Aggódik a demokrácia állapotáért Ferenc pápa. Az egyházfő úgy véli, a katolikusoknak nem szabad megelégedniük a magánhittel, hanem a politikai életben is aktívan részt kell venniük. „Mindenkinek egy közösségi projekt részének kell éreznie magát, és senki sem érezheti magát haszontalannak” – húzta alá a pápa.
Ferenc pápa aggodalmát fejezte ki a demokrácia helyzete miatt szerte a világon az olasz katolikusok 50. szociális hete alkalmából Triesztben tartott rendezvényen elhangzott beszédében.
A mai világban – mondjuk ki az igazat – a demokrácia nem örvend jó egészségnek. Ez érdekel és aggaszt is bennünket, mert az emberiség jóléte forog kockán
– mutatott rá a pápa, majd hozzátette: „A demokrácia szó nem egyszerűen a választások szinonimája, hanem megköveteli olyan feltételek megteremtését is, hogy mindenki ki tudja fejezni a véleményét”.
A választók csökkenő száma viszont aggodalommal tölt el, ezért felelős politikai szerepvállalásra szólította fel a katolikusokat. Mint mondta, a katolikusoknak nem szabad megelégedniük a „magánhittel”, hanem aktívan részt kell venniük a politikai életben is.
Nem elégedhetünk meg a magánhittel. Ez mindenekelőtt azt jelenti, hogy legyen bátorságunk nyilvános vitákban javaslatokat tenni az igazságosság és a béke érdekében. Van mondanivalónk, de nem a kiváltságok védelmében. Egységes hangon kell javaslatokat tennünk egy olyan társadalomban, amely gyakran hangtalan, és amelyben túl sokaknak nincs hangjuk. Sokan vannak, túl sokan vannak, akiknek nincs hangjuk!
– fogalmazott Ferenc pápa, aki szerint „mindenkinek egy közösségi projekt részének kell éreznie magát, és senki sem érezheti magát haszontalannak”. „A társadalmi valóságtól való távolságtartás mögött gyakran közöny húzódik meg, a közömbösség a demokrácia rákfenéje” – figyelmeztetett az MTI szerint.
Az elmúlt hetekben a pápa több olaszországi városba is ellátogatott, köztük Velencébe, Veronába és most Triesztbe. Ferenc – a Vatikán államfőjeként – június közepén részt vett a G7-ek dél-olaszországi csúcstalálkozóján.
A 87 éves pápa, aki rossz egészségi állapotban van, csaknem egy éve nem tett hosszabb külföldi utat. Idei első külföldi útja szeptemberben Délkelet-Ázsiába vezet, majd nem sokkal később Belgiumba és Luxemburgba látogat el – amint azt a Vatikán is megerősítette.