Mintegy 45 százalékát oltották be eddig Románia felnőtt lakosságának a koronavírus elleni vakcina legalább egy adagjával, ezt az országos oltáskampányt koordináló bizottság elnöke közölte – írja az Új Magyar Szó.
Az oltási kampány kezdetétől több mint 13 millió dózis vakcinát adtak be Romániában, és több mint 7,2 millió személyt immunizáltak, ez az ország felnőtt lakosságának mintegy 45 százalékát jelenti, illetve a 12 év fölötti lakosság több mint 42 százalékát – számolt be Valeriu Gheorghiţă a Bukarestben szervezett tájékoztató maraton keretében tartott sajtótájékoztatón.
A katonaorvos arra is emlékeztetett, hogy Romániában hétfőtől kezdődően azok a személyek is kérhetik az emlékeztető oltást, akiket a Johnson & Johnson vakcinájával oltottak be, és az immunizálás óta eltelt legalább hat hónap.
Ukrajnában elengednék a büntetést azok számára, akik hamis oltási igazolvánnyal rendelkeznek – írja a Kárpáti Igaz Szó. Közülük többen is súlyos állapotban kerültek kórházba.
A helyi sajtónak Viktor Ljasko egészségügyi miniszter azt mondta, hogy a helyzet miatt az országban áttekintik annak a lehetőségét, hogy „Covid-amnesztiát” vezessenek be azok számára, akik hamis oltási papírokat szereztek, viszont most valóban be szeretnék oltatni magukat koronavírus ellen.
A miniszter hozzátette: általában ha valaki nehezen viseli a fertőzést, beismeri, hogy hamis oltási igazolása van.
Ma is jelentkezik az Index hírösszefoglalója, melyben beszámolunk a koronavírus-világjárvány történéseiről és ismertetjük a legfontosabb tudnivalókat.
Dunaszerdahelyen nem ment olajozottan a harmadik oltások beadása november 6-án, mert már reggel 9 óra előtt több száz ember gyűlt össze a város Vidékfejlesztési Szakközépiskola épülete előtt, akik közül sokan megunták a várakozást és hazamentek – olvasható az Új Szó oldalán.
Feltorlódtak az emberek az oltópontnál, a közelben esélytelen volt parkolóhelyet találni, a tömeg nagy része nyugdíjasokból állt, akiket reggel 8-ra hívtak az intézményhez. Az emberek egyre türelmetlenebbé váltak, mert jó ideig nem mozdult a sor, néhányan a sokadalmat meglátva azonnal hazamentek. Később reggel 9 óra után hangosbeszélőn bemondták, hogy a Modernára várókkal kezdik meg az oltást, ezek pedig a fiatalok, így az időseknek ez további hosszú órákat jelentett.
A helyszínre a mentőket is riasztották, egy idős férfi rosszul lett a több mint egy órás stresszes várakozás után.
(via Új Szó)
Meggyanúsították azokat az embereket, akik Szlovákiában, a pöstyéni Lidlben balhéztak a minap. Mint megírtuk, az áruházban nem akarták kiszolgálni a maszkot nem viselő embereket. Ők viszont nem voltak hajlandóak elhagyni az üzletet, és azt is megakadályozták, hogy a többi vevőt kiszolgálják a pénztáraknál. A helyszínre a rendőrök is kiérkeztek, a demonstrálók azonban velük sem működtek együtt, és az ügy dulakodásig fajult.
A balhézókat – három férfit – huliganizmus és hivatalos személy elleni támadás miatt gyanúsították meg. Még nem dőlt el, hogy büntetőeljárás vagy úgynevezett „szupergyors eljárás” keretében döntenek-e az ügyben. A 31, 32 és 40 éves, Nyitrai kerületből származó férfiakat
akár öt évig terjedő szabadságvesztéssel is sújthatják.
Jaroslav Naď szlovák honvédelmi miniszter mindeközben azt mondta, hogy a rendőrök helyesen cselekedtek, sőt akár ennél keményebben is eljárhattak volna.
