Az Európai Bizottság 110 millió eurót különített el Ukrajna humanitárius támogatására, mivel a tél beállta további kihívások elé állítja a háború által amúgy is sebezhető közösségeket – közölte kedden a brüsszeli testület az MTI szerint.
A pénzügyi segélyből 100 millió euró jut az Ukrajnában maradt civil lakosság megsegítésére, 10 millió pedig a moldovai ukrán menekültek és az őket befogadó közösségek támogatására szolgál.
Ez az új finanszírozás segíteni fogja az EU humanitárius partnereit abban, hogy olyan alapvető szolgáltatásokat nyújthassanak, mint a készpénzsegély, az élelmiszer- és vízellátás, a lakhatás, az egészségügyi ellátás, továbbá a pszichoszociális támogatás és védelem – olvasható a testület sajtóközleményében.
Az ukrajnai háború kezdete, 2022 februárja óta az Európai Bizottság 843 millió eurót különített el humanitárius segélyprogramokra a háború által érintett civilek megsegítésére, ebből 785 millió eurót Ukrajna, 58 millió eurót pedig a szomszédos Moldovába menekültek számára.
Az EU által finanszírozott humanitárius segítségnyújtás az emberiesség, a semlegesség, a pártatlanság és a függetlenség humanitárius elveivel összhangban zajlik. A segítségnyújtás az ENSZ humanitárius ügynökségein, a nem kormányzati szervezeteken és a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságán, valamint a velük együttműködő számos helyi segélyszervezeten keresztül történik – közölte az Európai Bizottság.
Mihajlo Podoljak ukrán elnöki tanácsadó a közösségi oldalán arról írt, hogy „a pokolba vezető út diplomáciai illúziókkal van kikövezve”.
Ezért amikor Oroszországról beszélünk, rá kell jönnünk, hogy csak Oroszország veresége nyitja meg a rendezés lehetőségét. Minden más csak illúzió
– fogalmazott Podoljak az X-en.
Elmondása szerint az orosz csapatok kivonása vagy kiutasítása Ukrajna területéről az egyetlen módja az igazságosság, a nemzetközi jog helyreállításának és a globális de-eszkaláció biztosításának.
„Ezért nem szabad Oroszországot az agresszió folytatására és eszkalálására bátorítani azzal, hogy kétségeket fogalmazunk meg Ukrajna ellentámadási és előrenyomulási képességével kapcsolatban” – tette hozzá a tanácsadó.
Szerinte „ma már csak a fegyvergyártásba való beruházás, a fegyverek fokozott átadása Ukrajnának és az Oroszországgal szembeni heves elítélő retorika indokolt”.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!