Fülöp egyik legjobb beszólása az esküvőn történt. A keresetlen stílusáról is ismert férj a lakodalom napján nemes egyszerűséggel Erzsébetnek szegezte a kérdést:
Hol szerezted ezt a kalapot?
Nos, kalapnak sosem volt híján az uralkodócsalád, Erzsébet uralkodása alatt több ezer darabot viselt, amelyeket szigorú szabályok szerint készítettek a mesterek. Karimájuk nem takarhatja el Erzsébet elől a kilátást, hátsó része nem érintkezhet a kabát gallérjával, a legmagasabb pontja nem lehet akkora, hogy a királynőnek nehézkessé váljon kiszállnia a kocsiból.
Royal hat makernek, avagy a királyi család kalaposának lenni nagy dicsőség. Erzsébetet leghosszabban Philip Sommerville szolgálta ki kalappal, aki 25 éven keresztül gyártotta számára a szebbnél szebb darabokat.
Senki más nem hozta el a gyerekeit, csak II. Erzsébet királynő legkisebb fia, Eduárd herceg. A wessexi grófot elkísérte felesége, Sophia és Louise, valamint James. A négytagú család az első sorban foglalt helyet.
Míg a legtöbb hozzátartozó leszegett fejjel mered maga elé, addig Harry herceg teljes figyelmét a windsori esperesnek szenteli. Úgy tűnik, a sussexi herceg nem igazán tud magával mit kezdeni nagyapja búcsúztatóján. Amíg a kamera a hercegen időzött, Harry a fejét a többiekkel ellentétben többször is oldalra fordította, miközben az ujjait tördelte.
Fülöp herceg maga választotta ki a temetésén felhangzó dalokat. Az első, az Eternal Father különösen fontos volt számára, mivel ez a Királyi Haditengerészet himnusza is. Fülöp herceg 17 évesen lépett be a haditengerészethez, harcolt a második világháborúban, és haláláig nem szakította meg kapcsolatát a haderővel.
A szigorú neveltetésben részesült, katonai karriert befutó Fülöp herceg személyiségét nem örökölte elsőszülött fia, a kritikusok szerint Károly walesi herceg elkényeztetett. Az ausztrál ABC hírcsatorna cikke szerint a két férfi közötti különbséget tovább mélyítette a brit királyi család sajátos hierarchiája. Tizenhárom éves korától Károly a brit trón örökösévé lépett elő, miközben Fülöpnek az uralkodó II. Erzsébet férjeként és támaszaként hivatalosan alacsonyabb szerep jutott.
Ő romantikus alkat, míg én gyakorlatias természet vagyok. Ebből következően sok mindent másként látunk
– így jellemezte fiával ápolt viszonyát Fülöp herceg egy 1999-ben adott interjúban. Beszámolók szerint a bonyolult kapcsolat ellenére Károly édesapja mindent megtett annak érdekében, hogy méltó módon egyengesse a trónörökös sorsát. „Fülöp nagyon jól bánt a gyerekeivel” – mondta egyszer unokatestvére, Patricia Mountbatten grófnő. Hozzátette: különösen sokat törődött Károly neveltetésével, tudta ugyanis, hogy egy napon neki kell elfoglalnia a brit trónt.
Kínosabb helyzetbe nem is kerülhetne Harry, ugyanis nem elég, hogy a rokonaival, de még a canterburyi érsekkel is találkozni fog Fülöp herceg búcsúztatóján. És hogy ez miért akkora probléma? Nos, Justin Welby érsek volt az, aki megcáfolta Harry hercegnek azt a kijelentését, miszerint az érsek titokban, a világraszóló esküvő előtt pár nappal összeadta az ifjú párt.
Meghan Markle márciusban úgy fogalmazott:
három nappal az esküvőnk előtt már összeházasodtunk. Senki nem tudott róla.
Való igaz, hogy az érsek összeadta őket, csak éppen a brit törvény kimondja, hogy egy esküvő akkor „érvényes”, ha hivatalos helyen, tanúk jelenlétében történik. Ennyit a meghitt ceremóniáról.
Mielőtt elindult volna a gyászmenet Fülöp herceg koporsójával a Szent György-kápolna felé, II. Erzsébet egyedül búcsúzott a férjétől – írja a Mirror.
