Lengyelország felmondta az Oroszországot Európával összekötő Jamal gázvezetéken történő gáztranzitról szóló lengyel–orosz kormányközi szerződést. Ezt hétfőn közölte a Twitter közösségi honlapján Anna Moskwa lengyel klímaügyi és környezetvédelmi miniszter.
Oroszország Ukrajna elleni háborúja megerősítette a lengyel kormány elszántságát, hogy Lengyelország teljesen függetlenedjen az orosz földgáztól. Mindig is tudtuk, hogy a Gazprom (orosz gázvállalat) nem hiteles partner
– áll Anna Moskwa bejegyzésében. A miniszter később a PAP hírügynökséggel közölte, hogy az orosz gázszállításokról és a gáztranzitról 1993-ban kötött kormányközi szerződés felbontásáról a lengyel kormány május 13-án fogadott el határozatot.
A DÖNTÉST DIPLOMÁCIAI JEGYZÉK FORMÁJÁBAN ISMERTETIK OROSZORSZÁGGAL.
Moskwa kifejtette, hogy a határozat elfogadása „természetes lépés” volt azt követően, hogy Oroszország áprilisban megszakította a lengyelországi gázszállításokat. A Gazprom április 27-től azért állította le lengyelországi szállításait, mert Varsó nem hajlandó rubelben fizetni a gázért.
Oroszország, megszakítva a szállításokat, tényszerűen megsértette a szerződésben foglaltakat, ennek nyomán a lengyel kormány azt a következtetést vonta le, hogy a megállapodás hatálytalanná vált
– idézi az MTI a minisztert.
Anna Moskwa felidézte, hogy a varsói kormány már előzőleg is készült arra, hogy az év végéig függetlenné válik az orosz gázbeszerzésekről. Ennek fényében a PGNiG lengyel állami gázszállító 2019-ben nem hosszabbította meg az ezekről szóló szerződést.
A miniszter felidézte, hogy a Jamal gázvezeték lengyelországi szakaszának működtetője 2010 óta a Gaz-System lengyel társaság, amely az idén elfogadott lengyel törvény értelmében a gázvezeték kizárólagos felhasználójává vált.
Anna Moskwa kiemelte:
a gázvezeték az európai joggal összhangban, fennakadások nélkül működik.
Ennek köszönhetően akadálymentes az ellenirányú gázszállítás Németországból Lengyelországba.
A feszültség növekedéséhez fog vezetni a NATO bővítése, ami egyáltalán nem szolgálja az észak-atlanti szövetség tagállamainak biztonságát – jelentette ki a szovjet utódállamok egy részét tömörítő Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetének (ODKB) főtitkára.
Sztanyiszlav Zasz a Belarusz–1 televízió műsorában nyilatkozva beszélt Svédország és Finnország csatlakozási kérelméről.
Mi persze úgy tekintünk erre a bővítésre, mint ami a feszültség növekedésének előfeltételeit teremti meg, illetve a térség militarizációját vonja maga után. Valójában nem szolgálja a NATO-tagállamok biztonságát sem
– idézte a főtitkár szavait az MTI.
Eddig több mint 8 millió ember kényszerült elhagyni az otthonát az Ukrajnában zajló háború miatt az ENSZ legfrissebb adatai szerint – számolt be a Sky News.
A világszervezet Menekültügyi Főbiztossága jelentése szerint az ukrajnai események és más háborúk miatt menekülők száma világszinten először lépte át a 100 milliós mérföldkövet.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index hétfői percről percre közvetítése az orosz–ukrán háború eseményeiről. Vasárnapi tudósításunk ide kattintva érhető el.
Tartsanak velünk ma is!