(Via bumm.sk)
Az új német kormány nem fogja visszavezetni a járványügyi korlátozásokat az országban – ezt ígérte az alakuló kormánykoalícióban részt vevő párt, a Szabad Demokraták (FDP) elnöke.
Christian Lindner azt mondta: ha a szociáldemokraták, a zöldek és az FDP koalíciót hoznak létre, és többséget kapnak a parlamentben, akkor egyelőre nem vezetnének be lezárásokat és kijárási korlátozásokat.
Németországban jelenleg gyors ütemben nő a fertőzöttek száma. Tagállami szinten egyébként Szászországban már bevezették a korlátozásokat, ott szinte mindenhonnan kitiltották az oltatlanokat.
(Via The Guardian)
Eduard Heger szlovák miniszterelnök a Facebookon számolt be egy Covid-osztályon tett látogatásáról.
Láttam a gépeken fekvő, magatehetetlen embereket, olyan betegeket, akik a személyzet segítségére szorulnak, és nem tudják, milyen következményekkel kell számolniuk. Azt is láttam, hogy az egészségügyi dolgozók az igazi hősök
– írta a szlovák miniszterelnök.
Eduard Heger hozzátette: az, amit látott, „első kézből emlékeztette arra”, hogy miért fontosak a járványellenes intézkedések, úgymint a maszkviselés és a távolságtartás.
Ebben az egész körforgásban nem téveszthetjük szem elől a lényeget, vagyis azt, hogy a Covid–19 vírus komoly veszélyt jelent az egészségünkre és az életünkre
– szögezte le. Szlovákiában egyébként az utóbbi napokban nőtt a kórházban kezeltek száma, már 2051 személyt ápolnak koronavírussal az intézményekben.
(Via Új Szó)
Újabb szigorítások léptek életbe Ukrajnába, ezúttal a szállodákra, üdülőhelyekre terjesztették ki megszorításokat – olvasható a KárpátHír oldalán.
A járványügyi intézkedéseket tovább fokozta a vörös zónában lévő ivano-frankivszki megyei technogén és ökológiai biztonsági, valamint vészhelyzetek bizottsága.
A legújabb határozat szabályozza a „nyaralókat”, akik mostantól csak és kizárólag védettségi igazolvánnyal léphetnek be üdülő vagy rekreációs komplexumokba, ahol fel kell mutatniuk az okmányt. Az oltottak mellett jogosultak belépésre a negatív teszttel rendelkezők, illetve akik igazolni tudják, hogy átestek a koronavírus-fertőzésen.
Az üdülőhelyeknek kell a felsorolt dokumentumok meglétét ellenőrizniük, ezek hiányában nem fogadhatják a szállóvendéget. Az új szabályozásra a szállodáknak is fel kell hívni a vendégeik figyelmét a honlapjukon.
Hollandiában 12 024 új fertőzöttet regisztráltak az utóbbi 24 órában, amivel az adatok megközelítették a helyi negatív rekordot (tavaly december 20-án 12977 fertőzöttről számoltak be).
A legtöbb fertőzöttet Amszterdamban (402), Rotterdamban (329) és Hágában (273) regisztrálták. Hét napos átlagos nézve már sorozatban 34 napja nő a fertőzöttek száma az országban.
Kórházban 1399 embert kezelnek koronavírussal, amire május vége óta nem volt példa. Közülük 288-an szorulnak intenzív kezelésre.
(Via NL Times)
Mint megírtuk, szlovák szakértők nemrég azt kérték a kormánytól, hogy a koronavírus gyors terjedése miatt vezessenek be újabb korlátozásokat. Többek közt azt is kérték, hogy az iskolákat zárják be egy időre.
Branislav Gröhling oktatási miniszter most reagált erre, és azt mondta: az iskolák ideiglenes bezárásával nem javulna a járványhelyzet.
Értem a motivációt, de ott avatkozunk közbe, ahol nincs rá szükség. Diákokkal foglalkozunk felnőttek helyett. A felnőttek, idősek és magas kockázatú betegek – 80 százalékban oltatlanok – kerülnek kórházakba és lélegeztetőgépre
– mondta a miniszter a javaslatra. Hozzátette: egy hét alatt – amíg az iskolákat bezárnák – egy járásban sem javulhatna a helyzet.
