Index Vakbarát Hírportál

Az amerikai lobbi hatására a GE teheti rendbe Irak elektromos hálózatát

2018. október 17., szerda 14:51

Az amerikai kormány hathatós közbenjárására nagy valószínűséggel a General Electric nyeri meg a több milliárd dollár értékű áramszolgáltatási szerződést Irakban - tudta meg a Financial Times (FT) című londoni üzleti napilap a tárgyalásokhoz közelálló forrásokból.

A lap cikke szerint az amerikai ipari konglomerátum a Siemens német villamos és gépipari konszernnel versengett az Irak elektromos hálózatának rendbetételét célzó projektért. Az amerikai kormány beavatkozása azonban lehűtötte a német vállalat azon reményét, hogy sikerül megszereznie a 15 milliárd dollár értékű üzletet, amely már úgy tűnt, hogy sínen van és hamarosan meg is kötik a megállapodást az iraki kormánnyal, írja az MTI.

Az FT úgy értesült, hogy az amerikai kormány nyomást gyakorolt a bagdadi vezetésre, emlékeztetve arra, hogy az iraki háború 2003-as kezdete óta hétezer amerikai katona vesztette életét. 

Az iraki kormány a projekt nyertesétől az elektromos energiát termelő erőművek fenntartását és javítását, új energetikai kapacitások létrehozását, valamint az átviteli és elosztó hálózatok megerősítését várja majd el, hogy ki tudják elégíteni az ország növekvő energiaigényét.

A több milliárd dollár értékű szerződés elnyerése jó hír lenne a General Electricnek, amely súlyos nehézségekkel küzd, és éppen két hete váltott vezérigazgatót. A Financial Times úgy tudja, hogy a bostoni székhelyű vállalat október 30-án jelentheti be az iraki üzlet elnyerését, egyidejűleg harmadik negyedéves beszámolójának közzétételével.

A General Electric egyik szóvivője szeptemberben jelezte, hogy nagyjából már 300 embert vettek alkalmazásba Irakban. A Siemens egyik szóvivője szerdán közölte, hogy még nem adták fel a küzdelmet, folytatják a tárgyalásokat az iraki kormánnyal. Joe Kaeser, a Siemens vezérigazgatója szeptemberben Bagdadban tárgyalt Haider al-Abádi iraki kormányfővel, de azóta Ádil Abdul Mahdi személyében új miniszterelnöke van Iraknak.

Rovatok