Tokió szellemvárosra emlékeztet, nincsenek emberek az utcákon, írja Daniel Kahl a Twitteren. Szerinte ugyanakkor elképesztő, hogy az áramkimaradások, a tömegközlekedés akadozása ellenére sincsenek zavargások, nincs fosztogatás, nem nőtt meg a rablások száma a készlethiányok miatt sem.
Nyugtalanok a katonák az esetleges sugárzás miatt a Japánban található amerikai bázisokon, jelentette a Reuters. Többen az amerikai haditengerészet Facebook-oldalán is hangot adtak aggodalmuknak, köztük egy terhes katonanő is a lehetséges evakuálásról kérdezett.
A földrengés és a cunami által leginkább sújtott Szendaiban egy tekepályán gyűjtötték össze több áldozat holttestét, sokan még mindig keresik hozzátartozóikat, jelentette a BBC tudósítója.
Stabil a helyzet a 4-es reaktornál, mondta Hadzsime Motodzsuku, a Fukusima erőművet üzemeltető Tokyo Electric szóvivője. Korábban Greg Jaczko, az amerikai nukleáris bizottság elnöke arról beszélt, hogy elfogyhatott a 4-es reaktor összes hűtőfolyadéka. (AP)
A Fukusima régió kormányzója kritizálta az evakuálást az erőmű közelében. Juhei Szato szerint sikerült biztosítaniuk a legszükségesebb élelmet, de a napi adagok kifogyóban vannak. (BBC)
A japán külügyminiszter nyugalomra intette a külföldi diplomatákat és kormánytisztviselőket, és arra kérte őket, hogy pontosan tájékoztassanak a helyzetről. Korábban az Egyesült Államok nukleáris szabályozó bizottságának vezetője elmondta, feltételezése szerint az összes víz elpárolgott a négyes reaktornál, és a sugárzási szint nagyon magas lehet. (BBC)
Jelentős, két százalék körüli csökkenéssel zártak a vezető New York-i tőzsdemutatók. A harminc vezető iparvállalat DJIA indexe 2,04 százalékkal 11 613,30 pontra csökkent. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 1,89 százalékkal 2616,82 pontra gyengült. Az S&P 500-as mutató 1,95 százalékkal 1256,88 pontra süllyedt. (MTI)
Nyolcvanezer katonát, rendőrt és tűzoltót vezényeltek a katasztrófa sújtotta területekre. Tízezer tartalékost is mozgósítottak, amire a japán önvédelmi erők 1954-es megalapítása óta nem volt példa. Több mint 420 ezer embert kellett elhelyezni 2200 átmeneti szálláson nyolc prefektúrában. (Kyodo)
A legrosszabb forgatókönyveken lehet gondolkodni, csak nem érdemes, mondta Rónaky József, az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) főigazgatója. A magyaroknak a főigazgató szerint nincs okuk a félelemre. Japán távol van, így még ha a helyzet nagymértékben súlyosbodik is, vagyis nagyobb mennyiségű radioaktív anyag kerül a levegőbe, akkor sem valószínű, hogy Magyarországra eljut. (MTI)
A Paksi Atomerőmű évekkel ezelőtti biztonságnövelő programjának része volt a földrengésállóság megerősítése is; az atomerőmű egy a Richter-skála szerinti 6,5-es erősségű földrengést is kibírna, közölte Mittler István kommunikációs igazgató. (MTI)
Sok száz embert lehetett látni a tokiói főpályaudvaron szerda délután. Főleg kisgyerekes családok próbáltak feljutni egy-egy dél felé tartó expresszvonatra. Azt mondták, a sugárveszély elől próbálnak menedéket keresni. (BBC)
Több orosz kutatóintézet is közölte, hogy előre jelezte a súlyos földrengést. Valerij Abramov, a tudományos akadémia oceanológiai intézetének laboratórium-vezetője elmondta: intézete 1997-ben az UNESCO egyik folyóiratában közzétette tudományos előrejelzését, amely szerint 2011-ben Japánban 10-es erősségű földrengés várható. Abramov be is mutatta a folyóirat egy példányát, benne az idézett prognózissal, és elmondta, hogy 2006-ban a japán külképviselet kért is tájékoztatást és konzultációt. (MTI)
Lady Gaga mindössze két nap alatt negyedmillió dollárt (ötvenmillió forintot) gyűjtött a japán földrengés és cunami áldozatainak műanyag karkötők árusításával. Az ékszert öt dollárért lehet megrendelni az énekesnő internetes oldaláról. Az egyszerű fehér karkötőn "Imádkozunk Japánért" felirat olvasható. (FH)
Svájc kész chartergépeket küldeni Japánba az ország állampolgáraiért, ha szükséges, jelentette be a svájci külügyminiszter. Addig azt javasolják nekik, hogy hagyják el az ország északkeleti részét és Tokiót. (BBC)
Washington azt tanácsolja az amerikai állampolgároknak, hogy ha tehetik, hagyják el a fukusimai atomerőmű nyolcvan kilométeres körzetét, vagy maradjanak otthon. Néhány órával korábban még csak a katonákat tiltották ki a nyolcvan kilométeres sugarú körből. (Guardian)
Az egész Európát érintő esést nem úsztuk meg a kétnapos szünettel sem, 1,52 százalék a mínusz.