A királynő számára ez egy mély és személyes mozzanat – az utolsó pillanat, amikor magára maradhat élete szerelmével, aki 73 évig volt a házastársa.
David Conner, Windsor püspöke búcsúztatja Fülöp herceget, az egyházi vezető elmondta: „a királynőnk iránti rendíthetetlen hűsége, a nemzet és a Nemzetközösség szolgálata, a bátorsága, lelkesedése és hite inspirált mindannyiunkat.”
Kedvessége, humora és emberségessége gazdagította környezete életét
– tette hozzá Conner.
A 46 éves Chorrie Thompsont azzal vádolják, hogy megpróbált egy kapun át bejutni a királyi rezidencia hátsó részén található szolgálati udvarba. A férfi szándékairól sokat nem lehet tudni, az őrök elkapták még az előtt, hogy bejutott volna a palotába – írja a Metro.
A férfit csütörtökön le is tartóztatták fél 12 körül, mert védett helyen akart áthaladni, és azért is, mert volt nála egy kés.
A Westminsteri Törvényszéken a férfit szombaton állítják elő. Korábban egy másik férfi ellen azért emeltek vádat, mert állítólag baltával mászkált az utcán a palota közelében. A palota kapui elé a héten óriási tömeg özönlött, hogy leróják tiszteletüket a néhai Fülöp herceg előtt. Edinburgh hercegét ma helyezik örök nyugalomra.
Miután II. Erzsébet megérkezett a Szent György-kápolnához, a gyászmenetet megelőzve lépett az épületbe. A szertartás alatt egyedül ül, és a járványügyi előírásoknak megfelelően maszkot visel. Megtörten, lehajtott fejjel hallgatja az érseket.
Bár Harry és Vilmos valószínűleg félreteszik nézeteltéréseiket nagyapjuk temetése idejére, az már biztos, hogy nem csak spekuláció volt, hogy a gyászmenet alatt Anna hercegnő fia, Peter Phillips ékelődik be a testvérpár közé.
A menet minden tagja szomorúan kíséri Fülöpöt utolsó útjára, a két herceg azonban különösen bánatosnak és gondterheltnek tűnik.
Abban a Land Roverben szállítják a Szent György-kápolnához Fülöp herceget, amelyet korábban ő maga segített megtervezni. A II. Erzsébet a gyászmenetet követve, a királyi család hivatalos autójával, egy Bentley-vel érkezett a szertartás helyszínére.
A járványügyi intézkedéseknek megfelelően a Szent György-kápolnában a királynő egyedül, a többi családtagtól távol foglal helyet. A résztvevőknek a szigorú Covid-szabályok miatt tartaniuk kell a két méter távolságot – írja a Mirror.
Ahogy arra számítani lehetett, Károly, Anna, András és Eduárd sétáltak a koporsót szállító Land Rover mögött. Hol leszegett arccal, hol könnyes szemekkel néztek fel a koszorúra apjuk utolsó útján.
A sussexi hercegné egyik, magát megnevezni nem kívánó hozzátartozója az E! Newsnak elmondta, Meghan azt kívánja, bárcsak elrepülhetett volna Angliába, hogy a férjét támogassa szeretett nagyapja temetésén. Mivel a hercegné nyár elején szül, így az orvosok nem javasolták neki a megterhelő repülőutat.
Minden nézeteltérést félretett volna Harry érdekében
– mondta el a bennfentes. Ennek ellenére kiderült, talán jobb is, hogy Meghan nem lesz ott a temetésen: a hercegi pár és az uralkodócsalád között még mindig nem túl rózsás a kapcsolat.
Harry is azt szerette volna, ha a felesége elkíséri őt, de közben félti is a terhessége utolsó szakaszában járó Meghant. Harry ezért csak egy hetet tervez Angliában tölteni. A herceg naponta többször is FaceTime-on hívja az Amerikában maradt családját, és lelki támaszt nyújt az ideiglenesen magára maradt feleségének.
Meghan Markle kaliforniai otthonából fogja végignézni a világszerte közvetített temetést. Úgy tudni, a hercegné és Harry egy kézzel írt emlékkártyát, valamint egy koszorút is kiválasztott, így egymástól távol, mégis közösen emlékeznek meg Fülöpről.
