A Magyar Közlöny legfrissebb számából kiderült, hogy a kormány jelentős módosításokat eszközölt az egyszerűsített foglalkoztatás szabályozásában, melynek célja a mezőgazdaság működőképességének fenntartása és a rugalmasabb foglalkoztatás elősegítése az alkalmi és idényjellegű munkáknál. A változások érintik a munkaviszonyok időtartamát és a fizetett közterhek mértékét is.
Jelentősen módosul az egyszerűsített foglalkoztatás szabályozása 2026-tól – tudtuk meg az április 24-én közzétett Magyar Közlönyből. A magyar Országgyűlés 2025. április 14-én elfogadta az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló 2010. évi LXXV. törvény módosítását, amely számos fontos változást hoz a foglalkoztatás e formájában. A 2025. évi X. törvényként kihirdetett módosítások célja a mezőgazdasági ágazat működőképességének fenntartása és a rugalmasabb foglalkoztatás elősegítése minden nemzetgazdasági ágazatban.
Az egyik legfontosabb változás, hogy a mezőgazdasági idénymunkára létesített munkaviszonyok együttes időtartama a naptári évben a korábbi 120 napról további 90 nappal, összesen 210 napra növekszik. Ez jelentős könnyítés a mezőgazdasági ágazat számára, amely szezonálisan jelentős munkaerőigénnyel rendelkezik.
A törvénymódosítás az alkalmi munka meghatározását is újradefiniálja.
Ezentúl alkalmi munkának minősül a munkáltató és munkavállaló között összesen legfeljebb 5 egymást követő naptári napig, és egy naptári hónapon belül összesen legfeljebb 15 naptári napig létesített, határozott időre szóló munkaviszony. Emellett a törvény kibővíti az egyszerűsített foglalkoztatás körét is, mentesítve a filmipari statisztákat és a szociális szövetkezetekben történő egyszerűsített foglalkoztatást bizonyos korlátozások alól.
A törvény részletesen szabályozza az egyszerűsített foglalkoztatás keretében fizetendő közterhek mértékét is, amely a munkaviszony minden naptári napjára, munkavállalóként a következők szerint alakul:
A nyugdíjellátás számítási alapja is módosul a különböző foglalkoztatási formák esetében, amely szintén a minimálbér százalékában kerül meghatározásra, az alábbiak szerint:
A törvény a kihirdetését követő 31. napon lép hatályba, azonban a legtöbb érdemi rendelkezés – beleértve a foglalkoztatási időre, közteher mértékére és nyugellátás számítására vonatkozó módosításokat – csak 2026. január 1-jétől lesz alkalmazandó. A jogszabály kimondja, hogy az új rendelkezéseket a 2025. december 31-ét követően megvalósuló munkavégzésekre kell alkalmazni.
A törvénymódosítás várhatóan elősegíti a mezőgazdasági ágazat munkaerőigényének kielégítését és rugalmasabb foglalkoztatási lehetőségeket biztosít a szezonális munkaerőt igénylő ágazatok számára. A változások elsősorban azokat a területeket érintik pozitívan, ahol szezonálisan jelentkezik a munkaerőigény, így a mezőgazdaság mellett a turizmus és a filmipar is profitálhat az új szabályozásból.