A kereskedelmi tárgyalások megkezdésében állapodott meg az Egyesült Államok és Tajvan, amely újabb jele annak, hogy Washington megerősíti a szigetországnak nyújtott támogatást.
Washington és Tajpej júniusban jelentette be a 21. századi kereskedelmi kapcsolatokról szóló amerikai−tajvani kezdeményezést, néhány nappal azután, hogy a Biden-kormány kizárta a szigetet az Ázsia-központú gazdasági tervéből, amelyet Kína növekvő befolyásának ellensúlyozására terveztek – írja a Reuters.
Az Egyesült Államok Kereskedelmi Képviselőjének hivatala közölte, hogy a két fél „konszenzusra jutott a tárgyalási mandátumot illetően”, és várhatóan ősz elején lesz a tárgyalások első fordulója.
Egy ambiciózus ütemtervet akarunk követni, hogy elérjük a magas színvonalú kötelezettségvállalásokat és eredményes legyen a tárgyalási mandátum mind a tizenegy kereskedelmi területen
– mondta Sarah Bianchi, az Egyesült Államok kereskedelmi képviselőjének helyettese.
A bejelentéssel együtt kiadott tárgyalási mandátum szerint az Egyesült Államok és Tajvan határozott napirendet tűzött ki az olyan témák egyeztetésére, mint a kereskedelem megkönnyítése, a helyes szabályozási gyakorlat és a diszkriminatív kereskedelmi akadályok felszámolása.
A közlemény szerint a hivatalos tárgyalásokat azzal a céllal kezdik meg, hogy „magas szintű kötelezettségvállalásokkal és gazdaságilag értelmes eredményekkel” állhassanak fel a tárgyalóasztaltól. Azonban nem említették egy olyan széles körű szabadkereskedelmi megállapodás lehetőségét, amelyet Tajvan sürget.
Washington igyekszik megerősíteni Tajvan támogatását, mivel Kína fokozott politikai nyomásával néz szembe.