Tavaly év végén fedezték fel először Indiában a koronavírus delta-variánsát, amit B.1.617.2 törzsként tartanak számon. A vírusváltozat 50-60 százalékkal fertőzőbb, mint az angol mutánsként ismert alfa-variáns − ismerteti a Guardian, amely összeállításban foglalja össze a legfontosabb tudnivalókat.
A vírusváltozat először áprilisban jelent meg Angliában, ahol gyorsan dominánssá vált. Múlt héten az esetek 94 százalékát már ennek a variánsnak tulajdonították. A delta-mutáns jelen van több európai országban is, leginkább Németországban, Oroszországban, Ausztráliában és Izraelben terjed.
A szakértők szerint több új vírusváltozatra is lehet számítani a jövőben.
Két meztelenül napozó férfi volt a között a negyvennégy ember között, akiket a korlátozások megszegése miatt megbírságoltak az ausztráliai Új-Dél-Walesben – közölte a helyi rendőrség.
A két férfi szombaton kérte a rendőrség segítségét, ugyanis eltévedtek egy erdőben. Úgy kerültek oda, hogy megkergette őket egy szarvas, mikor kihalt partszakaszon napoztak az Otfordi Nemzeti Parkban, mintegy hatvan kilométerre Sydney-től.
Mikor megtalálták őket, az egyikük egy hátizsákot leszámítva teljesen meztelen volt, a másikuk pedig a rendőrség leírása szerint „részlegesen öltözött volt” – írja a Financial Times.
Ezer ausztrál dollárra (223 ezer forintra) bírságolták őket, ugyanis a jelenlegi szabályok szerint Sydney-ből nem lehet a régión kívülre utazni.
Mától nem kötelező a maszkviselés Olaszország „alacsony kockázatú”, a térképpel fehér színnel jelölt területein − írja a Guardian. Az országban húsz régiót sorolnak ebbe a kategóriába.
Olaszországban a járvány kezdete óta 4 258 069 esetben azonosították a koronavírust. A betegség szövődményeibe 127 472-en haltak meg.
Az elmúlt napon 285 koronavírusos megbetegedést azonosítottak Ukrajnában, a halálos áldozatok száma kilenc − derült ki a Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács hétfői adataiból. Az országban már napok óta ezer alatt van a fertőzöttek száma, ami napról napra csökken.
A legtöbb megbetegedést továbbra is a fővárosban, Kijevben azonosítják. Donyeck megyében nem volt fertőzött, Kárpátalján és Harkiv megyében pedig csak egy fertőzöttről számoltak be az elmúlt 24 órában.
Tajvan kormánya szombaton szigorította az országba való belépés szabályait az először Indiában azonosított delta-variáns miatt.
A „magas kockázatú” országokból érkezőknek tizennégy napig karanténba kell vonulniuk, és negatív PCR-tesztet kell produkálniuk.
Ebbe a kategóriába a következő országok tartoznak:
A hétvégén elkezdték a 12–15 éves gyermekek koronavírus elleni oltását Nagyszombat megyében – írja a Paraméter. A hétvégére kétezer gyerek volt regisztrálva, Pfizer–BioNTech-vakcinával oltották őket.
Szombaton (június 26.) a szakolcai és a dunaszerdahelyi központban oltottunk be körülbelül 800 gyermeket, Nagyszombatban pedig további 1500-at vasárnap
– tájékoztatta a TASR-t Jozef Viskupič, Nagyszombat megye elnöke.
Nagyra értékelem, hogy az oltást a hétvégére tették, hogy a gyerekek együtt jöhettek el a szüleikkel, többen voltak együtt, és tudták egymást biztatni. Az oltott gyermekek ugyanolyan előnyökben részesülnek, mint a felnőttek. Ha egy bizonyos eseményre való belépés feltétele a negatív teszt, akkor természetesen ebben a korosztályban is vonatkozik a kivétel az oltottakra
– tette hozzá Elena Prokopová, a szlovák Egészségügyi Minisztérium gyermekekért és serdülőkért felelős osztályának szakértője.
Ötvenkét államból a 38. helyen áll Románia a járványkezelés havonta frissített globális ranglistáján, és olyan államok előzték meg, mint például Nigéria, Chile vagy Malajzia. Az európai országok közül csak Lengyelország teljesített még ennél is gyengébben, és a 39. helyre csúszott vissza a listán.
