Index Vakbarát Hírportál

Gorbacsov: Kevesebb fegyverre, több környezetvédelemre és összefogásra lenne szükség

2020. április 16., csütörtök 18:43

A koronavírus terjedése az egész világon rámutatott arra, hogy újra kell értelmezni a globális biztonság fogalmának megközelítését - hangsúlyozta Mihail Gorbacsov egykori szovjet államfő a Time amerikai magazinban megjelent írásában.

Az egykori elnök megjegyezte: az elmúlt időszakban a biztonságot övező viták a "fegyvereket, a rakétákat és a légicsapásokat" érintették, a világjárvány azonban rámutatott arra, hogy a különböző államok nem képesek az egész emberiség számára megfelelő stratégiákat és célokat kifejleszteni, megvalósítani.

"Az ENSZ által 2000-ben elfogadott Millenniumi Fejlesztési Célok (MDG) megvalósítása felé tett lépések rendkívül egyenetlenek. Láthatjuk jelenleg, hogy a világjárvány és következményei különösen a szegényeket sújtják, súlyosbítva ezáltal az egyenlőtlenség problémáját" - fogalmazott Gorbacsov.

A volt szovjet államfő a világ vezetőihez fordult azzal a felhívással, hogy

10-15 százalékkal csökkentsék a katonai kiadásokat,

és tartsanak rendkívüli ENSZ-közgyűlést azt követően, hogy stabilizálódik a járvány terjedésével kapcsolatos helyzet. "Ez a legkevesebb, amit (a világ vezetőinek) meg kell tenniük az új tudathoz, az új civilizációhoz vezető úton" - mondta.

A biztonság fogalmának újragondolását sürgető egykori szovjet vezető emlékeztetett arra: "A fő cél az emberiség biztonsága kell legyen, vagyis az elegendő mennyiségű élelmiszer, ivóvíz, a tiszta környezet biztosítása és az emberek egészségéről való gondoskodás." "Ennek eléréséhez stratégiákat kell kidolgoznunk, előkészületeket kell tennünk, terveznünk kell és tartalékokat kell létrehoznunk. De minden erőfeszítés hiábavalónak bizonyul, ha a kormányok továbbra is arra pazarolják a pénzt, hogy a fegyverkezési versenyszellemet tüzeljék" - fogalmazott.

Gorbacsov arra is felhívta a figyelmet, hogy nem lehet a koronavírus terjedése ellen csak nemzeti szinten harcolni, ebben az ellenállásban az egész világ erőforrásainak együttes felhasználására szükség van. 

A válasz erre az újabb kihívásra nem szerveződhet meg csupán nemzeti szinten. A jelenleg a nemzeti kormányok viselik a nehéz döntések meghozatalának terhét, holott az egész világközösségnek döntéseket kell hoznia

- írja.

(MTI)

(Borítókép: Mikhail Svetlov/Getty Images)

Rovatok