Az Európai Bizottság elnöke a moldáv elnökkel, Maia Sandu-val tartott közös sajtótájékoztatóján jelentette be az országnak szánt pénzügyi támogatást. Ursula von der Leyen reményei szerint a támoatással sikerülhet megduplázni a moldáv gazdaságot és segíteni az uniós csatlakozását. A bejelentést tíz nappal azelőtt a moldáv elnökválasztás első fordulója, valamint a de facto uniós csatlakozásról szóló népszavazás előttre időzítették.
Október 10-én, csütörtökön az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen Moldovába utazott, hogy egy a moldáv elnökkel, Maia Sanduval egy közös sajtótájékoztatón jelentse be, hogy az Európai Bizottság 1,8 milliárd euró pénzügyi támogatást nyújtana Moldovának, hogy ezzel segítsék az ország gazdasági növekedését és stabilitását.
Az Európai Bizottság tervéről szóló közleményben rámutatnak,
ez az eddigi legnagyobb pénzügyi támogatás, amit az EU Moldovának nyújt, és ez a moldáv gazdaság fellendítése mellett az ország uniós csatlakozását is segíti.
A 2025 és 2027 közöttre szóló támogatás három pillérből áll: növeli Moldova pénzügyi támogatását, javítja Moldova hozzáférését az Európai Unió közös piacához, valamint elősegíti az ország társadalmi, gazdasági reformjainak a bevezetését.
A támogatás célja ezenkívül, hogy megduplázza a moldáv gazdaság növekedését és csökkentse Oroszországgal szembeni kitettségét.
Az Európai Bizottság elnöke a Moldáv elnökkel tartott közös sajtótájékoztatóján a. Balkan Insight tudósítása szerint úgy fogalmazott,
[Önnek] nagyon ambiciózus gazdasági terve van Moldovával kapcsolatban, és az EU támogatni fogja ezt a tervet. Hiszünk abban, hogy a következő 10 évben segíthetünk Önnek megduplázni gazdasága méretét. 1,8 milliárd eurót fektetünk be az Ön gazdaságába a következő három évben
– mondta Ursula von der Leyen a támogatásról, amiből Moldova félévenként hívhat le összegeket, amennyiben előrelépést érnek el az EU-csatlakozáshoz szükséges reformok bevezetése kapcsán, amit az Európai Bizottság fog majd vizsgálni.
Von der Leyen szerint a támogatásból az Európai Unió több iskolát fog renoválni, fejleszteni fogja Moldova szomszédos országaival az összeköttetését többek között útjavításokkal, valamint új hidak építésével, de az ország energiahálózatát is fejleszteni fogják és új kórházakat is fognak építeni.
Maia Sandu moldáv elnök a közös sajtótájékoztatón egyrészt megköszönte von der Leyennek a támogatást, ami szerinte nemcsak egy beruházási terv, hanem egyben a szimbóluma is, hogy az Európai Unió bízik Moldova fejlődésében és jövőbeni csatlakozásában.
Ez a terv segíteni fog nekünk egy erős gazdaság felépítésében, amely jól fizetett állásokat biztosít majd itthon. Az EU minden támogatást megad a sikerhez, de az a küldetésünk, hogy végrehajtsuk az átalakításokat és építsük fel az Európai Uniót itthon
– véli Sandu, akit von der Leyen méltatott, amiért szerinte elkötelezett Moldova EU-csatlakozása illetően.
Ahhoz, hogy a támogatást Moldova megkapja, még az EU két jogalkotó szervének, az Európai Parlamentnek, valamint a tagállamokból szakminisztereiből álló Európai Unió Tanácsának is rá kell mondania az igent.
A bejelentés, valamit a sajtótájékoztató időpontja valószínűleg nem véletlen, hiszen
az 1,8 milliárd eurós támogatást 10 nappal a moldáv elnökválasztás első fordulója előtt jelentette be von der Leyen,
ahol Sandu inkumbens jelöltként újrázásra készül, noha korábban aggódását fejezte ki amiatt, mert Oroszország moldáv oligarchákon keresztül próbálhat szavazatot vásárolni.
A legutóbbi közvélemény-kutatások szerint Sandu 30–34 százalékponton áll, míg az inkább oroszpárti Igor Dodon 13–18 százalékponton, míg a többi jelölt a tíz százalékpontot sem éri el. Az szinte már biztos, hogy az első fordulóban egyik jelölt sem fogja elérni a győzelemhez szükséges 50 százalék plusz egy szavazatot, így második fordulóra kerül majd sor.
Az október 20-i első fordulóval egyidőben egy népszavazást is tartanak, ami lényegében Moldova uniós csatlakozásáról szól – a választók ugyanis arról döntenek, az ország alkotmányát kiegészítsék-e azzal, hogy a moldáv nép akarata, hogy Moldova az Európai Unió tagja legyen a jövőben – Sandu célja részben az, hogy egy esetleges kormányváltás esetén se kerüljön veszélybe Moldova jövőbeni csatlakozása és a már megkezdett csatlakozási tárgyalások.