Tüzérségi támadásban meghalt három civil a kelet-ukrajnai Donyeckben, jelentette az AFP tudósítója. Ketten a városközpontban álltak egy megállóban, amit találat ért, a harmadik áldozat egy másik városrészben sérült meg, és kórházba szállítás közben meghalt, jelentette be a városi tanács.
Súlyos harcok folynak a stratégiai fontosságú szaur-mohilai magaslaton, amely Donyeck és Luganszk megye, valamint az oroszországi rosztovi terület határánál fekszik, a szeparatisták próbálják visszaszerezni az állásaikat.
Közben megérkeztek az ukrán-orosz határra, majd átléptek Oroszországba a teherautók abból az orosz konvojból, amely segélyt szállított Luganszkba, és a szállítmány péntek esti kirakása után visszaindult, írta a Reuters. Ukrán részről 184 teherautó áthaladását erősítették meg, de a katonai szóvivő azt nem tudta megmondani, hány jármű maradt Ukrajnában.
Kijev engedélye és a Nemzetközi Vöröskereszt kísérete nélkül útnak indult pénteken Ukrajnába az orosz humanitárius segélyt szállító konvoj, és mind a 262 kamion elérte Luganszk városát. Ukrán részről ezt a nemzetközi jog megsértésének, közvetlen katonai agressziónak minősítették, míg Moszkva azzal indokolta lépését, hogy nem volt már több ürügy, amivel az ukrán fél tovább akarta késleltetni a több mint egy hete a határ orosz oldalán veszteglő segélyszállítmány átkelését.
Az orosz külügyi tárca közleményt adott ki, amelyben megerősítette, hogy a humanitárius segély eljutott tervezett céljához Délkelet-Ukrajnában. Hozzátette, hogy a kormány folytatni kívánja együttműködését a vöröskereszttel, hogy támogassák a térségben lakókat.
Barack Obama amerikai elnök és Angela Merkel német kancellár egyetért abban, hogy provokáció volt az orosz humanitárius konvoj engedély nélküli behatolása Ukrajna területére, és ezzel Oroszország megsértette a vele szomszédos ország szuverenitását és területi egységét.
Egyetértettek abban, hogy Oroszországnak ki kell vonnia a konvojt Ukrajna területéről, és el kell fogadnia azokat a feltételeket, amelyekről korábban megegyezett Ukrajnával és a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságával (ICRC). Merkel szombaton Kijevbe érkezett.
A konvoj megindulásáról vitáztak az ENSZ Biztonsági Tanácsának rendkívüli zárt ülésén helyi idő szerint péntek este. A tanácskozás után Mark Lyall Grant brit ENSZ-nagykövet azt mondta, hogy egy BT-tagország sem kelt Moszkva védelmére, és sokan minősítették törvénytelennek és egyoldalúnak lépését. Vitalij Csurkin orosz ENSZ-nagykövet ugyanakkor azt kifogásolta, hogy több BT-tagot nem is a kelet-ukrajnai humanitárius katasztrófa aggasztotta, hanem az orosz segélykonvoj esete.