A különböző járványmutatók (lakosságarányos fertőzés, halálozási ráta, pozitivitási ráta, a beoltottak aránya) alapján számítják ki az országok ellenálló képességét. Bár az utóbbi hetekben kifejezetten kedvezően alakultak a számok, ez nem javított Románia besorolásán, hiszen az oltási kampány lendülete is alábbhagyott, és a halálozási ráta sem mutat csökkenést. Mint ismeretes, hiba csúszott a halottak nyilvántartásába, így a második járványhullám haláleseteit még csak most foglalják bele a statisztikákba.
A járványkezelésben sorrend szerint Új-Zéland, Szingapúr, Ausztrália és Izrael jeleskedett a leginkább, a lista sereghajtója India, Brazília, Kolumbia és Argentína – írja a kolozsvári Főtér.
Kedves vásárlóink! Beláthatatlan ideig zárva tartunk, mert Scott Morrison egy haszontalan f¤szfej, aki csak annyi oltást rendelt 18 hónap alatt, ami csak a lakosság négy százalékának elegendő − olvasható az egyik üzlet kirakatában Sydney külvárosában.
James Powditch művész üzletében a jelzés azután került a kirakatba, hogy a várost két hétre teljesen lezárták a koronavírus delta-változatának gyors terjedése miatt − írja a CNN. Ausztráliában nem tudtak elegendő oltóanyagot biztosítani ahhoz, hogy kialakítsák a megfelelő védettséget a járvánnyal szemben.
Az ország ezelőtt több mint egy évig tartott lezárva, megszüntetve minden be- és kiutazást, azóta időszakonként enyhítik, majd szigorítják az intézkedéseket. Sydney-ben a teljes lezárást figyelembe sem véve rengetegen mentek ki a partra, hogy ott pihenjenek.
Ausztráliában a járvány kezdete óta mindössze 910 halálesetet jelentettek, a betegséggel 30 526-an fertőződtek meg. Az oltások hiánya miatt azonban csak a lakosság négy százalékát oltották be. A CNN beszámolója szerint az ország India és Indonézia szintjén áll az oltási kampánnyal.
Az ausztrál vezetés úgy tervezi, hogy teljesen akkor nyitja meg a határait, ha elérik a 80 százalékos átoltottságot. Scott Morrison kormányfő szerint ez legkorábban csak 2022 közepén lehetséges.
Az elmúlt héten Indiában átlagosan 6,4 millió embert oltottak be naponta, ami közel duplája az egy héttel ezelőtti adatoknak – írja a Financial Times.
Azóta gyorsult fel az oltás, mióta a kormány ingyenessé tette a vakcinát minden tizennyolc éven felettinek. Korábban csupán negyvenöt év felett volt ingyenes az oltás, a fiatalabbak csak magánkórházakban kaphatták meg a vakcinát.
Tavaly év végén fedezték fel először Indiában a koronavírus delta-variánsát, amit B.1.617.2 törzsként tartanak számon. A vírusváltozat 50-60 százalékkal fertőzőbb, mint az angol mutánsként ismert alfa-variáns − ismerteti a Guardian, amely összeállításban foglalja össze a legfontosabb tudnivalókat.
A vírusváltozat először áprilisban jelent meg Angliában, ahol gyorsan dominánssá vált. Múlt héten az esetek 94 százalékát már ennek a variánsnak tulajdonították. A delta-mutáns jelen van több európai országban is, leginkább Németországban, Oroszországban, Ausztráliában és Izraelben terjed.
A szakértők szerint több új vírusváltozatra is lehet számítani a jövőben.
A rendkívül gyorsan terjedő delta- (indiai) variáns miatt Moszkvában az összes orosz város közül messze a legmagasabb a halálozások száma – írja a Guardian.
Vasárnap a városban 144 halálesetet regisztráltak, Szergej Szobjanyin polgármester szerint az egyetlen megoldás a „gyors és széles körű” vakcináció.
A legújabb adatok szerint az először Indiában azonosított delta-variáns már a harmadik legelterjedtebb Kaliforniában – írja a Los Angeles Times. Ez a mutáció adta júniusban az esetek 14,5 százalékát, ami jelentős emelkedést mutat a májusi 4,7 százalékhoz képest.
A szakértők szerint a delta-változat nagyobb eséllyel okoz megbetegedést azok között, akik nincsenek beoltva, ugyanis fertőzőképessége mintegy duplája az eredetileg azonosított vírustörzsnek. Az oltottak a jelenlegi adatok szerint megfelelően védettek ezzel a variánssal szemben is.