A koszorút Willow Crossley kötötte. Crossley tervezte és készítette el a dekorációt Harry és Meghan esküvőjére, valamint Archie keresztelőjére is.
II. Erzsébet most először mutatkozik a nyilvánosság előtt, mióta bejelentette férje halálát. Miután a királynő elhagyta a Westminster-palotát, a katonai zenészek eljátszották a brit himnuszt.
Katonai sortűzzel fogadták a Szent György-kápolnánál Fülöp herceg koporsóját. Ezt követően a királyi család tagjai fekete maszkban léptek az épületbe, ahol folytatódik a gyászszertartás.
Amikor Fülöp herceg koporsója elhagyta a Windsor-kastélyt, látható volt egy kétlovas fogat is, amelyet a herceg 91 éves korától használt. Természetesen maga tervezte ezt is, és utolsó útjához elővezették két kedvenc fell póniját, Balmoral Nevist és Notlaw Stormot is.
Elindult a menet, a család tagjai a Land Rovert követve sétálnak Fülöp koporsója mögött. Ahogy azt előre meg lehetett jósolni, a testvérpár nem egymás mellett halad.
Windsorban a kastély környékén a biztonsági alakulatok tagjai szavatolják a szertartáson részt vevők biztonságát.
A koronavírus-járvány megfékezését célzó intézkedések jegyében a brit hatóságok mindenkit kérnek, hogy maradjon távol a temetéstől. A Buckingham-palota szerint a szertartásra hivatalosan csak 30 embert hívtak meg.
Noha a temetéseken a protokoll szerint egyenruhában jelennek meg a brit királyi család tagjai, most az egyszerűbb öltözeté volt a főszerep. A protokolltól a család Margit hercegnő és Lady Di esetében tért el, utóbbi búcsúztatásán azért, mert Diana hercegnő akkor már nem számított hivatalosan a család tagjának.
A 24 évvel ezelőtti temetés sokak agyába égett bele, szívszorító látvány volt a két herceg hosszú sétája a koporsó mögött. Erről Vilmos azt nyilatkozta:
Ez volt a legnehezebb dolog, amit valaha életemben tettem.
Fülöp herceg édesanyja, Aliz 1949-ben alapított egy ápolórendet görög ortodox apácáknak Tinosz szigetén. Az intézményt imádott nagynénje emlékére is alapította, akit még 1909-ben gyilkoltak meg.
Bár szívét-lelkét belerakta ebbe a munkába, gyümölcsét csak kicsit élvezhette, ugyanis gyakran szólította őt a kötelesség a tengerentúlra. Többször is járt Amerikában adománygyűjtés miatt, hogy egyben tudja tartani a rendet. Édesanyja értetlenül állt a munkássága előtt:
mit mondanál egy apácának, aki egész nap cigarettázik és kanasztázik?
Végül a rend pénzügyi okok miatt kénytelen volt bezárni.
Fülöp herceg koporsóját saját királyi zászlajával borították le, amelynek elemei görög és dán ősei mellett Edinburgh várát és a Mountbatten-családot is megidézték. A koporsóra helyezték 2011-ben kapott főadmirálisi tiszti sapkáját és a hivatalos eseményeken viselt kardját is. Ez látható a BBC adásában élő egyenesben, ahogyan az is, hogy akoporsót felhelyezték a Fülöp-tervezte autóra.
Miután a királyi család április 9-én bejelentette, hogy elhunyt Fülöp herceg, a lakosság gyertyákkal és virágokkal indult megemlékezni a Buckingham-palota elé. A királynőnek most nem lehet könnyű, hiszen nemcsak a boldog, hanem a fájdalmas pillanataik is a nyilvánosság előtt zajlanak, és azt is meg kell értenie, hogy Fülöp távozása az emberek számára is megrázó.
Biztos, hogy Erzsébet miatt is sokan aggódnak, hiszen a királynő 73 év házasság után élete szerelmét és legnagyobb támaszát veszítette el. Az egész ország átérzi a fájdalmát, sokan szeretnék valahogy jelezni felé, hogy mellette vannak. A fenti képen egy kézzel írott, szívekkel ellátott üzenet látható, amit feltehetőleg egy gyermek hagyott a palota előtt Erzsébetnek címezve.
