A történelmi léptékű aszály mellett a kertészeti ágazatnak az energiaárak emelkedésével is meg kell küzdenie.
A málna termőterülete valóban csökkenést mutat az elmúlt 20 évben, de a bogyós gyümölcsöt egyelőre ne temessük el. Az időjárás változása miatt új kultúrák válnak termeszthetővé, és egyetlen kertészeti kultúra sem tűnik el, mivel a klimatikus viszonyokhoz lehet alkalmazkodni technológiai fejlesztésekkel.
A FruitVeB Portfoliónak adott tájékoztatása szerint az egyes szakágazatok energiakitettsége eltérő, a leginkább érintett a gombatermesztés, ahol a termesztőberendezések klímaszabályozása jelentős elektromos energiaigénnyel bír.
A szántóföldi zöldségtermesztés, valamint a gyümölcstermesztés esetében az öntözés elektromosáram-fogyasztása okoz kitettséget. Ki kell még emelni az energiával kapcsolatban a zöldség- és gyümölcsfeldolgozók kitettségét, ahol a konzerv-, fagyasztó- és sűrítőiparágak esetében jelentős költségtétel az energia.
Mind a gáz, mind az elektromos áram árának változása rendkívül jelentős, a 2021. évközepi állapothoz képest jelenleg a napi áras áram ára tízszeres növekedést mutat.
Közép- és hosszú távon az energia-önellátás, a megújuló termelésbe történő befektetés és az energiatakarékosság jelenthet megoldást. Szorgalmazzák, hogy a vidékfejlesztési program keretében mielőbb kiírjanak egy olyan pályázati felhívást, amely az ágazati szereplők megújuló energiatermelésbe és energiamegtakarításba történő beruházásait követi.
Az élelmiszerek vonatkozásában iparági mérések szerint 25–30 százalékos az áremelkedés mértéke, a hivatalos statisztikák alapján 21 százalékos az árnövekedés. A zöldség-gyümölcs termékek fogyasztói árának alakulása összhangban van az élelmiszerágazat általános árszintváltozásával.
A FOGYASZTÓI ÁRAK ELSŐSORBAN A CSOMAGOLÁS, LOGISZTIKA, KERESKEDELEM TERÜLETÉN BEKÖVETKEZETT JELENTŐS KÖLTSÉGEMELKEDÉSEK MIATT EMELKEDTEK MEG.
A termelői árak jelentősen függenek az adott termék aktuális kereslet-kínálati viszonyaitól. A termelői költségek viszont továbbra is nőnek, így a termelési szint fenntartása érdekében biztosan további termelői áremelkedés szükséges.
(Borítókép: Varga György / MTI)