Pakisztán már a koronavírus negyedik hullámára készül – írta a Financial Times.
Assad Umar, az ország koronavírussal foglalkozó munkacsoportjának vezetője mesterséges intelligencián alapuló modellekre hivatkozik.
A szigorú védelmi intézkedések és az oltási program felgyorsítása nélkül júliusban elérhet bennünket a negyedik hullám
– írta a Twitteren Assad Umar.
A horvát labdarúgó-válogatott egyik legnagyobb sztárja, Ivan Perišić pozitív koronavírustesztet produkált, így egészen biztosan kihagyja a horvátok Spanyolország elleni mai mérkőzését az Európa-bajnokság nyolcaddöntőjében, Koppenhágában.
A focista apja, Ante Perišić azt nyilatkozta, hogy a fia nem vette fel a védőoltást:
Ha valaha sajnáltam, hogy Ivan nem játszik, az most van. Remek formában van. Úgy érzem, hogy a spanyolok ellen is remekül játszott volna.
Tomislav Pacak, a Horvát Labdarúgó-szövetség szóvivője az alábbi közleményt adta ki az ügyről:
Ivan Perišićnek enyhék a tünetei. A hátában érez fájdalmat. Azt nem lehet megállapítani, hogy hol fertőződhetett meg. Tárgytalan arról találgatni, hogy Glasgow-ban [ahol a horvátok a skótok ellen játszottak – a szerk.] vagy Rovinjban [ahol a horvát csapat az Eb előtt edzőtáborozott – a szerk.] kaphatta-e el a vírust. A lényeg, hogy a vonatkozó egészségügyi szabályokat betartva vetünk gátat a fertőzés további terjedésének
– írja a 24sata.hr.
A világon 181 043 626 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma 3 922 071 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem közép-európai idő szerint hétfő reggeli adatai szerint.
Egy nappal korábban 180 729 950 fertőzöttet tartottak nyilván, a halálos áldozatok száma 3 915 828 volt.
A fertőzés 192 országban és régióban van jelen. Szakértők szerint a diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott a tesztek száma, és a nyilvántartás kritériumai is különböznek.
A hivatalos adatok szerint a SARS-CoV-2 vírus okozta Covid–19 nevű betegségnek
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2020. március 11-én nyilvánította világjárványnak a koronavírust, amely Vuhan kínai nagyvárosból terjedt el.
Újabb jelentős korlátozásokat vezetnek be Dél-Afrikában, ahol jelenleg a vírus harmadik hulláma pusztít – írja a Los Angeles Times.
Az országban több mint huszonötezer új fertőzöttet regisztráltak vasárnap, 122 haláleset történt. Az összes áldozat száma közelíti a hatvanezret.
Hétfőtől tilos a gyülekezés, mind kültéren, mind pedig beltérben. A temetéseken legfeljebb ötven ember vehet részt, a nem létfontosságú szolgáltatások pedig este nyolcig lehetnek nyitva.
Az éttermek kizárólag elvitelre szolgálhatnak ki, az alkoholárusítás pedig teljesen tilos. Péntektől az iskolák zárva tartanak.
A korlátozások előreláthatóan tizennégy napig állnak fenn, utána felülvizsgálják őket.
A koronavírus-járvány miatt idén is főként virtuálisan rendezték meg vasárnap New Yorkban a meleg büszkeség ünnepét – számolt be az MTI. Bár a járványügyi korlátozásokat azóta már feloldották, a fő New York-i felvonulás tervezésekor ezt még nem lehetett tudni. Így a demonstrációnak külön tévéadást rendeztek. Sok résztvevő gyorsan alkalmazkodott a szabadsághoz, és délután személyesen is jelen volt a manhattani Greenich Village-ben megtartott utcabálon és vásáron, a PrideFesten.
A Reclaim Pride Coalition nevű LMBTQI-ernyőszervezet megtartotta immár harmadik felvonulását, a Queer Liberation Marchot, a Bryant Parktól elindulva a Stonewall National Monumentig, majd a Washington Square Parkba.
A New York-i melegfelvonulások 1970-ben kezdődtek az előző évi stonewalli felkelés emlékére, amelyet az váltott ki, hogy a rendőrség rajtaütött egy manhattani melegbáron. A Stonewall Inn nevű bár ma is létezik.
Jó reggelt!
Indul az Index napi hírösszefoglalója a koronavírus-világjárvány történéseivel, a legfontosabb tudnivalókkal.