Nagy szenzációt keltett, hogy nyolc nappal a földrengés után élve találtak egy fiatal férfit egy részlegesen összeomlott ház alatt Keszennuma városában, Mijagi prefektúrában. Sokkos állapotban volt, nem tudott beszélni, kórházba vitték. Ekkor azonban egy tűzoltó ráismert, és közölte, hogy a férfi már egy hete egy menekültközpontban élt, onnan ment vissza a házába. (MTI/AFP)
A Kyodo hírügynökség jelentése szerint magyar idő szerint 22:10-kor robbanás hallatszott a fukusimai atomerőmű 2-es blokkja felől, írja a Guardian. Részletek egyelőre nem ismertek, de a japán szakemberek egész nap a robbanást igyekeztek elhárítani.
A hatóságok szkennerekkel vizsgálták a Fukusima Dai Icsi erőmű környékén élőket, de egy-két kivételtől eltekintve senkinél sem találtak nagyobb sugárdózisra utaló jeleket. Akiknél igen, azoknál is csekély mértékű, a veszélyes szinteket meg se közelítő szennyezést mértek. (BBC)
Aszódi Attila, a Budapesti Műszaki Egyetem Nukleáris Technikai Intézetének igazgatója éppen Vancuverben van egy atomreaktorokkal foglalkozó konferencián, ahol japán szakemberek adtak tájékoztatást a fukusimai erőműben történtekről. Aszódi beszámolója szerint a fukusimai egyes atomerőmű három működő blokkjában, az 1-esben, a 2-esben és a 3-asban is hosszabb-rövidebb időre teljesen szárazra kerültek a reaktorok fűtőelemei - a 2-es reaktorblokkban hétfőn kétszer is - ezért a szakemberek feltételezik, hogy megtörtént a részleges zónaolvadás. A 2-es reaktorblokkban, hogy megakadályozzák az 1-esben és a 3-asban már bekövetkezett robbanást, részlegesen megbontották a reaktorcsarnok falát, hogy a hidrogén ne tudjon összegyűlni - a reaktorcsarnokon kívül még egy konénment épület is véd a környezeti szennyezéstől. A beszámolót teljes egészében itt olvashatja .pdf formátumban.
Kan Naoto japán miniszterelnök szerint a hatóságok "minden tőlük telhetőt megtesznek" az ország atomerőműit sújtó problémák megoldásáért, jelentette a Kyodo hivatalos japán hírügynökségre hivatkozva a BBC.
Egy neve elhallgatását kérő atomipari vezető szerint a japán atomipari vezetők "teljesen bepánikoltak", írja a New York Times. A vezető maga nem vesz részt a nehézségek elhárításában, de sok kapcsolattal rendelkezik Japánban. Azt mondta, "teljes a zavar, nem tudják, mit csináljanak". Ezzel egyidejüleg a fukusimai 2-es reaktort újra tengervízzel hűtik. A 2-es reaktor helyzete vasárnap stabil volt, de a 3-as reaktorblokkban történt robbanásban tönkrement három generátor abból az ötből, amelyek a 2-es reaktorblokk hűtését szolgálták. A 2-es reaktornál is robbanásveszély van.(BBC)
Az atomerőművek létezése óta egyetlen 7-es besorolású baleset volt, a csernobili. 6-os besorolású is csak egy, 1957-ben Cseljabinszkban, a Szovjetunióban, ahol száraznitrát robbant be egy erpsen radioaktív hulladékot tároló tartályban, 15 ezer négyzetkilométeres területet beszennyezve. 5-ös besorolású már több volt, a legismertebb a Three Mile Island-i incidens, amikor a reaktormag kétharmadrészt leolvadt. Ott nem történt jelentősebb környezeti szennyezés. A két korábbi eset - ahogy az orosz példák is - kevésbé releváns. 1957-ben Nagy-Britanniában a windscale-i erőműben grafittűz okozott komolyabb szennyezést, 1952-ben a kanadai Chalk Riverben a leállítórúd meghibásodása miatt megszaladt a reaktor, a normál teljesítmény többszörösét adta le. (Guardian, Wikipédia)
A francia nukleáris biztonsági hatóság, az ASN szerint a fukusimai erőműben történtek 5-ös vagy 6-os besorolásuak lehetnek a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség hétfokozatú baleseti skáláján. A balesetet eddig 4-es fokozatúnak ítélték, írja a BBC.
John Large brit nukleáris szakértő elmondása szerint délire fordult a szél Fukusimában, ami bármilyen radioaktív felhőt Tokió felé fújhat. (BBC)
A New Scientist Short Sharp Science blogja remek összefoglalót írt egy zónaolvadás várható következményeiről. A legrosszabb eshetőség, ha a reaktortartályt körbevevő, 13 centi vastag acélból készült konténmenttartály a hűtés hiánya miatti nyomásnövekedés következtében megreped, ekkor radioaktív gázok, főként cézium- és jódizotópok szabadulhatnak ki, ám ezeket a konténment épület - ami a hírek szerint nem sérült, felfoghatja.
