Index Vakbarát Hírportál

Franciaországban dőlhet el a forint sorsa

2024. július 7., vasárnap 07:24

A magyar tőzsde a héten újabb történelmi rekordot döntött, ezzel megismételve az előző heti bravúrt. A forint hullámzó teljesítménnyel, de végül egy hónapja nem látott szintre erősödött az euróval szemben. A hétvége fontos fejleménye a francia választások vasárnapi második fordulója lesz, ami után érdemi mozgások lehetnek a dollár árfolyamában, ez pedig a forintra is hatással lehet. A hazai üzemanyagárak a szomszédos országok átlagára fölé emelkedtek, ezt Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter nem hagyta szó nélkül. Heti összefoglalónk.

A forint árfolyamát alapvetően a nemzetközi devizapiaci mozgások határozták meg az elmúlt héten.

Összességében a dollár inkább gyengülést mutatott az euró ellenében, ez pedig segítette a hazai fizetőeszközt

– jelezte az Indexnek Balog-Béki Márta, az MBH Bank szenior tőkepiaci elemzője. Hozzátette, hogy az euró a francia nemzetgyűlési választások első fordulóját követően kezdett erősödni a dollár ellenében. A mérséklődő bizonytalanság pedig támogatja a feltörekvő piaci devizákat, így erősödött a forint is.

Mi történt az első fordulóban?

Korábban bemutattuk, hogy az 577 fős francia nemzetgyűlésben 76 képviselőt választottak meg a múlt vasárnapi első fordulóban, közülük 39-en az élen végzett Marine Le Pen neve által fémjelzett Nemzeti Tömörülés (RN) színeiben indultak, 32-en az Új Népfront nevű baloldali szövetséghez, míg ketten Emmanuel Macron államfő Együtt! nevű pártszövetségéhez tartoznak.

A nagyon magas, 66,71 százalékos részvételi arány következtében az 577 választókerületből 306-ban mind a három nagy politikai blokk – az elnöki tábor, az RN és a baloldali szövetség – jelöltjei továbbjutottak a második fordulóba. Azonban a jelöltállítás kedd esti határidejéig 221 körzetben visszaléptek a baloldal, a jobbközép Köztársaságiak vagy az elnöki tábor jelöltjei annak érdekében, hogy megakadályozzák az adott választókerületben az RN győzelmét, ezért végül 406 helyen ketten, 94 körzetben hárman, míg egy helyen négyen indulnak a második fordulóban.

Tehát múlt vasárnap zajlott az első forduló, amelynek a hatását a hétfőn nyitó kereskedésben éreztük meg:

A forint már hétfőn reggel erősödni tudott a régiós devizákkal együtt, 393 közelében is járt a jegyzés

– jelezte lapunknak Molnár Dániel, a Makronóm Intézet szenior elemzője. Megerősítette, hogy az erősödésben leginkább a francia választások kimenetele játszhatott szerepet, a mérséklődő bizonytalanság jellemzően támogatja a feltörekvő piaci devizákat.

Ugyanígy a ma esedékes francia választások második fordulója is hatással lehet a magyar devizára.

A legfőbb kérdés, hogy az első fordulóban 10,6 millió szavazattal 33,14 százalékot elérő RN ilyen körülmények között meg tudja-e szerezni a kormányzáshoz szükséges 289 képviselői helyet. 

Egy hónapja láttuk ezen a szinten a forintot

Ugyanakkor a forint hét eleji erősödése nem bizonyult tartósnak, estére ismét 395 közelében járt az euróval szemben. Kedd délelőtt felfelé mozdult ki a forint, átmenetileg 396 felett is járt az árfolyam, ebben ismét a nemzetközi hangulat, a dollár euróval szembeni kismértékű erősödése játszhatta a szerepet. Azonban ahogy a hétfői erősödés, úgy ez sem bizonyult tartósnak, estére visszakorrigált az árfolyam a 395-ös szint alá. Ezt követően csütörtökig összességében nem változott a kurzus, a 395-ös szint alatt alakult.

Csütörtök délelőtt kezdett el ismét erősödni a forint, ebben megint a nemzetközi hangulat javulása, a francia választásokkal kapcsolatos várakozások játszhatták a szerepet

– világított rá Molnár Dániel. Az euró érdemben erősödött a dollárral szemben, ami a forint árfolyamát is a 393-as szint alá erősítette az euró ellenében.