Hillary Clinton amerikai külügyminiszter szerint az Egyesült Államoknak válaszokat kell találnia a nukleáris energiával kapcsolatos kérdésekre, különösen ami a költségeket és a kockázatokat illeti. Emlékeztetett arra, hogy az USA energiaszükségletének egyötödét atomerőművek elégítik ki. (BBC)
Rendkívüli találkozót tartanak hétfőn az európai uniós tagországok energiaügyi miniszterei, erősítette meg az EU magyar elnöksége Brüsszelben. Ezen a Japánban történt földrengés és az azt követő nukleáris problémák következményei mellett megvitatják az észak-afrikai helyzet új fejleményeit is az uniós energiapolitika szempontjából. (MTI)
Martonyi János külügyminiszter azt mondta, csodálja a japán népet fegyelmezettségéért és szervezettségéért. Figyelmeztetett: vigyázni kell a túlzó hírekkel és a pánikkeltéssel. (MTI)
"Mind a négy reaktor esetében urai vagyunk a helyzetnek", jelentette ki Ito Tecuo budapesti japán nagykövet. Az erőműben eddig két robbanás történt, de a reaktormagot védő belső burok mindkét esetben érintetlen maradt, csak a másodlagos védőburok sérült meg. (MTI)
Jukija Amano, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) főigazgatója közölte, hogy a lehető legrövidebb időn belül Japánba utazik. Abban bízik, hogy első kézből szerez információkat a fukusimai helyzetről. A japán származású vezető korábban burkoltan bírálta a japán hatóságok kommunikációját. (Guardian)
A legfrissebb hivatalos adatok szerint a katasztrófának 4314 halálos áldozata van, 2282-en megsérültek, 8606 embert keresnek. Korábban más források ennél jóval több eltűntről számoltak be. (AFP/BBC)
Az amerikaiak egy kémrepülőgépet küldenének a sérült fukusimai atomerőmű fölé, hogy pontos képet kapjanak a károkról. Egy kormányzati forrás szerint az akció valószínűleg csütörtökön lenne. "Infravörös érzékelőkkel fel lehetne térképezni, mi történik a reaktor belsejében", tette hozzá a név nélkül nyilatkozó tisztviselő. (Kyodo)
Az Európai Unió felszólította tagállamait, hogy fokozottan ellenőrizzék a Japánból érkező élelmiszereket. (AFP/BBC)
Az amerikai katonák csak akkor léphetnek be a fukusimai atomerőmű nyolcvan kilométeres körzetébe, ha erre külön parancsot kapnak, jelentette be a Pentagon. (Reuters, BBC)
A fukusimai atomerőmű négyes reaktorához megérkezett a vízágyút szállító jármű. (Kyodo)
Semmi ok nincs a paksi atomerőmű leállítására, jelentette ki Nagy Anna kormányszóvivő a japán katasztrófával kapcsolatos felvetésre válaszolva. Hangsúlyozta: a paksi a biztonságos erőművek közé tartozik, Magyarország közelében nincs olyan törésvonal, mint amilyen a japán katasztrófát okozta. (MTI)
A tokiói magyar nagykövetség tájékoztatása szerint minden magyar megvan, két diákot német segítséggel hoztak el Sendaiból. Nagyon sokan telefonálnak, mert látják, hogy ezrével mennek haza a külföldiek.
A fejleményekről és a következő napok esetleges forgatókönyvéről Makai Mihályt, a Budapesti Műszaki egyetem reaktorfizikus egyetemi tanárát kérdeztük.
Hiba lenne, ha az Európai Unióban a japán természeti katasztrófával és atombalesettel kapcsolatban kirobbant vita az atomenergia felhasználásáról "populizmusba és pánikterjesztésbe torkollna" - mondta Václav Klaus cseh és Danilo Türk szlovén államfő Prágában. (MTI)
A japán egészségügyi minisztérium bejelentette, hogy két és félszeresére emelték az egyes emberek által eltűrhető hivatalos sugárdózist. Az eddigi évi 100 millisievert helyett az atomipari dolgozók adagja 250 millisievert lett. (MTI)