Az ugyanakkor, hogy az erőmű közelében már kimutattak céziumot, arra utalhat, hogy a fűtőanyag közvetlenül is érintkezhetett a levegővel. Aszódi Attila, a Nukleáris Technikai Intézet igazgatója vasárnapi közleménye (.pdf) szerint az 1-es - és azóta a 3-as reaktorblokkban bekövetkezett robbanásban megsérülhetett a reaktorcsarnok, ahol a kiégett fűtőanyagot kezelik. A közlemény részletesen leírja azt is, mi és hogyan történhetett.
Attól viszont továbbra sem kell tartani, hogy a radioaktív szennyezés nagy területen szóródna szét.
A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség biztonsági igazgatója, James Lyons szerint egyelőre nincs jele annak, hogy megkezdődött volna a zónaolvadás a fukusimai reaktorblokkokban, ugyanakkor "a helyzet nagyon dinamukus", írja a BBC. A japán kormány visszafogott szóvivője, Edano korábban azt nyilatkozta, hogy minden bizonnyal már megolvadtak a reaktormagok a fukusimai egyes atomerőmű 1-es, 2-es és 3-as reaktorblokkjában.
A brit Vöröskereszt legfrissebb összesítései szerint 530 ezer ember kényszerült otthona elhagyására a földrengés és a cunami következtében. 1,2 millió háztartásban nincs áram, 1,4 millióban nincs folyóvíz. Legalább 4700 lakóépület elpusztult, 50 ezer megrongálódott. (Guardian)
A fukusimai atomerőműt üzemeltető Tepco tájékoztatása szerint a Fukusima Dai Icsi erőmű 2-es reaktorblokkjának hűtési problémáit a hármas reaktorblokk épületében történt hidrogénrobbanás okozta, ami a 2-es blokk hűtését biztosító öt generátorból hármat tönkretett. A 2-es reaktorblokk konténment épületében - ez a betonszarkofág szerű épület akadályozza meg a keletkező szennyezett anyagok kijutását a környezetbe - viszont szintén felgyűlt a hidrogén. Hogy elkerüljék a robbanást - ilyen történt szombaton az 1-es reaktorblokkban is -, a Tepco szakemberei megpróbálják leereszteni a felgyülemlett gázokat, írja a Guardian. Ez minden bizonnyal a radioaktív sugárzás növekedésével járhat, mivel a hűtésre szolgáló víz felveszi a radioaktivitást, a hidrogén pedig a hűtővízben lejátszódó kémiai folyamatok révén keletkezik.
"Holttestek dagálya lepte el a japán partokat hétfőn" - írja napi összegző jelentésében az AP amerikai hírügynökség. A hivatalos adatok szerint a halálos áldozatok száma közel 1900, de szinte bizonyos, hogy ennél sokkal több áldozata volt a földrengésnek és a cunaminak. A Guardian összesítése szerint Mijagi prefektúrában 785 megerősített halálesetet tartanak számon, de a hatóságok szerint csak itt tízezer lehet a halottak száma. Egyedül a 17 ezer lakosú Minamisanriku városkában tízezren tűntek el, a város határában kétezer holttestet mosott partra a víz. Ivate prefektúrában 574 a halálos áldozatok száma a hivatalos adatok szerint, de itt egy 23 ezer lakosú város, Rikuzentakata vált egyenlővé a földdel, a 15 ezres Ocucsiban pedig 12 ezren tűntek el. Fukusimában, ahol az atomerőmű reaktorblokkjai olvadoznak, 420 az igazolt halálesetek száma és 1200 az eltűnteké.
Az angolnyelvű német hírportál, a The Local értesülései szerint a Lufthansa minden, Japánból visszatérő gépét szkennerekkel vizsgálja át radioaktivitás jelei után kutatva. Eddig még egy gépen sem mértek a normálistól eltérő értéket. (Guardian)
"Stressztesztet kell végezni valamennyi európai atomerőműben, és ha lehetséges, a környező országok atomerőműveiben is" - reagált a Japánban történtekre a német szociáldemokrata európai parlamenti képviselő, Jo Leinen. (BBC)
A Fehér Ház tájékoztatása szerint tanácsokon túl is segítséget nyújtanak Japánnak, felszerelést és technikai forrásokat biztosítanak a fukusimai reaktorok hűtéséhez. (Guardian)
Az amerikai Nukleáris Szabályozó Bizottság tájékoztatása szerint a japán kormány hivatalosan is az Egyesült Államok segítségét kérte a rekatormagok lehűtéséhez. A tanács "fontolgatja, hogy technikai tanácsokat adjon". Hillary Clinon külügyminiszter pénteken még azt állította, hogy az amerikai hadsereg hűtőanyagot adott a japánoknak, de erről kiderült, hogy tévedés. (Guardian)
A japán kormány szóvivője szerint nagyon valószínű, hogy olvad a fűtőanyag a fukusimai egyes atomerőmű három reaktorblokkjában. Ennél súlyosabb baleset aligha történhet egy atomerőműben, de a szakértők szerint így sem kell aggódni. A reaktormag csak saját olvadásához elég energiát termel, a biztonsági, 13 centi vastag acélborításon nem tudja átrágni magát. Ha viszont nem sikerül megmenteni a reaktorokat, az akár olajválságot is előidézhet.