Ha egy bordó vagy fekete járásban a regionális közegészségügyi hivatal egy hétre bezárja az iskolákat, akkor valójában ez fél évet jelent
– mondta, utalva arra, hogy szerinte csak ennyi idő alatt javulhatna a helyzet.
Branislav Gröhling emellett azzal érvelt: azt sem tartja igazságosnak, ha az iskolák bezárásával a diákokat büntetnék meg amiatt, hogy a felnőtték nem éltek az oltás adta lehetőséggel. A tárcavezető azt is ismertette, hogy jelenleg a szlovákiai tanulók 92 százaléka személyesen vesz részt az oktatáson,
és eddig csak a diákok 0,9 százalékánál mutatták ki a fertőzést.
(via Paraméter)
Tizenegyen meghaltak szombaton az indiai Mahárástra államban, Ahmednagarban, ahol kigyulladt egy kórház Covid-osztálya.
Az osztályon a tűz idején 17 beteget kezeltek. A túlélők állapota stabil
– közölte a rendőrség.
A hatóságok azt még vizsgálják, hogy mi okozhatta a tüzet. Idén tavasszal, az indiai harmadik koronavírus-hullám idején – amikor az egészségügyi túlterhelődött – több hasonló eset is előfordult. Legtöbbször az épületek karbantartásának elmulasztása, valamint a megfelelő tűzoltó eszközök hiánya okozza a tragédiákat.
(Via The Guardian)
Új-Zélandon 206 új esetet jelentettek be szombaton.
EZ AZ ELSŐ ALKALOM, AMIKOR KÉTSZÁZNÁL TÖBB FERTŐZÖTTET JELENTETTEK BE A SZIGETORSZÁGBAN.
A fertőzöttek közül 200-at a sziget legnagyobb városában, Aucklandben regisztráltak, ahol a delta-variáns kezdett el terjedni az utóbbi hónapokban. A helyi egészségügyi minisztérium a szombati adatokkal kapcsolatban azt mondta: ez is emlékeztetheti az embereket az oltás fontosságára.
A városban egyébként már három hónapja járványügyi korlátozások vannak érvényben, ezeket azonban pont hétfőn oldják fel – hacsak addig nem dönt másképp a kormányzat. Jacinda Ardern miniszterelnök korábban úgy fogalmazott: azt szeretné, ha karácsonykor az aucklandiek is elutazhatnának a sziget más részein élő rokonaikhoz.
(Via The Guardian)
Két hiéna is elkapta a koronavírust a denveri állatkertben. Korábban a hiénák közt még nem jelent meg a fertőzés, így ezek az első megerősített esetek.
Az állatok mellett tizenegy oroszlánt és két tigrist is pozitívra teszteltek a gondozók.A feltételezések szerint először az oroszlánok kapták el a fertőzést, a vírus róluk terjedhetett át a többi állatra.
A szakértők arra számítanak, hogy az hiénák felgyógyulnak a betegségből.
A hiénák híresen szívós, ellenálló állatok, amelyek más betegségekkel – mint például a lépfene, a veszettség és a szopornyica – szemben is jól védekeznek. A két hiéna egyelőre egészséges, várhatóan teljesen fel fognak épülni
– írta közleményében az állatkert. Az állatoknál – a 22 éves Ngozinál és a 23 éves Kibónál – eddig csak enyhe letargiát, náthát és köhögést észleltek a gondozók. A többi állat közül néhányan már fel is épültek, a többi szintén jó úton van a gyógyulás felé.
Állatorvosi szakértők rendszeresen azt kérik, hogy a koronavírus-fertőzött emberek az állatok, háziállatok közelébe se menjenek, mert akár nekik is átadhatják a fertőzést. Nemrég egy tanulmány azt is kimutatta, hogy a házi kedvencek is szívizomgyulladást kaphatnak a fertőzés következtében.
(Via The Guardian)
Jó ideig blokkolt egy menetrend szerinti járatot egy idős asszony a szlovákiai Trencsénben, mert maszk nélkül akart felszállni a járműre, ám a sofőr ezt nem engedte neki, végül a rendőröknek kellett intézkedniük – olvasható az Új Szó oldalán.
