A brit védelmi miniszter szerint az orosz fegyveres erők Harkiv környékén észlelt előrenyomulása is jelzi, hogy Ukrajna katonai segélyezését egy pillanatra sem szabad szüneteltetni. Grant Shapps hangsúlyozta ugyanakkor, hogy Nagy-Britannia nem akar konfrontációba kerülni Oroszországgal – adta hírül az MTI.
Kijelentette azt is, hogy ha más országok is követték volna Nagy-Britannia példáját, Ukrajnának ma sokkal nagyobb védelmi kapacitása lenne. A brit védelmi tárca vezetője szerint Nagy-Britannia a háború kezdete óta hozzávetőleg 12,5 milliárd font segélyben részesítette Ukrajnát.
Grant Shapps elmondta, hogy a brit fegyverszállítások azt a célt szolgálják, hogy Ukrajna megvédhesse magát, és ezeket a fegyvereket Ukrajna egész területén lehet és kell is használni, beleértve a Krím területét is.
Arra a felvetésre, hogy az Izrael elleni iráni támadás idején brit és amerikai harci gépek is részt vettek az iráni rakéták lelövésében, ugyanakkor nem hajtanak végre ilyen akciókat az ukrajnai célpontokra kilőtt orosz rakéták ellen, a brit védelmi miniszter kijelentette: sem Izrael, sem Ukrajna nem tagja a NATO-nak, így nem terjed ki rájuk az atlanti szövetség védelmi garanciája. Elmondta ugyanakkor, hogy
Ukrajna Oroszországgal áll háborúban, és Nagy-Britannia nem kíván közvetlen konfliktusba keveredni Oroszországgal.
A minap David Cameron brit külügyminiszter is kizárta annak lehetőségét, hogy a NATO katonákat küldjön az ukrajnai hadszíntére.
A brit külügyminiszter nyilatkozatának közvetlen előzményeként Emmanuel Macron francia elnök a The Economist című brit politikai-gazdasági folyóiratnak nyilatkozva egyértelmű igennel válaszolt arra a kérdésre, hogy kitart-e a nyugati szárazföldi alakulatok Ukrajnába küldéséről tett korábbi kijelentései mellett.
David Cameron ugyanakkor kijelentette, hogy nincs szükség arra, hogy NATO-katonákat küldjenek Ukrajnába.
Az orosz erőművek elleni ukrán dróntámadások 2024 elején Oroszország olajfinomító kapacitásának 14 százalékát zavarták meg – közölte az amerikai védelmi minisztérium.
A csapások 20-30 százalékkal felhajtották az olajárakat, és arra kényszerítették Oroszországot, hogy leállítsa az exportot, hogy az orzságon belüli kereslet kielégítésére összpontosíthasson – áll a Pentagon hírszerző ügynökségének jelentésében.
Az orosz civilek és a hadsereg áramellátásában azonban csak „elhanyagolható mértékű fennakadást” okozott, mivel Oroszország „robusztus termelőkapacitással” rendelkezik, és a hálózatban lévő áramellátás szintje is megfelelő – írja a Sky News.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index vasárnapi élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!