Mihajlo Podoljak ukrán elnöki tanácsadó a brit The Independentnek adott interjút a kurszki ukrán offenzívával kapcsolatban, és egy ponton cáfolta azt is, amit Ukrajna nyugati szövetségesei mondtak erről a támadásról.
Podoljak az első vezető ukrán tisztviselő, aki a támadás céljairól beszélt egy interjúban. Mint mondta, a betörés megmutatta az oroszoknak Vlagyimir Putyin háborújának kemény valóságát. Szerinte Ukrajna meglepetésszerű támadása Oroszország ellen az egyetlen módja annak, hogy a háború megnyerésére irányuló „pszichológiai” taktika részeként tárgyalóasztalhoz kényszerítsék az orosz elnököt.
Teljesen egyértelmű eszközökkel kell kényszerítenünk Oroszországot. Az egyik ilyen eszköz a katonai kényszerítésé. Vagyis jelentős taktikai vereségeket kell okoznunk Oroszországnak, a gazdasági és diplomáciai eszközök mellett. A Kurszki térségben ennek a katonai kényszerítő eszköznek az optimalizálását látjuk, hogy Oroszországot a tárgyalási folyamatba kényszerítsük
– mondta Podoljak, hozzátéve: sok eszközre van szükség, mert „egyetlen behatolás nem lesz elég ahhoz, hogy Putyin rájöjjön, a háború nem éri meg”. Véleménye szerint az oroszok „nem beszélnek a háborúról, és általában elég kényelmesen érzik magukat, ha valahol háború folyik, valaki gyilkol”.
Érdekes számukra a tévében nézni ezt. De amikor a háború Oroszország területén folytatódik, akkor bizony megijednek. Megdöbbennek. Ez jelentős hatással van Oroszország pszichológiai állapotára
– fűzte hozzá az elnöki tanácsadó.
Mint a The Independent is írta, Ukrajna nyugati szövetségesei – köztük az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok korábbi nyilatkozataikban arra utaltak, hogy az ukránok nem tájékoztatták őket a kurszki támadásról, mielőtt az megtörtént volna (valamint elemzésekben is azt lehetett olvasni, hogy az offenzíva még Washingtont is meglephette).
Ehhez képest Mihajlo Podoljak most azt mondta, hogy ez nem így van.
Vannak bizonyos dolgok, amelyeket a meglepetés erejével kell végrehajtani, és amelyeknek helyi szinten kell történniük. De voltak megbeszélések a partner fegyveres erők között, csak nem nyilvános szinten
– mondta, hozzátéve: e megbeszéléseken szó esett például arról is, hogy Ukrajna használhat-e nagy hatótávolságú csapásmérő eszközöket.
Megjegyezte azt is, hogy ezzel kapcsolatban Volodimir Zelenszkij ukrán elnök tárgyalt az új brit kormányfővel, Sir Keir Starmerrel, de elutasító választ kapott. Podoljak szerint ennek a döntésnek „nincs értelme”.
„Ha Ukrajnának fegyvereket adnak, akkor az a mi felelősségünkké válik. A nemzetközi jogról folytatunk mindenféle beszélgetést, de a mi döntésünk, hogy hogyan használjuk fel ezeket az erőforrásokat” – mondta az elnöki tanácsadó, aki végül úgy összegzett:
Biztos vagyok benne, hogy ha a fegyverek használatára vonatkozó informális tilalmat feloldanák, akkor a háború látképe egészen másképp nézne ki. Oroszország megértené, hogy a háború ára túl nagy.
Oroszország rakétákkal támadta az odesszai kikötő polgári infrastruktúráját, megsebesítette egy gabonaszállító teherautó sofőrjét, akit súlyos állapotban szállítottak kórházba – közölte Oleh Kiper, az odesszai polgári-katonai közigazgatás vezetője.
Oleh Kiper Telegram-csatornáján közölte: „Este az ellenség ballisztikus rakétával támadta Odesszát. Az agresszor a kikötő közelében lévő polgári infrastruktúrát vette célba. Egy személy, egy gabonás teherautó sofőrje megsérült” – írja az interfax.
Az amerikai külügyminisztérium állítása szerint az Egyesült Államok nem érintett az ukrán haderő által orosz területen végrehajtott területfoglaló hadműveletben, és nem vett részt annak tervezésében sem.
Vedant Patel helyettes külügyi szóvivő szerdán sajtóértekezletén kijelentette, hogy az ukrán szándékokat illetően az amerikai illetékesek továbbra is tájékozódnak, de hozzátette, hogy az Egyesült Államok ukrajnai háborút érintő politikájában nincs változás. A helyettes szóvivő nem válaszolt arra a kérdésre, hogy az ukrán katonaság az orosz területen végrehajtott műveleteiben bevet-e amerikai fegyvereket – írja az MTI.
Az illetékes megismételte, hogy az Egyesült Államok kötelességének tartja Ukrajna további fegyveres támogatását az orosz agresszióval szembeni önvédelemhez,
és emlékeztetett arra, hogy a múlt héten újabb, ezúttal 125 millió dollár értékű katonai csomagról hozott döntést a kormány.
Köszöntjük olvasóinkat!
Kezdetét veszi az Index csütörtöki élő hírfolyama az orosz–ukrán háború történéseiről. Az előző nap legfontosabb történései ezek voltak:
Tartsanak velünk ma is!