Az Index beszámolt róla, hogy a Magyarországgal szomszédos országban eddig bevásárlóközpontok működését zavarták meg maszkviselés ellen tiltakozók, ám ezúttal a tömegközlekedésben is sikerült egy nőnek gondokat okoznia.
Az SAD Trencsén közlekedési vállalat egyik buszára akart felszállni egy idős hölgy, aki korábban már többször megszegte a járványellenes intézkedéseket a cég járművein.
Mivel a sofőr nem engedhette meg, hogy egy ilyen utas felszálljon a buszra, megkérte, hogy tartsa be a szabályokat, vagy szálljon le. A hölgy azonban jelenetet rendezett. Túszokat csinált egy teli busz utasaiból, ahol sok gyerek is volt
– mondta Ivana Strelcova, a közlekedési vállalat szóvivője.
Súlyosbodni látszik a járványhelyzet Szerbiában, ahol a fertőzöttek között folyamatosan növekszik a fiatalok és a gyermekek száma. Ezt igyekszik megállítani a szerb válságstáb, ezért újabb szigorításokat vezetnek be november 8-tól – derül ki a Pannon RTV cikkéből.
A legfrissebb adatok szerint 65 ember halt bele a koronavírus-fertőzés szövődményeibe az elmúlt 24 órában Szerbiában, ahol az új fertőzöttek száma 4804, kórházban pedig 6700 beteget kezelnek, közülük 272-en kényszerülnek lélegeztetőgépre.
Hétfőtől az eddigi 22 óra helyett már 20 óra után kérik az oltási igazolványokat a vendéglátóhelyeken, és a korlátozás ezúttal a játéktermekre is vonatkozik. Milanko Sekler szerb virológus szerint azonban ez kevés.
Én a 22 órával is elégedetlen voltam, és most a 20 órával is. Nem értek egyet az ilyenfajta, kiskanállal adagolt szigorításokkal, nem értem a lényegüket. Úgy gondolom, hogy a nap 24 órájára kellett volna bevezetni
– fogalmazott a szakértő.
Eközben a járványügyi szakorvosok már a delta-plusz variáns szerbiai megjelenésétől tartanak, amit már a szomszédos Horvátországban, illetve Szlovákiában is izoláltak.
A legfrissebb romániai járványadatok szerint 8057 új megbetegedést regisztráltak több mint 55 ezer teszt feldolgozása után, ami visszaesés az eddigi adatokhoz képest – számolt be róla a Krónika online a Stratégiai Kommunikációs Csoport (GCS) adatai alapján.
Az elmúlt 24 órában 395 áldozata volt a járványnak a Magyarországgal szomszédos országban, ezek közül 362-en nem voltak beoltva, illetve 362 személynek volt valamilyen alapbetegsége is.
Az egészségügyi intézmények eddigi sokszoros túlterheltsége enyhült, hiszen már van szabad hely, ugyanakkor ez mindössze öt szabad ágyat jelent; ezek közül egy Botosani megyében, három Brassó megyében, egy pedig Braila megyében van.
(via Krónika online)
Kötelezővé tették a gyerekek koronavírus elleni oltását Costa Ricában – jelentette be a helyi egészségügyi minisztérium. A BBC szerint a szaktárca idén márciusban vette fel a koronavírus elleni védőoltást a lakosság számára kötelező védőoltások közé, most pedig a gyermekekre is kiterjesztette ezt a rendelkezést.
A szabályozás az öt és 11 év közötti korosztály számára lett kötelező, őket a Pfizer és a BioNTech vállalatok oltóanyagával immunizálják majd. A gyerekek oltását 2022 márciusában kezdik meg.
A 98 éves David Saunders holttestét egy oregoni szállodában boncolták fel, amit 500 dolláros (150 ezer forintos) belépőjegy ellenében bárki megnézhetett – írja a New York Times.
