Nagy erősségű földmozgást jelentett Japánból az Európai-Mediterrán Szeizmológiai Központ: a Richter-skála szerinti 7,1-es erősségű földrengés Mijazaki prefektúrát rázta meg. A természeti jelenség következtében cunamira is számítanak az országban, jelenleg hármas szintű szökőárriasztás van érvényben.
Mintegy 7,1 erősségű földrengést mértek Japánban, Mijazaki prefektúrában. A természeti jelenség cunamival fenyeget.
A Japán Meteorológiai Ügynökség előzetesen jelezte a természeti katasztrófát. Az intézmény adatai szerint 30 kilométer mélységben mozdult meg a Föld, míg az Európai-Mediterrán Szeizmológiai Központ adatai mintegy 35 kilométer mélyről érkező rengésről számoltak be a prefektúra déli részén fekvő Nicsinan városánál. Az ügynökség arra figyelmeztetett, hogy további egy hétig előfordulhatnak utórengések.
A Richter-skála szerinti, több mint hetes fokozatú rengés miatt hármas szintű szökőárriadót is elrendeltek a térségben, a hatóságok közölték, hogy Japán környékén emelkedhet a tengerszint – derül ki a szeizmológiai központ jelentéséből. A cunami-riadót Kocsii, Ehime, Oita, Mijazaki és Kagosima prefektúrákra adták ki.
A Kyodonews már arról számolt be, hogy észlelték az első szökőárakat: egy körülbelül 50 centiméter, valamint egy 20 cm magas szökőárat figyeltek meg Mijazakiban, továbbá Kocsi délnyugati részén.
Jelenleg vizsgálják, van-e összefüggés a földrengés és egy lehetséges jövőben bekövetkező „mega-földrengés” között a Japán nyugati részétől Közép-Japánig húzódó, az ország csendes-óceáni partjainál található Nankai-völgyben. Korábban a szakértők arról számoltak be, hogy ennek esélye a következő 40 évben 90 százalékos.
Az X közösségi oldalon több videót is közzétettek a katasztrófáról. Az első felvételt egy bevásárlóközpontban tartózkodó rögzítette, és az látszódik rajta, amint a japánok fegyelmezetten, többen guggolva várják, hogy a földrengés véget érjen.
A második videón pedig egy irodából vették fel a rengést, itt a berendezési tárgyak intenzív mozgásából lehet következtetni a rengés erősségére, továbbá a külső körülmények is jól érzékelhetőek.
A harmadik felvételen pedig már egy otthon belsejét láthatjuk, ott a legszembetűnőbb a földmozgás erőssége, a berendezési tárgyak gyakorlatilag szétrepülnek a helyiségben.
Olyan videót is közzétettek a közösségi médiában, amelyet egy közlekedő autóból kameráztak, itt a kilengő fényjelző berendezésekből és a felvételt készítő jármű előtti kisbusz oldalirányú mozgásából következtethetünk a rezgés erősségére.
Legutóbb júniusban számoltunk be japán földrengésről, akkor a Richter-skála szerinti 5,9-es erősségű földrengés rázta meg Noto félszigetét.