Az SZDSZ sem a parlament feloszlatását, sem a Megegyezést nem tudja támogatni, szögezte le Kóka János. Az előbbit azért, mivel semmi másról nem szól, csak egy kampányjavaslat, az utóbbit pedig sok mindenért. Kóka szerint mindenesetre legalábbis gyanús, hogy ezzel a javaslattal az MDF Gyurcsány megerősödéshez nyújt segédkezet.
Ami a megegyezést illeti, például Kóka János szerint tolerálhatatlan az állam túlterjeszkedése és pazarlása, mert elfogadhatatlan, hogy a prosperáló cégektől veszik el a profitot, hogy szétosszák a gyengék között (lásd: Robin Hood-adó), mert megengedhetetlen, hogy az ország a szociális kiadásokra vagy 10 százalékkal többet költ, mint fejlettsége megengedné. Kóka a Fidesz programját is ki akarta vesézni, de nem tehette, mivel szerinte nincs ilyen program. Pedig a választás egyik esélyese a Fidesz, így Magyarország megérdemelné, hogy megtudja, miről, mit gondol a legnagyobb ellenzéki párt.
Európának minden eddiginél nagyobb szüksége van a közös energiapolitikára, hogy csökkentse külső függőségét és növelje biztonságát, mondta José Manuel Durao Barroso hétfőn, amikor beszédet mondott az Országgyűlésben.
Az Európai Bizottság elnöke hangsúlyozta a nemzeti parlamentek szerepének fontosságát az Európai Parlament mellett. Mint mondta, ha közelebb akarjuk hozni az emberekhez az Európai Uniót, akkor a nemzeti parlamenteknek aktívabbá kell válniuk az európai politikában. Nagyon fontos a polgárokhoz való közelség Európában: nem lehet, hogy bürokraták, technokraták legyünk, demokratáknak kell lennünk, és demokratikusnak működésünkben - fogalmazott Barroso. Hozzátette: a jövőben a nemzeti parlamenteknek egyre nagyobb lehetőségük lesz hangjuk hallatására az EU-ban.
A nemzeti parlamentek és az uniós intézmények közötti együttműködésről tárgyalt Szili Katalinnal José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke hétfőn Budapesten. "Szerintünk nagyon fontos a nemzeti parlamentek együttműködése az Európai Unióval" - mondta José Manuel Barroso, miután tárgyalt az Országgyűlés elnökével. A találkozó után Szili Katalin szintén a nemzeti parlamentek és az Európai Unió együttműködését hangsúlyozta. A házelnök emellett tájékoztatta a bizottság elnökét a 2011-ben esedékes magyar uniós elnökségre történő felkészülésről, valamint a lisszaboni szerződés életbe lépése utáni magyar teendőkről.
José Manuel Barroso azt követően találkozott Szili Katalinnal, hogy megbeszélést folytatott Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel és Sólyom László köztársasági elnökkel is. A bizottság elnöke a tervek szerint találkozott volna a Fidesz elnökével is, ez a találkozó azonban elmaradt, az Országgyűlés feloszlásáról szóló parlamenti szavazás miatt. Az Európai Bizottság elnöke az Európai Innovációs és Technológiai Intézet igazgatótanácsának alakuló ülésére érkezett Magyarországra.