Kína felfüggesztette a Tajvannal folytatott kereskedelem egy részét nyilvánvaló megtorlásul Nancy Pelosi amerikai házelnöknek az önrendelkezésű szigeten tett látogatása miatt.
Peking leállította egyes, Tajvanról származó gyümölcsök és halak behozatalát, ugyanakkor felfüggesztette a Tajvannak szánt természetes homok exportját. Mielőtt bárki mosolyra fakadna: a tét rendkívül komoly.
Kína a 24 milliós Tajvan legnagyobb kereskedelmi partnere. A kétoldalú kereskedelem értéke tavaly elérte a 273 milliárd dollárt, ami a sokszorosa például a Magyarország és legfontosabb partnere, Németország közötti árucsere értékének.
Az átszámítva csaknem 106 ezer milliárd forintos forgalom Kínával a tajvani kormány szerint a szigetország és a világ többi része közötti teljes kereskedelem egyharmadát teszi ki – írta a CNN.
A kínai Tajvani Ügyek Hivatala közölte, hogy – különböző indokokkal – felfüggeszti a Tajvanról származó grapefruit, citrom, narancs és egyéb citrusfélék, illetve a tenger gyümölcsei közül néhány cikk behozatalát. Ezzel párhuzamosan a kínai kereskedelmi minisztérium felfüggesztette a Tajvanra irányuló természetes homok exportját.
Az intézkedés mélyütésnek tűnhet, ugyanis a homok a félvezető chipek gyártásának kulcsfontosságú összetevője.
Tajvan világelső a félvezető chipek gyártásában, amelyek gyakorlatilag minden modern elektronikai termék – autó, hűtő, mobiltelefon – létfontosságú alkotóelemei.
„Nancy Pelosi tajvani látogatása váltotta ki a kínai hatóságok várható haragját” – közölték nyomban a vizit után az ING Group elemzői.
A tajvani tisztviselők azt állítják, hogy a kínai homokexport felfüggesztése „korlátozott” hatású, mert a kínai homok a teljes kereslet „alig egy százalékát” teszi ki.
Kína már korábban is betiltotta egyes tajvani termékek behozatalát, amikor fokozódtak az egymás közötti viták. Tavaly leállította az ananász, majd néhány almafajta importját.
A kínai ínyenceket akkor érte csapás, amikor az év elején tiltólistára került a méregdrága, keresett tajvani fűszeres sügér – állítólag azért, mert tiltott szert találtak benne.
A legújabb kereskedelmi korlátozás egybeesik Pelosi házelnök tajvani útjával. Peking már a látogatás előtt arra figyelmeztetett, hogy megtorló intézkedéseket foganatosít.
Ígéretéhez híven a kínai sereg „célzott katonai műveletek sorozatát indította a helyzet ellensúlyozására”.
A kínai külügyminisztérium szóvivője közölte, hogy „az Egyesült Államoknak és a tajvani szakadár erőknek vállalniuk kell a felelősséget, és meg kell fizetniük az elkövetett hibák árát”. Így válaszolt arra, vajon az exportfelfüggesztés célja Tajvan megbüntetése Pelosi látogatása miatt.
A kereskedők és az elemzők aggódnak a kínai–tajvani feszültségek kiterjedése és annak a globális ellátási láncra, illetve az inflációs kilátásokra gyakorolt hatása miatt.
„Kína válasza Pelosi tajvani útjára hatással lehet az ellátási láncokra és a keresletre, ami erős inflációs nyomást tarthat fenn” – mondta Edward Moya, az Oanda vezető piaci stratégája.
A globális ellátási láncokat már amúgy is megtépázta a világjárvány és az ukrajnai háború. A Világbank adatai szerint számos országban két számjegyű az infláció.
Bármilyen konfliktus Tajvanon, abban az országban, amely kulcsfontosságú a világ félvezetőkkel való ellátásában, súlyosbíthatja a globális chiphiányt, amely már eddig is nyomot hagyott a többi között a globális autóiparban.
A Tajvani-szoros ráadásul fontos hajózási útvonal az Ázsia és a Nyugat között árut szállító hajók számára.
A Taiwan Semiconductor Manufacturing Company a világ legnagyobb chipgyártója. A TSMC kritikus szerepet játszik a technológiai vállalatok, köztük az Apple, a Qualcomm és az Nvidia működtetésében.
Egy Kína és Tajvan közötti háborúban mindenki veszítene – figyelmeztetett a CNN-nek adott interjújában a TSMC elnöke. „Háború esetén a TSMC gyár nem lesz működőképes” – mondta Mark Liu.
A TSMC Ázsia egyik legértékesebb vállalata, amely a világ szuperfejlett chipjeinek 90 százalékát állítja elő.
(Borítókép: A tajvani Taichungban található Siliconware Precision Industries telephelyén félvezetőt tesztel egy alkalmazott 2016. április 26-án. Fotó: Billy H.C. Kwok / Bloomberg / Getty Images)