A The Telegraph információi szerint a spanyol kormány szeretné eltussolni a modern idők legsúlyosabb áramkimaradásának okát, ami április végén történt az országban. Mint ismert, Spanyolországban a kiterjedt áramszünet miatt órákra megbénult az élet.
Jelenleg sem lehet biztosat tudni arról, hogy mi okozta Spanyolország történetének legnagyobb áramszünetét. Az áramkimaradás következtében több ezer utast kellett evakuálni a metrókból, de leálltak a telefonvonalak, nem működtek a közlekedési lámpák, sőt még a madridi nyílt teniszbajnokságon is felfüggesztették a játékot.
Bár az energiaipari szolgáltatók elutasították a kibertámadás lehetőségét, Pedro Sánchez szocialista kormánya semmilyen lehetséges okot nem akart kizárni. Spanyolország legfelsőbb büntetőbírósága pedig vizsgálatot indított annak megállapítására, hogy „számítógépes szabotázscselekményt” követhettek-e el „a kritikus spanyol infrastruktúra ellen”.
Most új és megdöbbentő információk derültek ki, a The Telegraph brüsszeli forrásaira hivatkozva azt írja, hogy a hatóságok a rendszer összeomlása előtt kísérletet végeztek, és azt vizsgálták, meddig tudják elérni a megújuló energiaforrásokra való támaszkodást az atomreaktorok 2027-től kezdődő fokozatos spanyolországi kivezetésére való felkészüléskor.
Ha bebizonyosodik, hogy az áramszünet ellenőrzött kísérlet volt, ami rosszul sikerült, az akár a kormány jövőjét is megkérdőjelezheti.
A Spanyol Villamosenergia-vállalatok Szövetsége (AELEC) szerint nem a generátorok nem tudtak stabil energiát szolgáltatni a hálózatba, hanem a hálózat nem tudta kezelni azt, majd automatikusan leállította a generátorokat.
„A történések felhívják a figyelmünket arra, hogy az időszakos energiaforrások nem helyettesíthetik a fosszilis tüzelőanyagok vagy más stabil források által biztosított megbízható alapenergiát” – mondta Steve Daines republikánus szenátor a héten a Capitol Hillen tartott meghallgatáson.
A Spanyol Nukleáris Ipari Fórum emlékeztetett arra, hogy Spanyolország hét reaktorának átlagéletkora 47 év, és legalább 60 évvel biztonságosan meghosszabbítható.
A lap szerint gyanítható, hogy a kormány megpróbálja elterelni a figyelmet saját felelősségéről. A The Telegraph azt írja, amíg nem tudjuk, miért oszlott meg a feszültség az áramszünet előtt, lehetetlen kideríteni, hogy mi történt, a miniszterelnök pedig eltökélt abban, hogy megakadályozza ennek felfedését.
A Spanyol Szocialista Munkáspártnak kellene politikai bíróság elé állnia ebben a fiaskóban – vonja le a konklúziót a lap.
(Borítókép: Áramszünet a spanyolországi Granadában 2025. április 28-án. Fotó: Fermin Rodriguez / NurPhoto / Getty Images)