A bebörtönzött orosz ellenzéki vezető, Alekszej Navalnij szövetségesei pénteken adták hírül: még mindig nem világos, hol tartózkodik, miután a börtönhatóságok közölték, hogy már nincs azon a büntetőtelepen, ahol eddig fogva tartották – írta meg a The Guardian.
A szövetségesek felkészültek a várható átszállítására egy „különleges rezsimű” kolóniába, ami az orosz börtönrendszer legkeményebb fokozata. Navalnijt december 6-a óta nem látták az ügyvédei.
Vjacseszlav Gimadi, Navalnij egyik ügyvédje elmondta: a börtön tisztviselői pénteken közölték a bírósággal, hogy Navalnij elhagyta a Moszkvától 235 kilométerre keletre fekvő Melekhovóban lévő IK-6-os létesítményt. Azt nem közölték, hogy hová vitték.
Hogy hová vitték, nem tudni
– mondta Navalnij szóvivője, Kira Jarmis, hozzátéve: az ügyvédeknek azt mondták, hogy december 11-én hagyta el a Vlagyimiri területet, ahol az IK-6 található.
Eddig bizonyítottan 3277 orosz tiszt halt meg a háborúban, de a valós szám ennél sokkal több lehet – mondta Kaiser Ferenc, biztonság- és védelempolitikai szakértő, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense az RTL-nek.
A szakértő szerint a legnagyobb hiány a lövész (gyalogos) tisztekből van. Kaiser Ferenc arra is rámutatott, hogy Ukrajna is tiszthiányban szenved, azonban nekik segítenek a németek, britek, amerikaiak, franciák vagy a lengyelek, míg Oroszország csak Belaruszra tud támaszkodni.
A szakértő hozzátette azt is, hogy a belorusz tisztképzés minősége nem feltétlenül a legjobb, ugyanis ennek a haderőnek nincsenek nemzetközi tapasztalatai.
Az amerikai szenátus valószínűleg a jövő héten is ülésezni fog, elhalasztva a tervezett ünnepi szünetet, hogy folytassa a tárgyalásokat az ukrajnai segélyekről és a határbiztonságról – írja a Sky News.
A republikánusok addig nem hajlandóak engedni az Ukrajnának nyújtandó újabb segélyről, amíg a demokraták bele nem egyeznek a belső határvédelemre szánt több pénzbe.
A Fehér Ház figyelmeztetett, hogy a háborús erőfeszítésekre szánt pénz már majdnem elfogyott.
Chuck Schumer, a szenátus demokrata vezetője azt mondta, hogy a jövő héten lesz szavazás a segélyről.
Kinzhal hiperszonikus rakétákat szállító orosz MiG–31K típusú vadászgépek csapást mértek közép-ukrajnai célpontokra mindössze 10 perccel azután, hogy felszállásuk a Szavszlejka légibázisról országos riadót váltott ki – közölte az ukrán légierő csütörtök este.
Egy rakétát lelőttek, míg másik kettő Sztarokosztjantyiniv körzetét találta el, ahol a Kijevtől nyugatra fekvő Hmelnyickij régióban található az a légitámaszpont, amelyet a 21 hónapja tartó háború során többször is támadás ért – írja a Sky News.
Ruszlan Kravcsenko kijevi területi kormányzó közölte, hogy nem jelentettek áldozatokat.
Az Egyesült Államoknak választania kell saját harckészsége és az Ukrajnának szánt fegyverek szállítása között, mivel a Kijev támogatására szánt források kimerültek – fogalmazott Pat Ryder, a Pentagon titkára.
Elmondása szerint a Pentagonnak körülbelül 4,4 milliárd dollárja maradt. Az elnöki segélyalapban pedig körülbelül 1 milliárd dollár van – írja az Unian ukrán hírügynökség.
Természetesen lehetőségünk van arra, hogy a teljes 4,4 milliárd dollárt elköltsük, de ez egy nehéz döntés. Végső soron a saját harckészültségünkről és arról kell döntenünk, hogy továbbra is olyan mértékben tudjuk-e támogatni Ukrajnát a harctéren, amilyen mértékben támogatni kell. Ez az oka annak, hogy arra kérjük a kongresszust, hogy a lehető leggyorsabban hagyja jóvá a további finanszírozás iránti kérelmet
– mondta.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index pénteki élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!