A palesztin elnök, Mahmúd Abbász az Egyesült Nemzetek Szervezetének közgyűlésén mondott beszédet, ahol élesen bírálta Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt, valamint a zsidó állam támadásait a Gázai övezet és Libanon ellen. Egy 12 pontos tervet is közölt a háború lezárására, valamint a békekötés utáni rendezésre.
Mahmúd Abbász, a Palesztin Autonómia Hatóság elnöke szólalt fel csütörtökön az Egyesült Nemzetek Szervezetének Közgyűlésén, ahol azzal nyitotta beszédét, hogy azonnal kijelentette: a palesztinok nem fogják elhagyni a Gázai övezetet − írta meg az al-Dzsazíra pánarab hírtelevízió.
„Nem fogunk elmenni. Palesztina a mi hazánk. Ez apáink, nagyapáink földje. A miénk marad, és ha valaki elmenne, azok a megszállók lennének” – jelentette ki Mahmúd Abbász.
A palesztin elnök egyúttal hazugsággal vádolta Benjamin Netanjahut, amiért júliusban arról beszélt az amerikai kongresszusban, hogy nem öltek gyermekeket Gázában.
Ki az, aki akkor több mint 15 ezer gyermeket ölt meg? Állítsák meg ezt a bűntényt! Hagyják abba a gyermekek és nők gyilkolását! Állítsák meg a népirtást! Ne küldjenek több fegyvert Izraelnek!
− hangsúlyozta Mahmúd Abbász, majd hozzátette, hogy „Ez az őrület nem folytatódhat. Az egész világ felelős azért, ami a népünkkel történik Gázában és Ciszjordániában”.
A palesztin elnök bírálta azt is, hogy az izraeli haderő házak százait rombolja le a megszállt területeken, pedig mindenhol palesztin telepesek élnek. Megemlítette, hogy szerinte Libanonban a zsidó állam népirtó háborút folytat, és elítélte az agressziót, melynek mielőbbi befejezését követelte.
Mahmúd Abbász szerint az izraeli erők lerombolták Gáza épületeinek és infrastruktúrájának nagy részét, és felszólította a nemzetközi közösséget, hogy szabjon ki szankciókat Izraelre. Nem érti, hogy az Egyesült Államok miért ragaszkodik ahhoz, hogy szembeszálljon a palesztinokkal, és ne engedje a tűzszünet megkötését. Véleménye szerint ez csak bátorítja Izraelt a háború folytatására.
Mahmúd Abbász a beszéd zárásaként egy 12 pontból álló javaslatot tárt az ENSZ Közgyűlése elé, melyben a háború lezárásáról és az utána esedékes megoldásról értekezett.