Index Vakbarát Hírportál

Donald Trump: Eljött az atom ideje, és nagyban fogjuk csinálni

2025. május 24., szombat 08:22

Donald Trump amerikai elnök pénteken sajtótájékoztatón jelentette be, hogy az Európai Unióból érkező árukra júniustól lesz érvényes az 50 százalékos vám. Az intézkedést azok a gyártók úszhatják meg, akik az Egyesült Államokban építik fel üzemeiket. A republikánus politikus kifogásolta az Európai Unió kereskedelmet megnehezítő előírásait. Hozzátette, nem csak az Apple lehet érintett a vámokban, amennyiben nem az észak-amerikai országban gyártja a termékeit. Végül aláírt egy rendeletet a nukleárisenergia-termelés bővítéséről, majd úgy fogalmazott, hogy „eljött az atom ideje, és nagyban fogjuk csinálni”.

Júniustól életbe lép az 50 százalékos vám az Európai Unióból az Egyesült Államokba érkező áruk után a jelen állás szerint – jelentette ki Donald Trump elnök pénteken a Fehér Házban.

Az elnök újságírói kérdésekre válaszolva erősítette meg szándékát az Európai Unióra vonatkozó intézkedésre, és hozzátette, „nem keresem a megállapodást” – adta hírül az MTI.

Ezzel együtt megismételte, hogy aki az Egyesült Államokban építi fel gyártóüzemét, azt nem terhelik vámok. Az elnök – feltételhez kötve – kilátásba helyezett könnyítést a vámok alól, amivel kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy „aki ide jön, és azt mondja, hogy itt akar gyárat építeni, azzal tudok beszélni arról, hogy kapjon egy kis halasztást”.

Donald Trump több szempontból bírálta az Európai Uniót

Az Európai Unióval kapcsolatban kifogásolta a nem vámjellegű, de kereskedelmet megnehezítő előírásokat. „Nem fogadják az autóinkat, nem fogadják mezőgazdasági termékeinket, nem fogadnak semmit, viszont mi fogadjuk az ő autóikat milliószámra, és ezért náluk vannak a munkahelyek, és kapják a pénzt, nekünk pedig bezárt gyáraink vannak” – fogalmazott.

Donald Trump bírálta az Európai Unióban amerikai vállalatok ellen indított pereket is, kiemelte az Apple-lel szembeni eljárást, és kifejtette, hogy ezeket az EU fegyverként használja.

Donald Trump washingtoni idő szerint péntek reggel a közösségi médiában jelentette be, hogy az Európai Unióval szemben már június 1-től egységes 50 százalékos vámot léptetne életbe, amit azzal indokolt, hogy a kereskedelmi tárgyalások „nem vezetnek sehova”.

Maros Sefcovic uniós kereskedelmi biztos azt nyilatkozta az intézkedésről, hogy Európa támogat egy olyan kereskedelmi megállapodást, ami nem fenyegetésen alapul, és mindkét fél számára előnyös – számolt be róla a BBC.

Nem csak az Apple járna pórul, ha az Egyesült Államokon kívül gyártaná a termékeit

Az amerikai elnök az Apple termékeivel szemben 25 százalékos behozatali vámot helyezett kilátásba, amiért az amerikai vállalat nem az Egyesült Államokban gyártaná a jövőben sem legismertebb okostelefon-márkáját. Szintén újságírói kérdésre válaszolva hangsúlyozta, hogy a vám nem kizárólag az Apple-re, más cégek termékeire is vonatkozna, és már akár június végén bejelenthetik.

Hozzátette, hogy a közelmúltban az amerikai elektronikai óriásvállalat vezetőjével is közölte, hogy amennyiben valóban Indiába telepítik a termelést Kína helyett, és nem az Egyesült Államokba, akkor az ott gyártott és Amerikában értékesítendő eszközök után vámot kell fizetni.

Donald Trump elnöki rendeleteket írt alá többi között a nukleárisenergia-termelés bővítéséről, és ennek érdekében a szükséges erőművek engedélyezési eljárásának könnyítéséről. Az elnök azt hangoztatta, hogy az Egyesült Államokon belül mind kisebb, mind nagyobb kapacitású atomerőműveket építenek majd, amiknél egyaránt figyelembe veszik a gyorsaságot és biztonságot.

Eljött az atom ideje, és nagyban fogjuk csinálni

– fogalmazott az Egyesült Államok elnöke.

Donald Trump vámháborúja

Mint megírtuk, az Egyesült Államok és Kína május közepén már megállapodtak abban, hogy csökkentik a vámokat, mivel véget akarnak vetni a kereskedelmi háborúnak. A két ország képviselői Genfben tárgyaltak, Scott Bessent sajtótájékoztatón jelentette be, hogy 115 százalékkal csökkentik a vámokat a két ország között.

A megállapodás értelmében az amerikai vámok 145 százalékról 30 százalékra, a kínaiak által kivetett vámérték pedig 125 százalékról 10 százalékra csökken május 14-től. A felek emellett állandó egyeztetési mechanizmust is létrehoznak a gazdasági kapcsolatok rendezésére. A világ két legnagyobb gazdasága három hónapnyi időt biztosított a nézeteltérések rendezésére.

Az amerikai elnök még április 2-án jelentette be, hogy 20 százalékos importvámot vezet be az Európai Unióval és 34 százalékosat Kínával szemben. A gazdasági indokok között említette, hogy 2024-ben az Egyesült Államok kereskedelmi deficitje 1200 milliárd dollár volt, és elmondta: azt az évtizedes gyakorlatot kívánja megszüntetni, amely az Egyesült Államok „kihasználására” épült a külkereskedelemben.

A legtöbb ország elítélte, és válaszul új vámok bevezetését ígérték az amerikai termékekre. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke közvetlenül a bejelentést követően felszólította az amerikai elnököt, hogy hagyjon fel a konfrontációval, és helyette a tárgyalóasztalnál keressenek megoldást.

A kínai kereskedelmi minisztérium egy közleményében a vámtarifák azonnali eltörlését követelte, valamint azt ígérte, válaszul új vámtarifákat fog bevezetni az Egyesült Államokkal szemben, hogy megvédje saját jogait és érdekeit.

Április 10-én már 145 százalékra emelte fel Donald Trump a vámok mértékét, amire Kína 125 százalékkal válaszolt, ennek drasztikus csökkentéséről sikerült megállapodnia egymással a két gazdasági nagyhatalomnak.

(Borítókép: Donald Trump 2025. május 19-én a Fehér Ház Ovális Irodájában. Fotó: Chip Somodevilla / Getty Images)

Rovatok