Index Vakbarát Hírportál

Lendületbe jöhet a kendertermesztés a Kárpát-medencében

2016. február 5., péntek 15:46

Az ipari kender termelésének megújításáról és az erre épülő gazdaság létrehozásának lehetőségéről a Kárpát-medencében tartottak fórumot pénteken Budapesten, az Országházban, írja az MTI. A Földművelésügyi Minisztérium a jogi háttér megteremtésével is ösztönözni kívánja a rostkender termesztését, illetve a tervek közt szerepel támogatás elkülönítése a célra a Vidékfejlesztési Programból és a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Programból (GINOP).

Szász Jenő, a konferenciát szervező Nemzetstratégia Kutatóintézet elnöke egyebek közt arról beszélt, hogy a történelmi Magyarországon az ipari kendertermesztés fénykorában - a XIX. század utolsó negyedében - mintegy 82 ezer hektáron termesztették a növényt, nagyobb területen, mint 2010-ben az egész világon. Az ipari kender termőterülete 2010-ben 60-70 ezer hektár volt világszerte.

Nagy István, a Földművelésügyi Minisztérium parlamenti államtitkára szerint Magyarországon a növénytermesztés a gazdaságfejlesztés egyik alapja. Az új technológiai eljárásokat ötvözni kell a hagyományos termelési régiók kedvező adottságaival, mondta, ennek pedig kiváló eszköze lehet a rostkender termesztés. 

Az ipari kender termesztése mellett számos érv szól Nagy szerint: gyorsan növő, nagy terméshozamot produkáló, sokoldalúan feldolgozható növény. A fejlesztési irányai közé sorolta például a fajták nemesítését, a biológiai alapok megőrzését és fejlesztését, továbbá a meglévő fajták fenntartását, a vetőmagok előállítását, az alkalmazási lehetőségek bővítését, valamint a már kialakult termelési megoldások elterjesztését.

A rostkender termesztése 2007-ben szűnt meg teljesen az országban, a kenderipart éppen akkor számolták fel, amikor Nyugat-Európában újra felfedezték a rostkendert az 1990-es években. A kender sok biomasszát termel, ezért energia-előállításra is alkalmas, emellett becslések szerint a kenderből előállítható termékek száma mintegy 25 ezer. Hátránya viszont, hogy betakarítása munkaigényes, kizárólag kézzel végzik. Ezért az is cél, hogy a betakarítási és feldolgozási technológiát fejlesszék. 

Rovatok