Úgy tűnik, hogy Szlovákiában kötelezővé tehetik az oltást – Eduard Heger miniszterelnök szerint a szlovák egészségügy az összeomlás szélén áll – írja az Azonnali.
Eduard Heger már korában is arról beszélt, hogy a koronavírus-járvány legyűrésének az a legjobb módja, ha bizonyos korosztályokat beoltanak, mire az ellenzékbe szorult Robert Fico – aki az oltás felvételében kevésbé, a koronavírustesztjének meghamisításában annál inkább jeleskedett a közelmúltban – közölte, hogy a védőoltás kötelezővé tétele esetén megtámadják a döntést az Alkotmánybíróságon. Csakhogy Peter Kubina jogász arra emlékeztetett, hogy az Alkotmánybíróság már 2014-ben (tehát még bőven a járvány előtt) értékelte a kötelező védőoltások kérdését, s nem talált rá akadályt.
Reméljük, ebben a kérdésben nincs oka az Alkotmánybíróságnak eltérni a korábbi ítélkezési gyakorlatától
– fogalmazott Peter Kubina, bár hozzátette, azt nem meri előre megítélni, hogy a testület most is így döntene-e.
Az 5,4 millió lakosú Szlovákiában a lakosságnak mostanáig csak 46,8 százaléka kapott vakcinát, ez a harmadik legrosszabb arány az EU-ban az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) adatai szerint. Vladimír Lengvarský egészségügyi miniszter a Denník N-nek úgy nyilatkozott, hogy a maga részéről a kötelező oltakozást pártolja, ám az oltás elutasítottsága annyira magas, hogy attól tart, egy ilyen döntés újabb megoldandó problémákat szülne.
Ján Mikas országos tisztifőorvos és Barbara Lášticová, a Szlovák Tudományos Akadémia szociológusa ugyanakkor úgy vélte, hogy az esetleges mellékhatások miatt ódzkodók egy részét meg lehetne győzni egyfajta kárpótlási rendszer bevezetésével.
A Lekhim gyógyszeripari csoport harkivi gyára készen áll a koronavírus, az influenza és a gyermekbénulás elleni védőoltás ukrajnai gyártására – jelentette be Viktor Ljasko ukrán egészségügyi miniszter a közösségi oldalán.
A bejegyzésből kiderült, hogy az üzem óránként több mint tízezer, évente több mint 30 millió adag vakcinát lesz képes előállítani. A miniszteri kabinet arról döntött, a cég adómentességet kap a gyártáshoz szükséges infrastruktúra importjára.
Bejegyzésében Ljasko kiemelte, hogy Ukrajna hamarosan saját oltóanyaggyártó kapacitással rendelkezik majd. A gyártás a tervek szerint 2022-ben indul – írja a Kárpáti Igaz Szó.
Több tucat, koronavírussal fertőzött személy érkezhetett az amszterdami Schiphol nemzetközi repülőtérre Dél-Afrikából a KLM holland légitársaság két járatán – közölték pénteken este a holland egészségügyi hatóságok.
A tájékoztatás szerint most minden, pozitívnak tesztelt utast további szűrővizsgálatnak vetnek alá, hogy kiderítsék, vannak-e közöttük olyanok, akik a koronavírus új, omikronnak elnevezett dél-afrikai variánsával fertőződtek meg.
A holland kormány péntek reggel függesztette fel a járatokat a járványügyi szempontból kockázatosnak ítélt térséggel, ugyanakkor a már úton lévő repülőgépeket fogadták, az utasokat pedig megérkezésükkor szűrővizsgálatnak vetették alá, és karanténba helyezték.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) pénteken aggasztónak minősítette a nagyszámú mutációval rendelkező omikron-vírusvariánst. A WHO szerint az előzetes bizonyítékok alapján az újrafertőződés fokozott kockázata áll fenn ennél a variánsnál a többi, szintén aggodalomra okot adó variánshoz képest – számolt be az MTI.
Hétvégén is jelentkezik az Index hírösszefoglalója, melyben beszámolunk a koronavírus-világjárvány történéseiről és ismertetjük a legfontosabb tudnivalókat.