Lengyelországban újabb korlátozásokat vezetnek be a tetőző járványhullám miatt, jövő szerdától a szolgáltatásokat egyszerre még kevesebb beoltatlan ember veheti igénybe, mint eddig. A jövő év márciusától pedig kötelezővé teszik az oltást az orvosok, a tanárok és a rendvédelmi erők számára.
Az intézkedésekről szóló keddi sajtókonferencián Adam Niedzielski egészségügyi miniszter azzal indokolta meg a döntéseket, hogy másfél hete stabil szinten van a koronavírus-járvány negyedik hulláma, ebben az időszakban a csaknem 38 millió lakosú Lengyelországban napi mintegy 23 ezer új fertőzést regisztrálnak.
Ezért jövő szerdától 30 százalékosra csökkentik az éttermek és a szállodák maximális lehetséges foglaltságát, e kereten felül csakis az üzemeltető által ellenőrzött oltási igazolással rendelkezők vehetik igénybe a szolgáltatásokat. Ugyanezek a szabályok vonatkoznak a mozikra, a színházakra, a sportlétesítményekre és a templomokra is. A létszámkeretet legutóbb a múlt szerdán csökkentették, mégpedig 50 százalékra. Szintén a jövő szerdától bezárnak a szórakozóhelyek és a klubok, amelyek csak december 30-án és 31-én tarthatnak nyitva, legfeljebb 100 fős csoportok számára, e kereten felül szilveszterkor csakis a beoltottakat engedhetik be.
Kötelező lesz jövő héttől a megfertőzöttekkel egy háztartásban élők tesztelése, attól függetlenül, hogy be vannak-e oltva vagy sem. Oltástól függetlenül tesztelik majd a schengeni övezeten kívüli országokból érkezőket is. A karácsonyi ünnepeket megelőző és követő napokban, a december 20-a és a január 9-e közötti időszakban az általános és középiskolák távoktatásra térnek át.
Adam Niedzielski azt is bejelentette, hogy március 1-től kötelezővé teszik az oltást az orvosok, a tanárok és a rendvédelmi erők számára. A munkavállalók védettségi igazolását lehetővé tevő, kimunkálás alatt álló törvénytervezetről Niedzielski elmondta, a védettséget ingyenes vírusteszttel is lehet majd igazolni a munkaadónál.
(via MTI)
A világon 266 449 429 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma 5 262 356 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem közép-európai idő szerint kedd reggeli adatai szerint – számolt be az MTI. Egy nappal korábban 265 854 752 fertőzöttet tartottak nyilván, a halálos áldozatok száma 5 255 648 volt.
A fertőzés 192 országban és régióban van jelen. Szakértők szerint a diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott a tesztek száma, és a nyilvántartás kritériumai is különböznek. A hivatalos adatok szerint a SARS–CoV–2 vírus okozta Covid–19 betegségnek
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2020. március 11-én nyilvánította világjárványnak a koronavírust, amely Vuhan kínai nagyvárosból terjedt el.
New York városában a gyerekek számára is kötelezővé teszik az oltást, már ötéves kortól – írja a Guardian.
Az első oltást december 14-ig kell felvenni, december 27-től pedig azok a 12 év felettiek, akik nincsenek teljesen immunizálva, nem léphetnek be éttermekbe, és nem vehetnek részt semmilyen, a tanításon kívüli iskolai tevékenységben.
Ugyanettől a naptól a városban minden vállalatnak be kell vezetnie dolgozóinál a kötelező oltást, ezt pedig nem lehet majd teszteléssel kiváltani – jelentette be Bill de Blasio polgármester.
A brit kormány kedden érvénybe lépett rendelete alapján indulás előtt is koronavírustesztet kell végezniük az Angliába belépő, 12 évesnél idősebb utasoknak. London az intézkedést a koronavírus nemrégiben azonosított, a korábbi változatokhoz képest jelentős mutációkat tartalmazó omikron-variánsának felbukkanásával indokolta – számolt be az MTI.
A brit idő szerint hajnali 4 órától, közép-európai idő szerint 5 órától érvényes szabályozás szerint az utazás megkezdéséhez minél közelebbi időpontban, az indulás előtt legfeljebb 48 órával kell elvégeztetni a koronavírustesztet. Ez lehet gyorsteszt (lateral flow test) vagy laboratóriumban kiértékelt PCR-teszt, de mindkét teszttípus elvégzéséről és eredményéről az utazóknak igazolást kell bemutatniuk. Ezt a légitársaságoknak a beszállás előtt ellenőrizniük kell, és nem engedhetik a fedélzetre, akinek nincs 48 óránál nem régebbi negatív koronavírustesztről szóló igazolása. A rendelkezés a koronavírus ellen teljesen beoltott beutazókra is vonatkozik.
Sajid Javid brit egészségügyi miniszter szombaton jelentette be a szabályozás módosítását, hangsúlyozva: átmeneti intézkedésről van szó, amelyet a brit kormány az első lehetséges pillanatban visszavon.
Indul az Index napi hírösszefoglalója, melyben beszámolunk a koronavírus-világjárvány történéseiről, és ismertetjük a legfontosabb tudnivalókat.