Miután meghalt koronavírusban, a feleség ajánlotta fel a holttestet tudományos célokra. Elsőként a Louisianai Állami Egyetemnek akarta a tetemet felajánlani, de ők nem fogadták el, mert a férfi fertőző betegségben halt meg. Ezután egy temetkezési vállalkozó irányította a nevadai Med Ed Labshoz, amely katonai, kormányzati, üzleti és nonprofit szervezeteknek biztosít holttesteket. Ők adták el a férfi tetemét a Death Science társaságnak, amely a Furcsaságok és Különlegességek Kiállítása részeként mutatta be a boncolást.
A Death Science képviselője elmondta, hogy nekik nem volt hozzáférésük az okiratokhoz, a testet, az eszközöket és a boncmestert a Med Eb Lads biztosította, mint ahogy a helyiséget is ők bérelték, és tisztában voltak vele, hogy a résztvevők „nem kizárólagosan orvostanhallgatók”. Mindezért összesen 10 ezer dollárt (hárommillió forintot) fizettek.
Nathen Sheppard hadnagy, a portlandi rendőrség szóvivője elmondta, hogy az eset ütközhet a polgári joggal, azonban „semmilyen büntetőjogi tényállást nem valósít meg”.
Újabb szigorításokat vezetnek be hétfőtől Szlovéniában. A korlátozások értelmében tilos lesz nyilvános összejövetelt tartani, be kell zárni az éjszakai szórakozóhelyeknek, és szigorítanak az európai digitális Covid-igazolványok alkalmazásán is – adta hírül az MTI.
A vendéglátóhelyek reggel öttől este tíz óráig tarthatnak nyitva, és csak ülővendéget szolgálhatnak ki, az éjszakai szórakozóhelyeknek pedig be kell zárniuk. Továbbra is kötelező a védettségi igazolványok használata minden szolgáltatás eléréséhez, az ellenőrzéskor pedig személyi igazolványt is fel kell mutatni.
A maszk viselésére vonatkozó szabályok is megváltoztak, így csak az ötrétegű FFP2-es vagy a háromrétegű orvosi maszk az elfogadott.
Az elmúlt 24 órában 3662 új koronavírus-fertőzöttet regisztráltak az országban, a fertőzés következtében 14 Covid-beteg halt meg. Kórházban 748 beteget ápolnak, 175-en vannak intenzív osztályon.
Az elmúlt napon 41 335 új koronavírus-fertőzöttet azonosítottak Oroszországban, ezzel a járvány kezdete óta összesen 8 755 930-an betegedtek meg – jelentette a TASZSZ orosz hírügynökség.
A betegség szövődményeibe 1188 ember halt bele az utóbbi 24 órában. A halottak száma így már 245 635-re nőtt.
Ausztrália szombaton elérte, hogy a 16 év feletti lakosságának 80 százaléka mindkét oltását megkapta. Scott Morrison miniszterelnök szerint ez egy igazi mérföldkő a vírus elleni harcban – írja a Guardian.
Bár szövetségi szinten nincs oltási kötelezettség, az egyes államokban már számos helyen előírták az oltást bizonyos szakmákban dolgozóknak.
Ukrajnában 793 koronavírushoz köthető halálesetet regisztráltak, ami rekordot jelent – írja a Guardian.
A járvány fellángolása mellett az oltásszkepticizmus is problémákat okoz az országban. Szerdán több ezer ember tiltakozott Kijevben a lezárások és az oltási igazolvány ellen.
Több ezer embernek foglalták le az ingatlanát vagy fagyasztották be a bankszámláját azok közül, akik nem fizették be a koronavírus-járvány visszaszorítására hozott szabályok megszegése miatt kirótt büntetésüket Ausztrália Queensland államában.
Az állam 5,2 millió ausztrál dollár (1,2 milliárd forint) kintlevőséget próbál behajtani – írja a Daily Mail.
Kölcsönös megállapodás született Magyarország és a Kirgiz Köztársaság között, mely szerint a két ország kölcsönösen elfogadja egymás védettségi igazolványát – derül ki a Magyar Közlönyben megjelent rendeletből.
Ezzel a Magyarországon kiállított védettségi igazolványt már 22 országban fogadják el.
