Ukrajna saját NATO-kaliberű tüzérségi lövedékgyártást indított, amely csökkenti az ország függőségét a nyugati segítségtől. Ez nem garantálja Ukrajna győzelmét, azonban e nélkül a vereség garantált lenne – írja a Unian.
Ahogy írták, a tüzérség még mindig a felek harctéri taktikájának központi eleme, annak ellenére, hogy a drónok és az elektromos hadviselés szerepe folyamatosan nő. A háború kezdete óta Ukrajna a 155 milliméteres tüzérségi lövedékek gyártására szolgáló saját hazai kapacitását fejlesztette, ugyanis a régi szovjet készletek hamar elfogytak.
Olekszandr Kamisin elnöki tanácsadó szeptember közepén számolt be arról, hogy Ukrajnában megkezdődött a lövedékek gyártása. Egyelőre csak korlátozott számú lőszert készítenek, azonban év végére arra számítanak, hogy a termelés megháromszorozódik. A megtámadott ország az év elején jelentette be, hogy megállapodtak a német Rheinmetallal a kapacitásfejlesztésről, ami ha végéhez ér, Ukrajna képes lesz ellátni magát 155 milliméteres lövedékekkel.
A lőszer viszont használhatatlan az azt használó fegyverek nélkül. Ukrajna ezen is dolgozik, 2014-ben kezdték fejleszteni a 2S22 Bogdana nevű tüzérségi ütegüket, amelynek alap hatótávja 40 kilométer, speciális lőszerrel pedig 50 kilométer. A fegyvert az orosz támadás előestjén, 2021-ben tesztelték, 2022-ben pedig tényleges harcban is bevetették, azonban eleinte csak korlátozottan használták.
Bár a lövedékek gyártásának elindulása két és fél évvel a háború kezdete után későinek tűnhet, Ukrajnának eddig nem volt saját ipari létesítménye, sem eszközei az előállításhoz.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök „győzelmi tervének” részeként Ukrajna nem éveken, hanem hónapokon belül kérné a NATO-tagságot – írja a The Kyiv Independent.
Arra a kérdésre, hogy mi történne, ha Joe Biden amerikai elnök elutasítaná Ukrajna „győzelmi tervét”, Zelenszkij elmondta: „Ez egy szörnyű gondolat.”
Ez azt jelentené, hogy Biden nem akarja úgy befejezni a háborút, hogy Oroszországtól megtagadja a győzelmet
– fogalmazott. Hozzátette, hogy „ennek egy nagyon hosszú háború lenne a vége egy lehetetlen, kimerítő helyzet, ami rengeteg ember halálát okozná. Mindezek után nem hibáztathatom Bident semmiért.”
Tisztelt olvasóink!
Kezdetét veszi az Index hétfői hírösszefoglalója az orosz–ukrán háború történéseiről. A tegnapi nap legfontosabb eseményei ezek voltak:
Tartsanak velünk ma is!