A fukusimai atomerőműből érkező aggasztó hírekre reagálva a Fülöp-szigeteki kormány figyelmeztetést adott ki, amiben arra kéri a polgárait, hogy ne higgyenek a teljes zónaolvadásról szóló rémhíreknek, ahogy annak se, hogy a sugárzás a környező országokra, így a Fülöp-szigetekre is veszélyt jelentene. (BBC)
18 darab Mitsubishi F-2A vadászgépet mosott el, csapott a hangároknak a szökőár a macusimai légibázison, ahol a japán honvéd légierő 21. légiszázada állomásozik. A gépekben esett károkról egyelőre nincs hír. (Jalopnik)
Nincs közvetlen hatása a Japánban történt földrengésnek az Európai Unióra, az Európai Bizottság tájékoztatása szerint egyetlen tagállamban sem mértek megemelkedett sugárzást - jelentette ki hétfőn Brüsszelben, az EU-tagországok környezetvédelmi minisztereinek találkozója előtt az azt elnökként vezető Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter. (MTI)
Gyors egymásutánban négy, 5,1-5,2-es erősségű utórengés rázta meg Japán északkeleti partjait, jelentette az amerikai földtani intézet. (BBC)
Hong Kong, Malajzia, a Fülöp-szigetek, Szingapúr és Tajvan is bejelentette, hogy megvizsgálják sugárterhelésre a Japánból importált élelmiszereket. (AFP)
Hétfőn az eddigi maximumnál kétszer nagyobb sugárzást mértek a Fukusima erőműnél, állítja az érintett blokkokat üzemeltető Tokyo Electricre hivatkozva a Kyodo News. Ugyanakkor ez nem tudni, pontosan mennyit jelent, korábban voltak olyan hírek, hogy a szokásos terhelés nyolcszorosát mérték az erőmű közelében, más szakértők arról beszéltek, hogy egy mellkasröntgennek megfelelő a sugárzás mértéke.
Japán hivatalosan is szakértőket kért a Nemzetközi Atomenergiai Ügynökségtől (NAÜ), hogy segítsenek a jelenlegi nukleáris helyzet kezelésében, állítja az AFP a nemzetközi szervezet elnökét, Jukija Amanót idézve.
A Japán északi részére vezető utakat lezárták, csak a sajtó és a segélymunkások mehetnek arra, állítja a Tokyo Twilighter.
Az NHK japán tévé szerint hirtelen megnőtt a nyomás a Fukusima-1 2-es reaktorában, amikor véletlenül lekapcsolták a keringető rendszert, és leállt a víz szivattyúzása, így pedig teljesen szárazra kerültek a fűtőanyagok. Az információkat ugyanakkor hivatalosan nem erősítették meg. (BBC)
A legutolsó hír még arról szólt, hogy több méter magasan sikerült tengervizet szivattyúzni a 2-es reaktorba, most a fukusimai erőmű érintett blokkjait üzemeltető Tokyo Electric mégis arról számolt be, hogy a nukleáris fűtőelemek megint szárazra kerültek. Korábban két és fél órán át voltak szárazon, nem tudni, azalatt elkezdtek-e megolvadni. (Kyodo News)
A fukusimai reaktor burkának tervezésében résztvett Maszasi Goto mérnök azt mondta, legnagyobb félelme, hogy a 3-as és az 1-es reaktornál történt robbanás esetleg megsértette az acélburkolatot. Mint mondta, a reaktor kevert-oxid (MOX) fűtőanyagot használ, amely könnyebben megolvadhat, és akár kétszer akkora területet is szennyezhet. Szerinte a következő 24 óra kritikus lesz. Ugyanakkor a japán kormány eddig kategorikusan tagadta, hogy megsérült volna bármelyik reaktor burkolata. (BBC)
Finnországban is megnőtt a kereslet a jód tartalmú tablettákra, miután az elmúlt napokban lehetséges radioaktív szivárgásról érkeztek hírek a fukusimai atomerőműtől, írja az AFP. Az állami tisztviselők mindenkit biztosítottak, hogy nincs szükség efféle biztonsági intézkedésekre.
A jód hatásáról a Wikipédián: "Atomerőművekben használt urán maghasadásakor keletkezik, amely nukleáris katasztrófa esetén kikerülhet a levegőbe. Ilyen esetben a pajzsmirigyet telíteni kell jóddal, hogy megakadályozzuk a radioaktív jód raktározását."