Ezzel egy hónapos csúcsra erősödött a forint az euróval szemben.

Az euró erősödése a dollárral szemben pénteken is folytatódott, itt is egy hónapos csúcsokon járt a jegyzés péntek délelőtt, legutóbb az EP-választásokat megelőzően volt ennél erősebb az euró.

Az euró erősödése a forintot is stabilizálta 393 alatt a péntek délutáni amerikai munkaerőpiaci adatok előtt. Júniusban 206 ezer új, nem mezőgazdasági álláshely jött létre az USA-ban, ami kismértékben, 15 ezer fővel magasabb, mint az elemzői várakozások.

Ugyanakkor az elmúlt két hónap növekedését összesen 111 ezerrel mérsékelték a revíziók során, ami a munkaerőpiaci aktivitás lassulását jelzi az Egyesült Államokban. Ez viszont nem volt elegendő az euró további felértékelődéséhez, így péntek estére a forint is megnyugodott 392 felett, egy hónapos csúcsán.

Így mozoghat a forint a jövő héten

A szakértőket arról is kérdeztük, hogy a jövő héten milyen gazdasági események mozgathatják a hazai devizát. Varga Zoltán, az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője felsorolta:

Hazai oldalról a legfontosabb a kedden reggel megjelenő júniusi inflációs adat lesz, amelyből a befektetők a várható kamatpályára következtethetnek. Varga szerint az euró–forint árfolyamban a 387–397-es, míg a dollár és a forint esetében a 355–370-es tartomány látszik bejárhatónak a következő hetekben.

Újabb rekord a magyar tőzsdén

Az alapvetően kedvező nemzetközi hangulatban a héten – immár szinte szokás szerint – a BUX újabb történelmi rekordot döntött, ezt leszámítva a hét viszonylag eseménytelenül telt.

A blue chipek közül a MOL zárta a legjobb hetet, 2 százalékot is meghaladó emelkedéssel

– jelezte lapunknak Horváth Gergely, a Makronóm Intézet elemzője. Hozzátette, hogy ebben szerepet játszhatott a társaság szerdai közleményének kedvező megítélése, miszerint a fenntarthatósággal kapcsolatos kihívások kezelése, és új üzleti folyamatok elindítása érdekében a Kutatás-Termelés üzletágon belül egy új szervezetet hoznak létre.

A Mollal ellentétben az OTP gyengén teljesített a héten, 2 százalék körüli árfolyamesést könyvelhetett el.

A közepes kapitalizációjú vállalatok részvényeinek árfolyamát tekintve pedig 2 százalék környéki emelkedést tudott felmutatni a múlt hét pénteki záróértékéhez viszonyítva az Alteo, az AutoWallis, a DunaHouse, illetve az Opus is.

Nagy Márton árcsökkentést vár el az üzemanyag-kereskedőktől

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss, pénteken közzétett adatait értelmezve Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter kijelentette:

Magyarországon a családoknak többet kell fizetniük az üzemanyagért, mint a szomszédos országok lakosainak, a benzin esetében 8 forinttal, a gázolaj esetében 15 forinttal.

A 95-ösnél 610 forint vs. 618 a hivatkozott literár, a dízelnél 616 vs. 631 forint.

A kialakult helyzet kapcsán a tárcavezető kijelentette: a kormány álláspontja változatlan. „Ahogy Orbán Viktor miniszterelnök is megfogalmazta, tűrhetetlen, hogy a magyar családok többet fizessenek az üzemanyagokért, mint a szomszédos országok lakosai” – nyomatékosította.

A tárcavezető ezért azonnali lépéseket vár az üzemanyag-kereskedőktől, hogy ezt az elfogadhatatlan és igazságtalan helyzetet megszüntessék. „Ellenkező esetben a kormány kész beavatkozni” – bocsátotta előre. Azonban a piaci szereplők szerint a negatív világpiaci változások keresleti, kínálati, geopolitikai, sőt időjárási hatással bírnak, ezzel érdemben befolyásolva a kőolaj és persze az üzemanyag árát. A Magyar Ásványolaj Szövetség szintén a geopolitikai eseményekre mutat.

(Borítókép: Emmanuel Macron és Marine Le Pen. Fotó: Antoine Gyori / Corbis / Getty images, Antoine Gyori / Corbis / Getty images)

Rovatok