Az elmúlt napon 25 063 új koronavírus-fertőzöttet szűrtek ki Ukrajnában, a fertőzés szövődményeibe 793-an haltak bele − derült ki a nemzetbiztonsági és védelmi tanács (RNBO) adataiból. A szomszédos Ukrajnában továbbra sem csitul a járvány, két olyan megye is van, ahol kétezernél is több beteget szűrtek ki.
A járvány kezdete óta az országban eddig már több mint hárommillió beteget azonosítottak, közülük 2 504 236-an felgyógyultak. Koronavírusban 71 635-en vesztették életüket, az aktív fertőzöttek száma jelenleg 482 143.
A fogva tartott rabok mintegy 78 százaléka kapta meg a koronavírus elleni védőoltást Romániában, erről az Országos Börtönigazgatóság (ANP) adott ki tájékoztatást – írja az Új Magyar Szó.
A börtönben csak 62 százalék oltatta be magát a szolgálatot teljesítő rendőrök és fegyőrök közül.
Az intézmény közleménye szerint a börtönigazgatóság minden egyes börtönben tájékoztató kampányt szervezett a koronavírusról, a védőoltással kapcsolatos korrekt információkról, valamint a vakcina felvételének előnyeiről.
Az ukrán egészségügyi minisztérium engedélyezte a Pfizer és a Merck vállalat által kifejlesztett új gyógyszerek klinikai tesztelését – írja a Kárpáthír.
A ritonavir készítmény 150 milligrammos tabletta formájában kerül piacra. A készítményt olyan személyeken akarják tesztelni, akik érintkeztek koronavírussal fertőzött személyekkel.
Egy hét alatt több mint ötmillió lej (csaknem 363 millió forint) értékben szabott ki bírságot a román csendőrség a koronavírus terjedésének megfékezése érdekében hozott intézkedések megszegésével összefüggésben – írja a Krónika.
Mint kiderült, csaknem 25 500 bírságot róttak ki a hatóságok:
A világon 249 134 481 koronavírus-fertőzöttet regisztráltak eddig hivatalosan a járvány alatt, a halálos áldozatok száma 5 038 372 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem közép-európai idő szerint szombat reggeli adatai szerint – számolt be a Blikk. Egy nappal korábban 248 606 783 fertőzöttet tartottak nyilván, a halálos áldozatok száma 5 029 325 volt.
A fertőzés 192 országban és régióban van jelen. Szakértők szerint a diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott a tesztek száma, és a nyilvántartás kritériumai is különböznek. A hivatalos adatok szerint a SARS–CoV–2 vírus okozta Covid–19 betegségnek
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2020. március 11-én nyilvánította világjárványnak a koronavírust, amely Vuhan kínai nagyvárosból terjedt el.
A román Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) által közzétett adatok szerint elenyésző a megbetegedés, és még ritkább a halálozás előfordulása azok között, akik mindkét oltásukat megkapták – írja a Főtér.
Az adatok szerint 140 470-en lettek koronavírus-fertőzöttek azok közül, akik mindkét oltást megkapták, ez viszont csupán 2 százalékát teszi ki azoknak, akik túl vannak mindkét dózison.
Közülük 1264-en haltak meg, ez azonban a két oltást felvevőknek mindössze 0,02 százaléka.
Az országban a harmadik oltás után 4559-en fertőződtek meg, 21-en haltak meg, ami ennek a kategóriának a 0,5 százaléka. Senki nem halt meg kizárólag az oltások miatt.
Ausztria bejelentette, hogy csak azok látogathatják az éttermeket, a szállodákat és a kulturális rendezvényeket, akik be vannak oltva, vagy már átestek a betegségen – írja a Guardian.
Az új szabályozást hétfőn vezetik be, de biztosítanak egy négyhetes átmeneti időszakot, hogy az emberek felvehessék az oltást – mondta el Alexander Schallenberg kancellár.
Senki sem akarja két részre osztani a társadalmat, de a mi felelősségünk, hogy megvédjük az embereket az országban
– jelentette ki a kancellár egy sajtótájékoztatón.
A kilencmilliós országban pénteken több mint 9300 új fertőzöttet regisztráltak, ami ebben az évben rekordot jelent.