Vilmos és Harry herceg között két éve rossz a viszony, egy éve pedig szóba sem állnak egymással. A jeget végül egy telefonbeszélgetés törte meg nagyapjuk halála után, amikor megbeszélték, hogy a legfontosabb most az, hogy támogassák II. Erzsébetet, és méltóképp megemlékezzenek Fülöp hercegről.
Mindez részben Katalin hercegnének is köszönhető, ő ugyanis nagy erőkkel igyekezett meggyőzni Vilmost, hogy a testvérével tegyék félre nézeteltéréseiket. Abban is bízik, hogy a hercegek nemcsak erre az időszakra békülnek meg egymással, de hosszú távon is dolgozni fognak kettejük kapcsolatán.
Katalin is közel áll a testvéreihez, Pippához és Jameshez, és látta azt a különleges kapcsolatot is, amely Vilmos és Harry közt volt a konfliktus előtt
– árulta el egy bennfentes.
Az uniformis önmagában öltöztet, de erről a család minden tagjának le kell mondania. Harry most már hivatalosan, a tisztségeit hátrahagyva, nem viselhetne egyenruhát, ezért az a döntés született, hogy kínos lenne, ha az ő öltözete elütne a többiekétől, a férfiak így öltönyben jelennek meg a szertartáson. A királynő döntése unokáját, Harryt és fiát, Andrást védi, akiknek a botrányai miatt sem lenne jó ötlet felölteni a díszegyenruhát.
Harry esetén a dolog pikantériáját az adja, hogy a királyi családból a leghosszabban ő szolgált a hadseregben. A herceg 2004-ben kezdte meg képzését a Sandhurst Katonai Akadémián, és csak 2015-ben hagyta el a hadsereg kötelékét.
A fenti, meglehetősen szórakoztató képen Erzsébet királynő találkozása látható Harryvel a Sandhurst Katonai Akadémián 2006. április 12-én.
Fülöp herceg kívánsága szerint egy olyan speciális Land Roverben szállítják utolsó útjára, amelynek tervezésében ő is részt vett. A herceg 2003-ban kezdett bele az átalakításba, és az egyedi, zöld színű Custom Defender 130 Gun Bus 2016-ban érkezett meg a Sandringham birtokra. Abban az évben, amikor csaknem hetven év után leállították a típus gyártását. A brit hadsereg által is használt Defender Fülöp herceg által birtokolt változatának extrahosszú tengelytávolsága és megerősített váza van, belseje pedig bőr- és tölgyfa borítást kapott.
Az autó hátsó részét most úgy alakították át, hogy rá lehessen helyezni a koporsót, amikor a herceg hamvait a Szent György-kápolnába kísérik.
Az, hogy ki miben vesz részt a temetésen, egyelőre talány, Lakatos Márk stylist szerint Erzsébet a tőle megszokott gyászruhát fogja fölvenni, amit édesanyja, illetve testvére temetésén is viselt. Ez középhosszú fekete szoknyát jelent fekete harisnyával, középhosszú fekete kabáttal, fekete kalappal.
Kérdés, hogy a fiatalabb hölgyek követik-e ebben a királynőt, Katalin vélhetően tartani fogja az Erzsébethez hasonló, hosszabb szoknyaviseletet, és ami biztos, mindenki fekete maszkban fog megjelenni az eseményen.
Akár egy mém is lehetne ez a családi fotó 1988 júniusából. A királyi család éppen ünnepel a Buckingham-palotában – vagy inkább ünnepelnének, Vilmos hercegnek azonban ehhez nincs sok kedve. Amíg a felnőttek eggyé váltak a nemzeti szellemmel, ő apró tenyerébe temetkezve várta a felhajtás végét.
Az udvari ünnepek megtrollkodásában egyébként Vilmos és Katalin gyerekeinek is nagy gyakorlata van. Ők ketten is szívesen grimaszoltak a kamerába egy-egy ceremónia alatt, amikor éppen mehetnékjük volt. Alább látható például György herceg, akinek szerinte jobb dolga is lett volna 2019 nyarán, mint hogy a King's Cup Regatta díjátadóján mosolyogjon a fotósoknak.