrzését. A dolgozóknak egy ötszáz kérdésből álló kérdőívet kellett kitölteni – az ellenőrzés alkalmával –, amelyben többek között a nemi életükről, alkoholfogyasztási és szórakozási szokásaikról kérdezték.
Az Alkotmánybíróság döntése értelmében, ha a jogviszonyban álló nem felel meg, akkor „jogviszonyát azonnali hatállyal meg kell szüntetni”, és az nem azonos a rendkívüli felmondás jogcímével. Ezért a végkielégítés megvonását nem indokolja. A testület megsemmisítette a vonatkozó rendelkezést és elrendelte az általános rendelkezési tilalmat.
A döntés a végkielégítés nélküli elbocsátás jogszerűségét korlátozza és nem érinti a kifogástalan életvitel vizsgálatának lehetőségét. Valamint a kormány célja továbbra is az, hogy csupán a megfelelő életvitelű dolgozók maradjanak a gyermekvédelmi intézményekben, ugyanakkor figyelembe kell venni a dolgozók jogait az elbocsátások alkalmával.