Index Vakbarát Hírportál

Nekimentek a családok a Balaton-átúszás szervezőinek

2024. július 7., vasárnap 14:55

Már az elmúlt években is fokozatosan drágult a nevezési díj a Balaton-átúszásra, az idei áremelés azonban minden eddiginél magasabb árakat eredményezett, ezt pedig sokan nem hagyták szó nélkül.

Alaposan megemelték az árakat az előző évekhez képest a 42. Lidl Balaton-átúszáson.

Sok család számára, akinek már nyári tradícióvá vált az éves sportprogram, lényegében luxussá vált az esemény 

– jelezte cikkében az Economx. A programon várhatóan mintegy 11 500-an vehetnek részt az idén, egyénenként pedig egységárú nevezési díjat kell fizetni, ugyanakkor minél hamarabb nevez valaki, annál olcsóbban nevezhet. „Idénre azonban sokat drágult az esemény, és többen pénzlehúzással vádolják a szervezőket” – számolt be róla a lap.

Mi kerül ennyibe?

Miközben a nevezési díj a teljes, 5,2 kilométeres távra tavaly már 16 ezer forintból is megoldható volt, addig idén már annak is 17 500 forintot kellett fizetnie érte, aki az első árfordulóban, azaz április 22-ig megtette ezt. 

Sőt, aki Spuri Aranykártyával rendelkezik, már annak is alig valamivel olcsóbb, 15 500 forintba került eddig az időpontig a nevezés

– világított rá cikkében az Economx. Aki azonban erről lemaradt, annak már Aranykártyával is minimum 16 500 forintot, anélkül pedig 18 500 forintot kell fizetnie a nevezésért. „Az esemény honlapjának tanúsága alapján semmilyen csoportos vagy családi kedvezményről nincs szó, így ez azt jelenti, hogy akik négytagú családként mennének átúszni a Balatont, azoknak 74 ezer forintot kellene csak a sportprogramra kiadniuk.”

Ez az összeg azonban tovább dagad, ha a helyszínen neveznek, ebben az esetben ugyanis fejenként 20 ezer forintot kérnek el tőlünk a szervezők, az Aranykártyával rendelkezőktől pedig 18 ezer forintot

– világított rá a gazdasági lap, hozzátéve, hogy két évvel ezelőtt, 2022-ben a helyszíni nevezés 13 ezer forintba került, az aranykártásoknak pedig 10 ezer forintba.

A hivatalos tájékoztatás alapján a nevezési díj részét képezi:

Reagáltak a szervezők

A drasztikus áremelkedés okozta indulatok miatt a szervezők is kénytelen voltak az ügyben megszólalni. Mint közleményükben írják, egy 12 ezer főt megmozgató esemény több apró részletből áll össze, amelynek folyamatát és mélységét a résztvevők általában nem ismerik, és nem is kell ismerniük, hiszen „nekik csak jól kell érezniük magukat az eseményen”.

A panaszkodók közül a közlemény alapján többen az ajándéktárgyakra és termékekre foghatták a drágulás okát, azonban a szervezők szerint akik ezt állítják, azok sok szempontot figyelmen kívül hagynak

– írja az Economx. Elsőként a szervezők azt emelik ki, hogy a Balaton-átúszást évente csak egyszer lehet teljesíteni, a vízirendészeti szabályok nem teszik lehetővé, hogy a tavat keresztben át lehessen úszni, még jó időben sem lehet ennyire eltávolodni a parttól. Emiatt pedig egy több száz fős szervezői csapat több hónapos, összehangolt munkájára van szükség a szervezők szerint, ami a vízi rendészet, vízimentők, meteorológusok és vitorlásklubok munkájából tevődik össze.

Szintén kiemelik még a biztosított útvonal mellett található, mintegy 150 vitorlásból álló úszófolyosó, valamint a vízirendészet, az orvosi személyzet és az esemény infrastruktúrájának költségeit is.

Leszögezik továbbá, hogy a rendezvény nagyban függ az időjárástól. Az ugyanis, hogy a meghirdetett időpontban megtartható-e az úszás, a legjobb esetben is csak az esemény hetében, csütörtökön derül ki.

„Van ugyan három tartalék hétvége, arra viszont ugyanúgy le kell kötni már előre a teljes szervezői kapacitást, mint az első napra” – írják, hozzátéve, hogy a halasztott időpontban a résztvevők száma jelentősen csökken, miközben a költségek majdnem azonos szinten maradnak, de már arra is volt korábban példa, hogy egyik hétvégén sem lehetett az úszást megtartani.

Rovatok